Human Rights Watch ხელისუფლებას მოძალადეების დასჯისკენ და მსხვერპლთა დაცვისკენ მოუწოდებს
(ბერლინი) - ვიდეომასალა, რომელიც საქართველოს ტელევიზიით 2012 წლის 18 სექტემბერს გადაიცა, აღწერს სექსუალურ და სხვა სახის ძალადობას პატიმრებზე ცნობილ ქართულ ციხეში, რაც სისხლის სამართლის გამოძიების მიზეზი უნდა გახდეს - განაცხადა 19 სექტემბერს  საერთაშორისო ორგანიზაცია - Human Rights Watch-მა. საქართველოს მთავრობამ უნდა ჩაატაროს სწრაფი, ყოვლისმომცველი და დამოუკიდებელი გამოძიება ძალადობის ამ ფაქტებთან დაკავშირებით, დააკავოს ისინი, ვინც უნდა აგოს პასუხი და უზრუნველყოს მსხვერპლთა სამართლებრივი დაცვა.
საქართველოს ოფიციალურმა პირებმა საჯაროდ განაცხადეს, რომ პენიტენციური დეპარტამენტის უფროსი დაითხოვეს ძალადობის გამო და დაპატიმრებულია რამდენიმე სხვა ჩინოვნიკი. ისეთი კრიმინალური ხასიათის  ქმედებანი, როგორიცაა სექსუალური ძალადობა, უნდა გახდეს სისხლის სამართლის დევნის საგანი და არ უნდა შემოიფარგლოს უბრალოდ ადმინისტრაციული  სანქციებით - განაცხადა Human Rights Watch-მა.
„ძალადობა, რომელიც ასახულია ამ ჩანაწერში, ძალიან შემაშფოთებელია“, - განაცხადა გიორგი გოგიამ, Human Rights Watch-ის ევროპისა და ცენტრალური აზიის მკვლევარმა. „ხელისუფლებამ უნდა უზრუნველყოს სრული პასუხისგება, მათ შორის სისხლის სამართლის პასუხისგება ამ ძალადობისთვის და მიიღოს ზომები ამგვარი ფაქტების განმეორების აღსაკვეთად“.
Human Rights Watch-ის განცხადებით, გამოძიების დასრულებამდე უფლებამოსილება უნდა შეუჩერდეთ მათ, ვინც ეჭვმიტანილია, როგორც ძალადობაში მონაწილე.
18 სექტემბერს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გაავრცელა განცხადება, სადაც ნათქვამია, რომ დაიწყო გამოძიება გლდანის #8 საპატიმროში „პენიტენციური დეპარტამენტის გარკვეულ თანამშრომელთა მიერ“ პატიმრების უფლებების შელახვის გამო. განცხადებას თან ახლდა ბმული, სადაც ასახული იყო ციხის ადმინისტრაციის ფიზიკური თავდასხმა პატიმრებზე.
იმავე საღამოს თოქ-შოუში ტელეკომპანია „მაესტრომ“ გადასცა სხვა ვიდეომასალა, სადაც გლდანის ციხის თანამშრომლები სცემდნენ, შეურაცხყოფდნენ და ამცირებდნენ ახლად მიყვანილ ტუსაღებს მერვე საპყრობილეში. ცოტა ხანში კიდევ ერთმა ტელეკომპანიამ - „მეცხრე არხმა“ გადასცა ვიდეომასალა, სადაც ცხადად, თვალსაჩინოდ იყო ნაჩვენები თუ როგორ აუპატიურებენ პატიმრებს ციხის თანამშრომლები.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ აღიარა არასათანადო მოპყრობა. მაგრამ განაცხადა, რომ რამდენიმე თანამშრომელმა ჩაიწერა ძალადობის ფაქტები, რადგან ერთ-ერთ პატიმარს წინასწარ ჰქონდა დაგეგმილი შეთქმულება. მან დაარწმუნა ციხის თანამშრომლები ჩაეწერა ეს ყველაფერი „სერიოზული გასამრჯელოს“ სანაცვლოდ.
