ბაჩო ახალაია გადადგა
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ბაჩო ახალაიამ გადადგომის შესახებ განცხადება დაწერა მიმდინარე საპროტესტო გამოსვლების ფონზე.
ახალაიას, რომელიც სასჯელაღსრულების სისტემას 2005–2008 წლებში ხელმძღვანელობდა. სავარაუდოდ, არაფორმალურად, ახალაია ბოლო დრომდეც კურირებდა ამ სისტემას, ვიდრე მთავრობა დარტყმას მიიღებდა ციხეებში არადამიანური მოპყრობის სკანდალით, რასაც ფართო საზოგადოებრივი პროტესტი მოჰყვა. ბაჩო ახალაიას შს მინისტრის პოსტიდან 1 ოქტომბერს დანიშნულ საპარლამენტო არჩევნებემდე თერთმეტი დღით ადრე მოუწია გადადგომა.
ციხის თანამშრომელთა ნაწილი, რომლებიც პატიმრების ცემისა და არაადამიანური მოპყრობის გამო დააპატიმრეს, 18 სექტემბერს სკანდალური ვიდეომასალების გავრცელების შემდეგ, მინისტრის ახლობლები იყვნენ.
შსს-ს ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ წერილობით განცხადებაში ახალაია ამბობს: „მე, როგორც ჩვენი ქვეყნის მოქალაქე, შეძრწუნებული ვარ იმ დანაშაულით, რაც გლდანის მერვე საპყრობილეში გამოვლინდა“.
„მიუხედავად იმისა, რომ მე უკვე წლებია, აღარ ვხელმძღვანელობ სასჯელაღსრულების სისტემას, ზოგიერთმა ხელმძღვანელმა პირმა, რომლებიც ვალდებულნი იყვნენ, არ დაეშვათ მსგავსი ამაზრზენი ფაქტები, ჩემი ხელმძღვანელობის დროს დაიწყო მუშაობა სისტემაში. აქედან გამომდინარე, მე ვგრძნობ მორალურ  და პოლიტიკურ პასუხისმგებლობას  იმის გამო, რომ ჩვენ ვერ აღვკვეთეთ ეს საშინელი პრაქტიკა. ამიტომ მივმართე პრეზიდენტს ჩემი გადადგომის შესახებ განცხადებით“, - ნათქვამია ახალაიას განცხადებაში.
ამჟამად შინაგან საქმეთა მინისტრის მოვალეობებს მისი მოადგილე, ეკა ზღულაძე ასრულებს.
ახალაიას გადადგომა ნიშნავს, რომ მთავრობას პარლამენტმა ნდობა უნდა გამოუცხადოს, რადგანაც ივლისში მინისტრთა ახალი კაბინეტის დამტკიცების შემდეგ, როცა ვანო მერაბიშვილი ახალი პრემიერ მინისტრი გახდა, 21–წევრიანი მთავრობის ერთი მესამედი შეიცვალა. კონსტიტუციის თანახმად, პრეზიდენტმა ერთი კვირის ვადაში პარლამენტს მთავრობის წევრები უნდა წარუდგინოს დასამტკიცებლად.
20 სექტემბერს თავის სატელევიზიო განცხადებაში ეკა ზღულაძემ განაცხადა, რომ „საქართველოში არ არის ადგილი ძალადობისთვის“. მან მოქალაქეთა უსაფრთხობის უზრუნველყოფის პირობა დადო - „მათ შორის არჩევნებზე“.
„ჩვენი ხალხი გააკეთებს არჩევანს თავისუფალ და მშვიდ გარემოში. ეს სამინისტრო იქნება ამის გარანტორი“, – განაცხადა ზღულაძემ.
ახალაიას გადადგომის შესახებ ინფორმაციას ქუჩის საპროტესტო აქციის მონაწილეთა სიხარული მოყვა, რომლებიც უკვე ორი დღეა, ახალაიას გადადგომას მოითხოვდნენ. თუმცა, რამდენიმე მათგანმა უკვე მოუწოდა ახალაიას გასამართლებისკენ, ხოლო სხვები ამბობდნენ, რომ ახლა იუსტიციის მინისტრის - ზურაბ ადეიშვილის ჯერია.
ახალაია შინაგან საქმეთა მინისტრი ივლისის დასაწყისში, მთავრობაში განხორციელებული ცვლილებების შედეგად გახდა, როდესაც ყოფილი შინაგან საქმეთა მინისტრი, ვანო მერაბიშვილი პრემიერ–მინისტრად დაინიშნა. მანამდე ახალაიას თავდაცვის მინისტრის პოსტი ეკავა.
ბაჩო ახალაიას მამა, როლანდ ახალაია, რომელიც სამეგრელოს რეგიონის მთავარი პროკურორი იყო, მმართველი პარტიის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატია ზუგდიდის ერთმანდატიან ოლქში. ახალაიას ძმა - დათა, ივლისის შემდეგ თავდაცვის მინისტრის მოადგილეა. მანამდე დათა ახალაია კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტს ხელმძღვანელობდა.
