გლდანის ციხეში გარდაცლილი პატიმრის დედა აცხადებს, რომ მისი შვილი წამებით მოკლეს
წამებისა და ადამიანის უფლებების შემლახავი უსაშინელესი კადრების სატელევიზიო ჩვენების შემდეგ, ჩხოროწყუს რაიონის სოფელ მუხურის მკვიდრმა, გლდანის #8 საპყრობილეში გარდაცვლილი 20 წლის გიორგი თოლორდავას დედამ, ლუიზა სიჭინავამ, 21 სექტემბერს საზოგადოებას კიდევ ერთი შემზარავი დანაშაულის შესახებ აუწყა. მან `ქართული ოცნების~ ჩხოროწყუს მაჟორიტარობის კანდიდატ ლევან იზორიას საარჩევნო შტაბში მისი შვილის ციხეში წამების ამსახველი ფოტოები წარადგინა.
ლუიზა სიჭინავას განცხადებით, მისი შვილი, გიორგი თოლორდავა, წამებით მოკლეს. თუმცა, შსს-მ მას შეატყობინა, რომ მისმა შვილმა თავი მოიკლა. როგორც სიჭინავამ ბრიფინგზე განაცხადა, შსს-დან გაფრთხილების მიუხედავად, შვილის ნაწამებ ცხედარს სურათები ჩუმად გადაუღო და შეინახა. მან ბრიფინგზე სწორედ ეს სურათები წარმოადგინა.
როგორც ლუიზა სიჭინავა ამბობს, 20 წლის გიორგი თოლორდავა 2007 წლის 14 დეკემბერს დააკავეს. 20 დღეში ოჯახს მისი გარდაცვალების შესახებ შეატყობინეს და როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, ოფიციალურ ვერსიად თვითმკვლელობა დაასახელეს.
როგორც სიჭინავა ამბობს, ბაჩო ახალაიას შს მინისტრის პოსტიდან გადადგომის შემდეგ მან შიში დაიძლია და ეს შემზარავი ფაქტიც გააჟღერა. "რა დააშავა ჩემმა შვილმა, რომ ასე წამებით მოკლეს? მოვითხოვ, ჩემი შვილის მკვლელობისათვის სწორედ ახალაიას დაეკისროს პასუხისმგებლობა!" - განაცხადა ლუიზა სიჭინავამ.

Mother of Dead Prisoner Claims Her Son Was Tortured to Death
After horrifying videos of torture and inhuman treatment were aired, resident of Mukhuri village in Chkhorotsku district Luiza Sichinava, whose son Giorgi Tolordava, 20, died in Gldani Prison # 8, informed society about one more shocking crime on September 21. She showed photos demonstrating torture of her son in the election office of Levan Izoria, Georgian Dream’s majoritarian candidate in Chkhorotsku.
Luiza Sichinava said her son Giorgi Tolordava was killed by torture. However, MIA notified to her that her son had committed suicide. Sichinava said at the briefing that despite warning from the MIA, she secretly took photos of his tortured body and saved them. She disclosed those photos during the briefing.
Luiza Sichinava said her 20-year-old son was arrested on December 14, 2007. Twenty days later the family learned about his death but official version alleged he had committed suicide.
Sichinava said after Bacho Akhalaia resigned from the position of the Minister of Interior she defeated fear and uncovered this fact. “What crime did my son commit that he was killed by torture? I demand to hold Akhalaia responsible for the death of my son,” Luiza Sichinava said.