გიორგი ტუღუში: „მზად ვარ, გავითვალისწინო ჩემს მიერ შემუშავებული ყველა რეკომენდაცია“
სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრად გიორგი ტუღუში დაინიშნა. საქართველოს სახალხო დამცველი მინისტრის პოსტზე პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა წარადგინა.
როგორც მიხეილ სააკაშვილმა აღნიშნა, მთელ სისტემაში რეორგანიზაცია გამოცხადდა, თუმცა მას სათავეში ძლიერი მინისტრი უნდა ჩაუდგეს.
„მზად ვარ, გავითვალისწინო ყველა რეკომენდაცია, რომელიც ჩემს მიერ არის შემუშავებული“, - განაცხადა შესახებ სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა ახალმა მინისტრმა, გიორგი ტუღუშმა.
მისივე თქმით, პრეზიდენტისგან მინისტრის თანამდებობის შეთავაზება მისთვის მნიშვნელოვანი და მოულოდნელი იყო. მას ძალიან უჭირს სახალხო დამცველის აპარატის დატოვება, რომელსაც სამი წლის განმავლობაში ხელმძღვანელობდა.
„ომბუდსმენის აპარატმა ბევრი რამ შეძლო, თუმცა, როგორც ჩანს, მხოლოდ პრობლემების ასახვა შევძელით. აქამდე მე არ მქონდა კომპეტენცია, რაღაც გამომესწორებინა. ჩემი თანხმობის ყველაზე მნიშვნელოვანი მიზეზი ის არის, რომ სისტემაში რადიკალური ცვლილებების საშუალება მომეცემა და ყველა პატიმრის უფლებებს დავიცავ. ეს არის მნიშვნელოვანი გამოწვევა და ჩემთვის დიდი მოტივაციის მომცემია, ხელი შევუწყო ისეთი პენიტენციური სისტემის ჩამოყალიბებას, სადაც მინიმუმამდე დავა პატიმრების პრობლემები", - განაცხადა ტუღუშმა.
ახალი მინისტრის თქმით, პატიმრებისადმი არასათანადო მოპყრობა სისტემაში ერთადერთი პრობლემა არ არის. როგორც გიორგი ტუღუშმა აღნიშნა, არასახარბიელო მდგომარეობაშია ჯანდაცვა და ინფრასტრუქტურაც.
„მთლიანად აღმოვფხვრი არასათანადო მოპყრობას და ეტაპობრივად ყველა პრობლემის მოგვარებას დავიწყებ. ჩემი პრიორიტეტი იქნება სისტემის გადახალისება და თანამშრომლობა ყველასთან, ვინც ამ სფეროში აქტიურია. მინდა, მივიღოთ სისტემა, რომელზეც საუბარი ერთხელ და სამუდამოდ დასრულდება. ის უნდა ემსახურებოდეს პირთა რესოციალიზაციას და არა მათი ღირსების შელახვას და საზოგადოებაში ტრავმირებულ დაბრუნებას. პრეზიდენტი სისტემაში სრულ თავისუფლებას დამპირდა, დამჭირდება არაერთი ახალი თანამშრომელი და მზად ვარ, გავითვალისწინო ყველა რეკომენდაცია, რომელიც ჩემს მიერ არის შემუშავებული. მზად ვარ, ჩემივე დაწერილი თვითონვე შევასრულო“, - აღნიშნა გიორგი ტუღუშმა.
მისივე ინფორმაციით, პრეზიდენტთან პირადი კომუნიკაცია ექნება, რათა ყველაფერი ეტაპობრივად მოგვარდეს.
ახალმა მინისტრმა ხაზი სფეროს დაფინანსების გაზრდის მნიშვნელობასაც გაუსვა.
„აუცილებელია, სისტემის დაფინანსება გაიზარდოს და მოხდეს დამატებითი რესურსების მოზიდვა. ვიზრუნებ, რომ გაიზარდოს პრობაციის სერვისის მუშაობა და პატიმრების რიცხვი შემცირდეს. მინდა დავაიმედო მშობლები, რომ მათი პატიმრები მაქსიმალურად დაცული იქნებიან. ბევრი განცვიფრდა ალბათ, რატომ დავთანხმდი ამ პოსტს. აქამდე პრობლემებზე ვწერდი. ბევრი ჩემი რეკომენდაცია მოწოდებად დარჩა. ახლა კი მომეცემა საშუალება მოვაგვარო ყველაფერი, რაზეც აქამდე ვსაუბრობდი“, - აღნიშნა ტუღუშმა.

Former Public Defender of Georgia Giorgi Tugushi occupied the position of the Minister of Corrections and Legal Aid of Georgia. President Mikheil Saakashvili nominated him for the position.
Mikheil Saakashvili stated that reorganization started in the entire system but a strong minister shall lead this process.
“I am ready to foresee all those recommendations which I had made for the Ministry,” the new Minister said.
He added it was very significant and unexpected for him when the President offered him to occupy the minister’s position. It is difficult for him to leave the Public Defender’s Office where he worked for three years.
“Ombudsman’s Office has done much but apparently we could just document the problems. Until now I did not have competence to improve something. The most significant reason why I accepted this offer is that I will have chance to make radical changes in the system and to protect the rights of every prisoner. It is important challenge for me and it is huge motivation for me to support establishment of the penitentiary system where number of prisoner’s problems will be minimized,” Tugushi said.
The new minister said ill-treatment of prisoners is not the only problem in custodies. Giorgi Tugushi noted the healthcare and infrastructure are also in horrible conditions.
“I will completely eradicate ill-treatment and I will start resolution of all problems stage-by-stage. My priority will be to make personnel changes in the department and to cooperate with everybody who is active in this field. I want to create the system which will never become a topic of public concern in future. It shall aim at resocialization of the convicted instead degrading their dignity and sending them back to society traumatized. The president promised me to give full freedom in this system; I will need several new colleagues in the Ministry and I am ready to consider all recommendations which I have prepared for this institution. I am ready to execute what I have written,” Tugushi said.
He added that he would have personal cooperation with the president in order to eventually resolve everything.
The new minister underscored the importance of increased funding of the system. “It is important to increase the funding of the system and to attract additional resources. I will take care to intensify the probation service and reduce number of prisoners. I want to promise the parents that their prisoners will be protected. Supposedly, many people got surprised why I accepted the proposal. I was writing about problems so far. Most of my recommendations remained on the paper. Now, I will have chance to resolve everything,” Tugushi said.