პოლიტიკური რეკლამა გასართობ შოუებსა და პოლიტიკურ თოქ-შოუებში
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ფარულ პოლიტიკურ, სოციალურ და ფასიან პოლიტიკურ რეკლამებს საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგის პროექტის ფარგლებში აკვირდება. ფარულ პოლიტიკურ რეკლამას ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორები ასევე აკვირდებიან გასართობ შოუებსა და არაპოლიტიკურ პროგრამებში. პოლიტიკური პროგრამების შემთხვევაში, მონიტორები აკვირდებიან წამყვანების მხრიდან კონკრეტული პოლიტიკური სუბიექტისადმი გამოვლენილ მხარდაჭერას ან საწინააღმდეგო მოწოდებას. მონიტორინგი არ მოიცავს ახალ ამბებსა და სხვა ნიუს-პროგრამებს.
ფარული რეკლამის ნიშნები გამოიკვეთა 22 ივნისს „რუსთავი 2“-ზე გასულ „ვანოს შოუს“ მონოლოგში. მართალია, „ვანოს შოუ“ იუმორისტულ გადაცემაა, მაგრამ ამ შემთხვევაში, წამყვანის ხუმრობების სიხშირე და ხასიათი სცდება იუმორისტულ მიზანს და შეიცავს ფარული რეკლამის ნიშნებს. წამყვანი დაახლოებით 5 წუთის განმავლობაში წარმოადგენს კადრებს, სადაც ჩანს, თუ როგორ თბილად და უშუალოდ ესაუბრება პრეზიდენტი მოსახლეობას. მოიხსენიებს მას როგორც „სიტყვის კაცს“ და მიმართავს ხაშურის მოსახლეობას ფრაზით - „ხომ გაგიყვანათ ხაშურში გაზი?!“ ეს მაშინ, როცა ოპოზიციონერ კანდიდატზე, ბიძინა ივანიშვილზე უარყოფითი ტონით ხუმრობს და მის გეგმებს დასცინის („გურიის აქციაზე გამომსვლელები კურიოზებს ჰყვებოდნენ გურულებზე, ბოლოს კი გამოვიდა ბიძინა და გაშალა ფურცელი, რომელზეც ქართული ოცნების მომავალი გეგმები ეწერა და გააგრძელა კურიოზების მოყოლა“).
ამავე მონოლოგში წამყვანი ხუმრობით ამბობს, რომ პრეზიდენტმა მოსახლეობას სთხოვა #5 - ნაციონალური მოძრაობის საარჩევნო ნომერი შემოეხაზათ არჩევნებზე. ამის შემდეგ იგი ხუმრობს, რომ პრეზიდენტმა და მან ერთად იმგზავრეს და ორჯერ უსვამს ხაზს, რომ მგზავრობამ ხუთი საათი გასტანა. ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიიჩნევს რომ აღნიშნული ციფრის ხაზგასმა ნაციონალური მოძრაობის საარჩევნო ნომრის რეკლამირებას ემსახურება.
ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტის 1999 წელს მიღებული რეკომენდაციები ყურადღებას ამახვილებს, რომ წინასაარჩევნო პერიოდში განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიექცეს გასართობ პროგრამებს, რათა მათ არ მიანიჭონ უსამართლო უპირატესობა კონკრეტულ პარტიასა თუ კანდიდატს და ზეგავლენა არ მოახდინონ ამომრჩეველზე. მართალია, „ვანოს შოუს“ ზემოაღნიშნული მონოლოგი ოფიციალურ წინასაარჩევნო პერიოდამდე გავიდა, მაგრამ, იმის გათვალისწინებით, რომ ფარული რეკლამის აღსაკვეთად საქართველოში რეგულაციებიარ მოქმედებს არც საკანონმდებლო და თვითრეგულირების დონეზე, მსგავსი შემთხვევებისგან დაცვის მექანიზმი არც წინასაარჩევნო პერიოდში არ არსებობს.
