ცესკომ საარჩევნო უბნებზე ფოტო და ვიდეოგადაღება შეზღუდა
არჩევნების დღეს საარჩევნო უბნებზე ფოტო და ვიდეო გადაღება მთელი კენჭისყრის პროცესში სპეციალურად გამოყოფილი ადგილიდან იქნება შესაძლებელი.
როგორც კომისიის სხდომაზე ცესკოს თავმჯდომარე ზურაბ ხარატიშვილმა განაცხადა, ფოტო და ვიდეო გადაღებისთვის დასაწყისიდან 10 წუთის განმავლობაში გადაადგილება თავისუფალი იქნება, ხოლო 10 წუთის შემდეგ კამერები განთავსდებიან მინიმუმ 3 მეტრის გადასაღებ მანძილზე, სპეციალურად გამოყოფილ ადგილზე. საარჩევნო უბანზე იკრძალება სამაგიდო სიისა და ამომრჩეველთა კაბინის გადაღება (შიგნით).
რაც შეეხება გადაღების პერიოდს, ის დაშვებულია პირველიდან ბოლო ამომრჩევლამდე და შემაჯამებელი ოქმის დამტკიცებამდე პერიოდის ჩათვლით. ზურაბ ხარატიშვილის განმარტებით, საზოგადოებრივად საინტერესო პირის კენჭისყრაში მონაწილეობის დროს გადაღება შეუზღუდავად იქნება შესაძლებელი. გარდა ამისა, კამერებისთვის სპეციალური ადგილი ისე უნდა იყოს გამოყოფილი, რომ მინიმუმ საარჩევნო ყუთი ჩანდეს.
ზურაბ ხარატიშვილის განცხადებით, სწორედ ეს საკითხებია, რაც უნდა დარეგულირდეს. ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ დადგენილებას კენჭი უკვე უყარა და 11 ხმით 2-ის წინააღმდეგ დაამტკიცა.
გარდა ამისა, აღნიშნული რეგულაციები არ ვრცელდება მობილური ტელეფონით გადაღების წარმოებაზე.
ცესკოს დადგენილების პირველადმა ვარიანტმა, სადაც გადაღების სრულ აკრძალვაზე იყო საუბარი, მხოლოდ კოსმეტიკური ცვლილებები განიცადა. ამის შესახებ ჟურნალისტებს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის აღმასრულებელმა დირექტორმა ეკა ფოფხაძემ განუცხადა.
მისი თქმით, საია და სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციები ცესკოს გადაწყვეტილებას არ ეთანხმებიან. „მივიჩნევთ, რომ საარჩევნო კოდექსი ისედაც კარგად არეგულირებდა მედიისა და დამკვირვებლების მუშაობის და სავარაუდო ხელშეშლის ფაქტებთან დაკავშირებულ პრობლემებს. ამიტომ ცესკო გარკვეულ დათმობაზე წამოვიდა, თუმცა, დადგენილების პირველადმა ვარიანტმა მხოლოდ კოსმეტიკური ცვლილება განიცადა. სინამდვილეში ახალი დადგენილება ბევრ ბარიერს აწესებს ჟურნალისტებისა და დამკვირვებლებისთვის. მათ შორის მხედველობაში მაქვს ის ნორმა, რომლის მიხედვითაც, თუ პირი გადასაღებ ადგილს დატოვებს, უკან ვეღარ დაბრუნდება", - განაცხადა ეკა ფოფხაძემ. მისივე თქმით, საია აღნიშნულ დადგენილებასთან დაკავშირებით საკუთარ პროტესტს საერთაშორისო ორგანიზაციებს გააცნობს.
რეგიონული მედიის ასოციაციის თავმჯდომარე ია მამალაძის შეფასებით კი, ფაქტობრივად, მედიის წარმომადგენლებისა და დამკვირვებლების აკრედიტაციებმა ფასი დაკარგა, რადგან მათ საარჩევნო უბანზე ნორმალური მუშაობის საშუალება არ მიეცემათ. „ახალი დადგენილება არის კანონთან კოლიზიაში. კამერების სპეციალურად გამოყოფილ ადგილზე განთავსება კი წარმოუდგენელია, რადგან ზოგ ადგილზე ოროთახიანი საარჩევნო უბნებია. არც ერთი ჩვენი მოთხოვნა პრაქტიკულად გათვალისწინებული არ არის“, - აღნიშნა ია მამალაძემ.
ცესკომ დადგენილება საარჩევნო უბნებზე ფოტო და ვიდეო გადაღების შეზღუდვის შესახებ 11 ხმით 2-ის წინააღმდეგ არასამთავრობო და მედიაორგანიზაციების ხმაურიანი პროტესტის ფონზე მიიღო.

CEC Restricts Photo and Video Recording in Polling Stations
On the election day, photo and video-recording shall be possible only from the specially allocated places in the polling stations.
CEC Chairman Zurab Kharatishvili stated in an announcement that movement during the first 10 minutes of video and photo recording will be unrestricted but 10 minutes into recording cameras will be placed in a special place allocated for video/photo recording which will be at least three meters distance [from the election booth and registration table]; video and photo recording of the registration list and inside the booth is banned.
As for the time allowed for shooting, it begins at the arrival of the first voter and ends with the approval of the final protocol. Kharatishvili stated that video and photo recording of these procedures of public interest will not be restricted. Besides that, special spots shall be allocated for cameras from where they will see at least the ballot box.
Zurab Kharatishvili said the aforementioned issues shall be further regulated. CEC has already voted on the resolution and approved it by 11 votes vs 2.
Besides that, these regulations will not apply to video/photo recording by cell-phones.
“The initial version of the CEC’s resolution, which envisaged complete prohibition of video/photo recording, was just cosmetically amended,”– the executive director of the Georgian Young Lawyers’ Association Eka Popkhadze told journalists.
She added that GYLA and other NGOs do not agree with the CEC resolution. “We believe that the Election Code of Georgia already regulated activities of on-site media and observers  as well as possible problems which could hamper the polling process. So, although CEC somewhat compromised, the initial version was just cosmetically amended. In fact, the new resolution imposes many barriers for journalists and observers. Among them I mean the rule which states that a person who was video/photo recording the balloting process, may no longer continue footage if he/she leaves the polling station,” Eka Popkhadze said and added that GYLA will inform international organizations about their protest.
Chairwoman of the Regional Media Association Ia Mamaladze said in fact, the accreditation of media representatives and observers had lost its meaning because they will not be able to work normally at the polling stations. “The new resolution contradicts the law. Placing cameras in special places is incredible because there are two rooms in some polling stations. None of our petitions were considered [by CEC],” Ia Mamaladze said.
CEC passed a resolution on the restriction of video/photo recording in polling stations with 11 votes to 2, amid noisy protests from NGOs and media organizations.