ჟურნალისტთა საერთაშორისო ორგანიზაცია შეშფოთებულია არჩევნების დღეს მედიისთვის დაწესებული შეზღუდვების გამო
ჟურნალისტთა საერთაშორისო ორგანიზაციამ (IFJ) მოუწოდა საქართველოს მთავრობას, უზრუნველყოს მედიის დამოუკიდებლობა და მიუკერძოებლობა 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების წინა პერიოდში. ამის შესახებ ინფორმაცია ორგანიზაციის ვებგვერდზეა გამოქვეყნებული.
„საქართველოში ჩატარებულ წინა არჩევნებს თან ახლდა მედიის კონტროლისა და ინფორმირების დამოუკიდებელი წყაროების შეზღუდვის მცდელობები. ამჯერად მთავრობას აქვს შესაძლებლობა, გამოავლინოს ღია და დემოკრატიული მმართველობის პრინციპებისადმი ერთგულება და უფლება მისცეს ჟურნალისტებს, თავისუფლად და შეზღუდვების გარეშე იმოქმედონ არჩევნების წინა პერიოდში“, - განაცხადა ორგანიზაციის პრეზიდენტმა, ჯიმ ბუმელამ.
ჟურნალისტთა საერთაშორისო ორგანიზაცია ასევე შეშფოთებას გამოხატავს მთავრობის მიერ მიღებული გადაწყვეტილების გამო, რომლის მიხედვითაც, არჩევნების დღეს იარსებებს გარკვეული შეზღუდული ზონები, სადაც რეპორტიორები არ დაიშვებიან, რაც მედიის თავისუფლების შეზღუდვის მცდელობას წარმოადგენს.
განცხადების თანახმად, უკანასკნელი თვეების განმავლობაში მთავრობა დამოუკიდებელი მედიასაშუალებების მუშაობის პროცესის დაბრკოლებასაც შეეცადა, რაც ხორციელდებოდა სამაუწყებლო ჯიხურების გადანაწილების ტენდერის მოდიფიცირებისა და კერძო კომპანიების კუთვნილი სატელიტური ანტენების დემონტაჟის გზით.
„პრესის თავისუფლების კუთხით, სიტუაცია კიდევ უფრო დაამძიმა 2011 წლის მაისში პოლიციის მიერ ოპოზიციის საპროტესტო აქციის ძალადობრივმა დარბევამ, რა დროსაც ჟურნალისტები სცემეს და მათი პროფესიული ტექნიკა მიზანმიმართულად გაანადგურეს, ასევე 2011 წლის ივლისში ფოტორეპორტიორების დაკავებამ სავარაუდო „ჯაშუშობის“ ბრალდებით“, -აღნიშნულია ორგანიზაციის განცახდებაში.
IFJ აცხადებს, რომ მსგავსი ინციდენტები ძირს უთხრის სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლებას ქვეყანაში.
„მედიაზე განხორციელებული შეტევა ყოველთვის მცდარია და კონტრპროდუქტიული. დემოკრატია ვერ დაფუძნდება ქვეყანაში, თუკი მისი მესვეურები ვერ გაიაზრებენ, რომ ჟურნალისტიკა საზოგადო სიკეთეს წარმოადგენს და არ შეეცდებიან შექმნან გარემო, სადაც შესაძლებელი იქნება ინფორმაციის დამოუკიდებლად და დაუბრკოლებლად გავრცელება“, - განაცხადა ბუმელამ.
ამასთან, საქართველოს  ჟურნალისტთა დამოუკიდებელი ასოციაცია, რომელიც IFJ-ს შვილობილ ორგანიზაციას წარმოადგენს, გასული წლიდან ჟურნალისტებზე ძალადობის, მუქარისა და თავდასხმის 50-ზე მეტ ფაქტზე ამახვილებს ყურადღებას.
მათივე ინფორმაციით, ბევრ კერძო მედიასაშუალებას უბრალოდ ნება არ დართეს განეხორციელებინა სამაუწყებლო საქმიანობა.
საქართველოს ჟურნალისტთა დამოუკიდებელი ასოციაცია, ასევე, გმობს ქვეყანაში მედიის წინააღმდეგ განხორციელებულ რეპრესიებს და მიიჩნევს, რომ დარღვეულია ქართველი საზოგადოების უფლება, იყოს ინფორმირებული.

IFJ Calls for Guarantees on Press Freedom ahead of Elections in Georgia
The International Federation of Journalists (IFJ) today called on the authorities in Georgia to guarantee independence of media ahead of the general elections due to take place on 1 October.
"Past elections in Georgia have been marred by attempts to control media and obstruct independent reporting, "said IFJ President, Jim Boumelha. "There is now an opportunity for the government to demonstrate its commitment to open governance and democratic rule by allowing journalists to operate freely and safely during the pre-election period."
According to the Independent Association of Georgian Journalists (IAGJ), an IFJ affiliate, there have been nearly fifty cases of harassment, threats or attacks against journalists since the middle of last year 2011. Many private media outlets were simply prevented from operating. The IFJ is concerned by reports of the government's measures to limit the freedom of journalists during the elections by imposing restricted areas for reporters.
In recent months, the Government attempted also to obstruct activities of independent media outlets with the modification of the tender process for press distribution booths in the capital city and the dismantling of satellite antennas of private companies, reports say.
The situation of press freedom further deteriorated with the violent police crackdown of the opposition protest rally in May 2011 as well as the arrest in the last July 2012 of photo reporters for alleged "espionage". Journalists were beaten and their professional equipment was intentionally destroyed.
The IFJ says that these incidents undermine freedom of speech and freedom of expression.
"Media clampdown is always misguided and counterproductive," added Boumelha. ‘ Democracy will not take hold in Georgia unless the authorities wise up to the reality that journalism is a public good and create an environment which is conducive to independent reporting."
The IAGJ has also condemned media repression in Georgia, describing it as a violation of the Georgian public's right to information.
"We want journalists to work freely before the elections, but also after the elections, whatever the outcome will be," said IAGJ. "We cannot accept that journalists, and therefore the Georgian citizens, are victims of political pressure either from the government, from the opposition or from intrusive owners."