ჟურნალისტური ეთიკის ქარტია ელისო ჯანაშიას მიმართ მომხდარი ფაქტის გამოძიებას ითხოვს
საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტია საგამოძებო ორგანოებს ელისო ჯანაშიას მიმართ მომხდარი ფაქტის გამოძებას სთხოვს. ამის შესახებ ქარტიამ განცხადება 17 სექტემბერს გაავრცელა.
საქმე ეხება 2012 წლის 13 სექტემბერს, ფოთის მშენებარე ტაძარში მომხდარ ფაქტს, როდესაც მასალის მომზადების მიზნით ტაძრის ეზოში მყოფ ჯანაშიას, ფოთისა და ხობის მიტროპოლიტმა, მეუფე გრიგოლმა და მასთან მყოფმა სხვა სასულიერო პირებმა სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს. ინციდენტის დროს დაიმტვრა ჟურნალისტის ვიდეო კამერაც. ფაქტის ამსახველი ვიდეო Tspress.Ge-მ გაავრცელა.
აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით განცხადება გააკეთა პატრიარქის მდივანმა. დეკანოზ მიქაელ ბოტკოველმა განმარტა, რომ კადრებში არ ჩანს, მიაყენა თუ არა მიტროპოლიტმა ჟურნალისტს ფიზიკური შეურაცხყოფა. ბოტკოველის თქმით, ჟურნალისტი ელისო ჯანაშია მიტროპოლიტს ხელს უშლიდა გადაადგილებაში.
საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტია მიიჩნევს, რომ ფოთისა და ხობის მიტროპოლიტი, მეუფე გრიგოლი, არის საჯარო პირი და მას საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით ეკისრება თმენის ვალდებულება. თავის მხრივ კი, ჟურნალისტს უფლება აქვს მოიპოვოს და გაავრცელოს საზოგადოებრივი ინტერესის მქონე ინფორმაცია.
„ჟურნალისტის მიმართ განხორციელებული ნებისმიერი ძალადობა, რომელიც მიზნად ისახავს მისთვის ხელის შეშლას კომენტარის მოპოვების ან/და მოპოვებული მასალის გავრცელებისას, წარმოადგენს სისხლის სამართლის დანაშაულს, კერძოდ, ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელის შეშლას. შესაბამისად, მიგვაჩნია, რომ საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ დაუყოვნებლივ უნდა დაიწყოს გამოძიება მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით და დასვას კონკრეტული პირების პასუხისმგებლობის საკითხი“, - აღნიშნულია ქარტიის განცხადებაში.
სასულიერო პირების ჟურნალისტ ელისო ჯანაშიასთან დაპირისპირების ფაქტს 17 სექტემბერს „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრიც გამოეხმაურა. „გამოხატვის თავისუფლება, რომელიც დემოკრატიული საზოგადოების ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი საფუძველია, პირის უფლებას მოიცავს, მიიღოს და გაავრცელოს ინფორმაცია. ჟურნალისტისთვის კი, მათი პროფესიიდან გამომდინარე, ინფორმაციის მიღების ერთ-ერთი ფორმა  კითხვების დასმაა“, - აღნიშნულია საიას მიერ გავრცელებულ განცხადებაში. აქვე აღნიშნულია: „მიგვაჩნია, რომ, მნიშვნელოვანია როგორც საერო, ისე სასულიერო პირები, თავიანთი საქმიანობის განხორციელებისას, ითვალისწინებდნენ და პატივს სცემდნენ ჟურნალისტის პროფესიას და  როლს დემოკრატიულ საზოგადოებაში“.

Georgian Journalistic Ethic Charter requests investigative institutions to study journalist Eliso Janashia’s case. The Charter published the statement on September 17.
The incident occurred in the yard of the Poti Church under-construction. Bishop Grigol of Poti and Khobi Eparchy and other clergymen insulted Janashia verbally and physically. Janashia was in the church yard to prepare TV-story. They even broke journalist’s camera. Tspress.Ge spread the video on the incident.
The Patriarch’s Secretary made a statement about the fact. The Archpriest Michael Botkoveli clarified that the video does not show that the Metropolitan insulted Janashia physically. He added that journalist did not allow the Bishop to move.
The Georgian Journalistic Ethic Charter believes that Bishop Grigol –the Metropolitan of Poti and Khobi is the public person and he is obliged to tolerate according to the Georgian legislation. On the other hand journalist has right to get and spread information the society is interested in.
“Any violence against journalist which intents to prevent him/her from getting comment or/and spread information is crime punished by criminal law more precisely it is interference in the journalistic activities. Consequently, we believe that the Prosecutor’s Office is authorized to launch investigation on the fact and impose relevant liabilities on concrete persons”,-the Charter statement reads.
The Media Legal Defense Centre at the Georgian Young Lawyers’ Association responded to the incident between clergymen and journalist Eliso Janashia which occurred on September 17.” Freedom of expression, one of the pillars of a democratic society, entails the right to receive and impart information. Asking questions is one of the forms of receiving information for a journalist. We believe that both secular people and clergymen should take into account and respect profession of a journalist and its role in a democratic society,” GYLA’s statement reads.