პატიმრის მეუღლე აცხადებს, რომ ციხეში მისი ოჯახის წევრთა პირადი ნომრები მიატანინეს
„ჩემმა ქმარმა ოჯახის ყველა წევრის პირადი ნომრები ჯერ კიდევ რამდენიმე კვირის წინ მოითხოვა. მითხრა, რომ ციხის ადმინისტრაცია თხოვდა. მაგათთან წინააღმდეგობას აზრი არა აქვს და მივიტანე. მივხვდით, რომ ეს ყველაფერი არჩევნებს უკავშირდებოდა. არჩევნებამდე რამდენიმე დღე დარჩა და ვინ მოგვცემს გარანტიას, რომ ამ დღეებშიც და არჩევნების შემდეგაც მათ რაიმენაირი საფრთხე არ დაემუქრება?!“ - აცხადებს ქუთაისის #2 საპყრობილის ერთ-ერთი პატიმრის მეუღლე humanrights.ge - სთან საუბარში.
მსგავს ფაქტებზე საუბრობენ ადვოკატები და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. სამოქალაქო საზოგადოების წევრები ციხეში არსებულ მდგომარებას გმობენ.
საზოგადოებირვი მოძრაობა „შეაჩერე აქტი“, რომელიც 19 სექტემბერს მედიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა შექმნეს, ქუთაისში, სახელმწიფო უწყებების მიმდებარე ტერიტორიაზე შეკრებებს აგრძელებს და ქუთაისის #2 საპყრობილეში შესვლას ითხოვს. აქციის მონაწილეებმა აღნიშნული მოთხოვნა 26 სექტემბერს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის განყოფილების შენობის წინ გაახმიანეს. ისინი აცხადებენ, რომ #2 საპყრობილეში პატიმრები მძიმე ვითარებაში არიან და ციხის თანამშრომელთა გათავისუფლების მოთხოვნით უკვე რამდენიმე დღეა შიმშილობენ.
„მედიის და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ციხეში აუცილებლად უნდა შევიდნენ. მხოლოდ პატრულის და სახალხო დამცველის წარმომადგენლების მიერ გამოტანილი ამბები, რომ ციხეში სიმშვიდეა, საკმარისი არ არის. მეტიც, მიმაჩნია, რომ სახალხო დამცველის აპარატი ამ სისტემის ერთ-ერთი უფუნქციო რგოლია. გახსოვთ, ალბათ, გიორგი ტუღუშის ანგარიშები, რომელიც საკმაოდ ნათლად აღწერდა პენიტენციურ სისტემაში არსებულ პრობლემებს, მაგრამ, როგორც გაირკვა - აბსოლუტურად უშედეგოდ. ინფორმაცია იყო, თუმცა მასზე რეაგირება არასდროს ხდებოდა. ის ფაქტები, რაც საზოგადოებამ ტელეეთერით იხილა, ახალი ნამდვილად არაა. ეს გრძელდებოდა წლების მანძილზე და ჩვენ, ადვოკატები, ისევე როგორც ზოგიერთი არასამთავრობო ორგანიზაცია (მათ შორის ადამიანის უფლებათა ცენტრი), ამის შესახებ მუდმივად ვსაუბრობდით“, - ამბობს ადვოკატი ევგენი ომანაძე.
humanrights.ge - სთან საუბარში იგი აცხადებს, რომ აპირებს ქუთაისის #2 საპყრობილეში შესვლას და პატიმრების მონახულებას: „მე დღეს აუცილებლად შევალ ციხეში. პატიმრები ჩემთან შეხვედრას ითხოვენ. მათ შორის რამდენიმე უკანონო პატიმარია და სასჯელს აბსურდული ფაქტის გამო იხდის. ეს არის ქართული მართლმსაჯულება, ასე მუშაობს სასამართლო ჩვენს ქვეყანაში. მაქვს ინფორმაცია, რომ ქუთაისის ციხეში რამდენიმე პატიმარი უკვე მეხუთე დღეა შიმშილობს. თუმცა, მათ შორის ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფები არ არიან. ზოგადად კი, იქ არსებული რეჟიმის გამო მათი მდგომარეობა, ისევე როგორც დანარჩენების, სახარბიელო ნამდვილად არ არის“.
humanrights.ge იმერეთში სახალხო დამცველის რწმუნებულს დაუკავშირდა. მადონა ბასილაძის განცხადებით, ციხეში შესვლის მოთხოვნით მისთვის ჯერ არავის მიუმართავს.