საქართველოს ომბუდსმენი ხშირად ახსენებდა გლდანის მერვე საპყრობილეს, როგორც საქართველოს ერთ-ერთ ყველაზე პრობლემურ საპატიმროს. 2010 წლის ანგარიშში, ევროპის კომისიამ წამების აღკვეთისათვის განაცხადა, რომ გლდანის საპატიმროს ყოფილი ტუსაღების თქმით, მათ ურტყამდნენ მუშტებს, წიხლებს და ხელკეტებს ციხეში გადაყვანის პროცესში და ასევე ისჯებოდნენ ხმამაღალი ლაპარაკისთვის, ან სხვა საკნებში მყოფ ტუსაღებთან კომუნიკაციის მცდელობისას. ანგარიშში ნათქვამია ისიც, რომ სატუსაღოში დახვდათ „უჩვეულო სიჩუმე“.
საქართველოს ხელისუფალთ ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო კანონის მიხედვით, ვალდებულებები აქვს – მან არა მხოლოდ ეფექტურად უნდა გამოიძიოს არასათანადო მოპყრობისა და წამების ფაქტები, არამედ დააწესოს სისხლის სამართლის სანქციები მათ წინააღმდეგ, ვისი ბრალიც დადგენილია - განაცხადა Human Rights Watch-მა.
გარდა ამისა, ძალადობის მსხვერპლნი უნდა დაცულნი იყვნენ კანონით, აცხადებს Human Rights Watch.
„სექსუალური ძალადობა პატიმრებზე წამებაა“, - ამბობს გოგია, - „წამების აკრძალვა აბსოლუტურია და მთავრობამ უნდა უზრუნველყოს სამართლის აღსრულება“.

Human Rights Watch Calls Upon the Government of Georgia to Punish Violators and to Protect Victims
(Berlin) – Video footage broadcast on Georgian television on September 18, 2012, depicts sexual and other abuse of inmates in a notorious prison in Georgia, which should be subject to criminal investigation, Human Rights Watch said today. The government of Georgia should conduct a prompt, thorough, and independent investigation into the abuse, hold those found responsible accountable, and ensure the victims a remedy.
A Georgian corrections official stated publicly that the head of the penitentiary department has been dismissed as a result of the abuse and that several other officials have been arrested.  Acts of a criminal nature, such as assault and including sexual assault, should be subject to criminal investigations and prosecutions, and not simply disciplinary sanctions, Human Rights Watch said.
“The abuse captured in this footage is profoundly disturbing,” said Giorgi Gogia, senior Europe and Central Asia researcher at Human Rights Watch. “The authorities need to ensure full accountability—including criminal accountability—for this abuse and take measures to prevent it from ever happening again.”
Human Rights Watch also said that those under suspicion for involvement in the abuse should be suspended pending the outcome of the investigation.
On September 18, the Interior Ministry issued a statement saying it had opened an investigation into ill-treatment in Gldani Prison No.8 against prisoners by “certain penitentiary department employees.” The statement included a link to video footage allegedly taken by one of the former employees of the prison administration depicting physical assault on prisoners by members of the prison administration.
That evening, a talk show on Maestro television station broadcast further video materials depicting Gldani prison officials beating, insulting, and humiliating newly arrived inmates at Gldani prison No. 8.  Shortly afterward, another TV station, TV9, aired further video footage vividly and graphically depicting rape of prisoners by prison staff.
The Interior Ministry statement acknowledged the ill-treatment. However, it claimed that several prison officials video recorded the abuse as part of a “previously elaborated plot” by one of the inmates, who convinced several prison staff to carry it out in exchange for “substantial reimbursement.”
Georgia’s human rights ombudsman has often referred to Gldani Prison No. 8 as one of Georgia’s most problematic prison facilities. In a 2010 report, the European Committee for the Prevention of Torture said that former inmates of the Gldani prison alleged that staff had punched, kicked, and struck them with truncheons during the intake process and as punishment for such actions as talking loudly or attempting to communicate with prisoners from other cells. The report also said it found “an uncommon silence” by prisoners the committee met in the prison.
Georgian authorities have an obligation under international human rights law not only to effectively investigate all allegations of ill-treatment and torture, but to enforce criminal sanctions against those identified as criminally responsible, Human Rights Watch said. Victims of the abuse are also entitled to a legally enforceable remedy for their violations, Human Rights Watch said.
“Sexual assault on a detainee constitutes torture,” Gogia said. “The prohibition on torture is absolute, and the government should ensure that the justice is done.”