კონკრეტული პოლიტიკური სუბიექტისადმი ღია მხარდაჭერა გამოვლინდა 9 აგვისტოს „კავკასიის“ ეთერში, გადაცემა „სპექტრში“, როდესაც წამყვანმა დავით აქუბარდიამ, რომელსაც სტუმრად ჰყავდა „მწვანეთა პარტიის“ ლიდერი გიორგი გაჩეჩილაძე, პირდაპირ მოუწოდა ამომრჩევლებს, ხმა მიეცათ „მწვანეთა პარტიისათვის“, რომელიც 39-ე ნომრით იღებდა არჩევნებში მონაწილეობას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მედიამონიტორების ყურადღების ცენტრში მოექცა ასევე თოქ-შოუ „კონსილიუმი,“ რომელიც TV9-ზე გადის. გადაცემებში ხშირად აჩვენებენ მიხეილ სააკაშვილის გამოსვლებს და შემდეგ პროგრამის მანძილზე სტუმრები და წამყვანი ამ გამოსვლას აკრიტიკებენ.  გადაცემის ავტორი არ ერიდება საკუთარი პოზიციის დაფიქსირებას და პრეზიდენტს („ნაციონალური მოძრაობის“ ლიდერს) მოიხსენიებს ირონიულად ისეთი ეპითეტებით, როგორიცაა „მამა-მარჩენალი“ და სხვ.
საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ პროგრამებში მიუკერძოებლობისა და სამართლიანობის პრინციპის დაცვას მაუწყებლებს საქართველოს საარჩევნო კოდექსი ავალდებულებს.
სამართლიანი, მიუკერძოებელი და დაბალანსებული გაშუქებისაკენ მოუწოდებს საჯარო და კერძო მაუწყებლებს დისკუსიებში, ინტერვიუებსა და დებატებში ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტის რეკომენდაციებიც.

Political Advertisements in Entertainment and Political Shows
Human Rights Center within the media monitoring project monitors hidden political, social and paid political ads during pre-election period. Human Rights Center monitors are observing hidden political ads in entertainment shows and apolitical programs. In the case of political program monitors observe if journalists express support to an electoral contestant or make statements against them. Monitoring doesn’t cover news programs.
Hidden ad signs were shown in the monologue of Vano’s Show that aired on Rustavi 2 on June 22. Though Vano’s Show is a comedy show, the frequency and nature of the show went beyond comedy and contained hidden political ads. For approximately five minutes host presented footage that showed how warmly people talked with president.  Host refers to him as a man of word. Then he addresses society with following phrase - did not he install gas for you in Khashuri?! This happens when he negatively jokes about opposition candidate Bidzina Ivansihvili and laughs at his plans. (At Guria assembly people were saying jokes about Gurians, finally Bidzina Ivansihvili came and opened paper were plans of Georgian Dream were written and continued jokes).
In the same monologue host jokes that President asked population to circle National Movement number five. After this he jokes that he and president traveled together and underlines twice that it lasted for five hours. Human Rights Center considers that emphasizing number five in this form serves aim to advertise electoral number of governing party.
1999 Recommendations of the Cabinet of Ministers of Council of Europe underlines that particular attention shall be paid to entertainment programs during pre-election period in order to prevent them from giving advantages to concrete political party or candidate and influencing voters. Although the mentioned monologue of the Vano’s Show was aired before official pre-election period, since regulations to ban hidden advertisements work in Georgia neither on legislative nor on self-regulation level, there is no mechanism to control similar cases even during pre-election.
Open support to a political party was shown on August 9 when during program Spektr on Kavkasia, host Davit Akubardia directly called on people to circle number 39 in elections. This number belongs to Green Party whose leader George Gachechiladze was his guest.
Another show that interested media monitors of Human Rights Center was talk-show Consilium which broadcasts on TV9. They often show Mikheil Saakashvili’s speeches and then during the program guests and host of the show criticize him. Author of the show doesn’t avoid to shows his position and he talks with irony about president with such epithets like “father-saver” and other.
According to Election Code of Georgia, media is obliged to follow election code and be independent and fair in political shows.
Council of Europe recommendations also calls to have fair impartial and balanced coverage of public and private interviews and debates.