„ჩვენ ძირითად დროს ქუთაისის #2 საპყრობილეში ვატარებთ. საფუძვლიანად ვიკვლევთ იქ არსებულ მდგომარეობას. რამდენიმე პატიმარი მართლა შიმშილობს. ისინი ციხის თანამშრომელთა გათავისუფლებას ითხოვენ“, - აცხადებს მადონა ბასილაძე. მისივე განმარტებით, ციხის რამდენიმე თანამშრომელმა უკვე დატოვა თანამდებობა.
„ჩვენ ისევ ვაგრძელებთ საპროტესტო აქციებს პატიმრების უფლებების დასაცავად და არ გავჩერდებით მანამ, სანამ ქუთაისის ციხეში არ შევალთ და იქ არსებულ მდგომარეობას საკუთარი თვალით არ ვნახავთ. ჩვენ ვითხოვთ, გვაჩვენონ, რა პირობებში იმყოფებიან მსჯავრდებულები – ისინი, ვინც შიმშილობს და ვინც არ შიმშილობს“, – ამბობს  საზოგადოებრივი მონიტორინგისა და სამოქალაქო ინტერესების დაცვის ცენტრ „არგუსის“ ხელმძღვანელი მანანა მანაგაძე. იგი 2007-2008 წწ. ქუთაისის №2 სასჯელაღსრულების დაწესებულების საზოგადოებრივი მონიტორინგის ჯგუფის თავმჯდომარე გახლდათ, რომელსაც ხელისუფლებამ თითქმის ორწლიანი მუშაობის შემდეგ უფლებამოსილება შეუჩერა.

Prisoner’s Wife Alleges She Was Obliged to Bring ID Numbers of Their Family Members
“My husband asked me to bring the ID numbers of our family members several weeks ago. He said that the prison administration had demanded them. It was useless to resist and I gave him the ID numbers. We realized that it was connected with the upcoming elections. There are only a few days left until the elections and who will guarantee me that he will not face any danger before and even after the elections?!” the wife of an inmate of Kutaisi Prison #2 told humanrights.ge
Lawyers and representatives of nongovernmental organizations have talked about other similar incidents. Civil society condemns the current situation in penitentiary facilities.
The public movement “Stop Act”, which was established by representatives of media and nongovernmental organizations on September 19, continues to hold assemblies in front of state institutions in Kutaisi and requests entrance into Kutaisi Prison # 2. The demonstrators announced this request in front of the regional office of the Constitutional Security Department on September 26. They claim inmates are in unbearable conditions in prison and have been on hunger strike to demand the dismissal of prison personnel for several days already.
“Representatives of media and nongovernmental organizations must necessarily enter the prison. Patrol officers and Public Defender’s representatives claim there is peace in the prison but it is not enough. Moreover, I believe the Public Defender’s Office is one of the non-functioning chains of this system. You might remember Giorgi Tugushi’s reports where he clearly described problems in the penitentiary system but now we have learned that it was absolutely useless. The reports provided information but nobody responded to them at all. The facts, which were reported by TV-Channels, are not new at all. It has been happening for several years and we, lawyers as well as several NGOs (including Human Rights Center), have been consistently speaking about these problems,” lawyer Evgeni Omanadze said.
He told humanrights.ge that he is going to visit inmates of Kutaisi Prison # 2. “I will definitely enter the prison. Prisoners are asking to meet with me. Some of them have been imprisoned arbitrarily and are serving terms for absurd reasons. That is the Georgian judiciary system; the court works in this way in our country. According to my information, several prisoners have been on hunger-strike for five days already. Amongst them are my clients. In general, prisoners are in poor conditions due to the current management of prisons.”
Humanrights.ge got in touch with the Public Defender’s attorney in Imereti region. Madona Basiladze said nobody had appealed to them with the request to enter the prison.
“We have spent much time in Kutaisi Prison # 2 and are thoroughly studying the situation there. Several prisoners are in fact on hunger strike; they are requesting the dismissal of prison personnel,” Madona Basiladze said, clarifying that several employees of the prison administration have already quit their jobs.
“We will continue protest demonstrations to support prisoners’ rights and will not stop until we enter Kutaisi prison and personally see what is going on there. We demand permission to see what conditions for inmates are like there – both for those who are and those who are not on hunger strike,” said the head of Public Monitoring and Civic Interest Defense Center Argusi Manana Managadze. In 2007-2008 she was chairwoman of the Public Monitoring Group of the Kutaisi Prison # 2; after two years' activity, the government removed her from her position as a monitor.