2009 წლის აგვისტოში მიხეილ სააკაშვილმა, იმ დროს 29 წლის ბაჩო ახალაია თავდაცვის მინისტრად დააწინაურა. მუხროვანის ამბოხების შემდეგ, პრეზიდენტმა თავისი ეს ქმედება იმით ახსნა, რომ თავდაცვის სფეროს უფრო მკაცრი ხელი ესაჭიროებოდა.
WikiLeaks-ის მიერ გამოქვეყნებულ ერთ–ერთი კონფიდენციალური დიპლომატიური გზავნილის თანახმად, რომელშიც საუბარია ახალაიას თავდაცვის მინისტრად დანიშვნის თაობაზე სააკაშვილის გადაწყვეტილების შესაძლო მიზეზებზე, ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანმა გიგა ბოკერიამ უთხრა ამერიკის მაშინდელ ელჩს, რომ „ახალაია „მიშას კაცია“ და არა „ვანოს კაცი“ და მოუწოდა ამერიკის შეერთებულ შტატებს, არ განეხილათ ეს დანიშვნა, როგორც შსს-ს გადასვლა თავდაცვის სამინისტროში“. ახალაიას „სააკაშვილი განიხილავს როგორც ეფექტურს“, - ნათქვამია გზავნილში, რომელიც 2009 წლის 31 აგვისტოთი თარიღდება.
სასჯელაღსრულების მინისტრს ხათუნა კალმახელიძესაც მოუხდა თანამდებობის დატოვება მას შემდეგ, რაც პატიმართა წამების და ცუდი მოპყრობის ვიდეოჩანაწერები გავრცელდა. მის ადგილას პრეზიდენტმა სააკაშვილმა სახალხო დამცველი გიორგი ტუღუში დანიშნა.

Akhalaia, who was prison system chief in 2005-2008 and allegedly remained in charge of the penitentiary informally before the government was hit by prison abuse scandal following the release of shocking videos of inmates’ torture and rape on September 18, less than two weeks before the parliamentary elections on October 1.
Some of those senior prison officials arrested in connection to inmates’ abuse case were Akhalaia’s close associates.
“I, as a citizen of our country, was appalled by the crime, which has been revealed in the Gldani prison No.8,” Akhalaia said in a written statement on the Interior Ministry’s website.
“Although I was no longer the head of the penitentiary for years already, some of the [officials] in its leadership, who were obliged to prevent such appalling cases, started working [in the penitentiary system] when it was led by me. Hence, I feel moral and political responsibility because we failed to prevent this terrible practice. So I have filed for resignation to the president,” Akhalaia said in the statement.
First Deputy Interior Minister, Eka Zguladze, is now an acting interior minister.
Akhalaia’s resignation means that the cabinet should now face a confidence vote in the Parliament, because since last confidence vote in July, when Vano Merabishvili became the new PM, one-third of 21-member cabinet has been changed. According to the constitution the President should submit within a week to the Parliament government members for approval.
Zguladze, the acting interior minister, said in her televised statement late on September 20, that “there is no place for violence in Georgia” and vowed to secure safety of the citizens, “including during the elections.”
“Our people will vote in free and calm environment; This ministry will be a guarantor of that,” Zguladze said.
News about Akhalaia’s resignation was met with jubilation among the participants of the street protest rally, mostly students, who have been demanding Akhalaia’s resignation. Some of them, however, have already called for the need “to bring Akhalaia before the justice” and others were saying “now it’s time for Adeishvili”, referring to the Justice Minister Zurab Adeishvili.
Akhalaia, who has been President Saakashvili one of the closest allies, became Interior Minister in early July after the major cabinet reshuffle when former Interior Minister Merabishvili became the PM. Before that Akhalaia served as the Defense Minister.
Bacho Akhalaia’s father, Roland Akhalaia, who was chief prosecutor of Samegrelo region, is the ruling party’s majoritarian MP candidate in Zugdidi single-mandate constituency in western Georgia. Akhalaia’s brother, Data, is deputy defense minister since July. Before that Data Akhalaia led the Department of Constitutional Security (DCS) at the Interior Ministry.
In August, 2009 when Saakashvili promoted then 29-year-old Bacho Akhalaia as Defense Minister three months after a mutiny in Mukhrovani-based tank battalion, President cited need for “much stricter hand” in the defense sphere as one of the reasons behind his decision.
According to one leaked U.S. embassy cable, detailing possible reason behind Saakashvili’s decision to appoint Akhalaia as defense minister, an influential figure in Saakashvili’s administration, Giga Bokeria, who is now secretary of national security council, told then-U.S. ambassador to Georgia that “Akhalaia is ‘Misha's guy’, not ‘Vano's guy’.” Bokeria, according to that cable, “urged the United States not to view this appointment as MOIA [Ministry of Internal Affairs] moving in on MOD [Ministry of Defense] turf.” Akhalaia “is viewed by Saakashvili as effective,” reads the cable dated August 31, 2009.
Minister in charge of the prison system, Khatuna Kalmakhelidze, also had to resign after the graphic videos of inmates inhuman treatment surfaced; President Saakashvili replaced her by Public Defender Giorgi Tugushi, but the protests calling for Akhalaia’s resignation continued for a second day on September 20.
Photo: Bacho Akhalaia (left) and Vano Merabishvili (right) seen on this file photo from September, 2009. Photo: InterPressNews