პატიმრების მშობლებს სახალხო დამცველთან ტელეფონით დაკავშირება შეუძლიათ
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ სახალხო დამცველმა განუცხადა, თუ რომელიმე პატიმრის მშობელი მიიჩნევს, რომ სახალხო დამცველის აპარატის დახმარება სჭირდება მსჯავრდებულის მოსანახულებლად, შეუძლიათ დარეკონ ტელეფონზე: 223 44 99 და მიმართონ სახალხო დამცველის წარმომადგენლებს.
სახალხო დამცველმა ასევე აღნიშნა, რომ მისთვის მნიშვნელოვანია, დადგეს სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის საკითხი ყველა იმ პირისა, რომლებიც რაიმე ფორმით მონაწილეობდნენ სასტიკ უფლებადარღვევებში.
ასევე, გიორგი ტუღუშისთვის მნიშვნელოვანია, როგორ წარიმართება გამოძიება და იმედს იტოვებს, რომ საზოგადოებას მიეწოდება სრული ინფორმაცია გლდანის საპატიმროში მომხდარ ფაქტებთან დაკავსირებით.
„მე არ ვგულისხმობ სხვადასხვა ადმინისტრაციულ ღონისძიებების გამოყენებას, სამსახურებიდან დათხოვნას და დაქვეითებებს. აქ საუბარია მკაცრ სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობაზე, რასაც ითვალისწინებს სისხლის სამართლებრივი კოდექსი. ბოლო სამი წელია, ჩვენ ამ ფაქტებზე ვსაუბრობთ და ისინი ასახული იყო სახალხო დამცველის ანგარიშებში“, - დასძინა ტუღუშმა.
მისივე თქმით, საქართველოში ერთხელ და სამუდამოდ წერტილი უნდა დაესვას არასათანადო, არაადამიანური მოპყრობისა და წამების ფაქტებს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში.

Prisoners’ Parents Can Contact Their Children in Prisons Via Public Defender
As the public defender told Interpressnews if any prisoner’s parent decides that they need a help of the Public Defender’s Office they may call number: 223 44 99 and apply to the representatives of public defender.
The public defender also mentioned that it is important for him to impose criminal liabilities on those persons who took part in the severe human rights violations by any form.
It is also important for Giorgi Tughushi how the investigation will be directed and hopes the society will get full information about the facts occurred in Gldani prison.
“I do not mean using various administrative measures, firing or abasing. I mean strict criminal liability under the Criminal Law. We have been talking about these facts for already three years in the Public Defender’s reports,” Tughushi added.
Tughushi added it is high time to finally put an end to inhuman and ill-treatment and torture of prisoners in detention settings.