„მოლოტოვის კოქტეილები“ და საღებავით დასვრილი ბილბორდები ფოთში „ქართული ოცნების“ წინააღმდეგ
„ქართული ოცნების“ ფოთის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი ეკა ბესელია  ბილბორდების დაზიანებისა და ნაბადის საუბნო შტაბისთვის  ე.წ. „მოლოტოვის კოქტეილის“ სროლის ფაქტების გამოძიებას მოითხოვს.
ამ ფაქტთან დაკავსირებით ეკა ბესელიამ 26 სექტემბერს საგანგებო ბრიფინგი გამართა. „არჩევნებამდე ორიოდე დღოთ ადრე ხელისუფლება სრულ აგონიაშია. ციხეებში დამკვიდრებული არაადამიანური და ღირსების შემლახავი მოპყრობის დამადასტურებელი ვიდეოჩანაწერების ტელევიზიით გავრცელების შემდეგ, რასაც თან დაერთო ზუგდიდში კოალიცია „ქართული ოცნების“ მასშტაბური აქცია, ხელისუფლება ყოველდღიურად სულ უფრო აქტიურად ცდილობს რეგიონებში პროვოკაციიების მოწყობას. სააკაშვილი ყველაფერს აკეთებს, რომ რეგიონებში ვითარება გაამწვავოს და დაშინებით და არჩევნების გაყალბებით როგორმე ძალაუფლება შეინარჩუნოს, მაგრამ მისი საქმე უკვე დამთავრებულია. პატიმრების წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ამსახველი კადრების ევროპის ტელეეკრანებზე გაშვებამ ხომ საბოლოოდ წერტილი დაუსვა სააკაშვილის, როგორც დემოკრატი ლიდერის, იმიჯს. ქართულმა საზოგადოებამ უკვე გადაწყვიტა, რომ 1 ოქტომბერს ქართველი ხალხის განაჩენი გაფორმდება და ხელისუფლებას ვერც „მოლოტოვის კოქტეილები“ გადაარჩენს. ახლა მორიგი ტელეშოუები დაიწყეს და ავრცელებენ რაღაც ჩანაწერებს. მოვუწოდებ საზოგადოებას, ყურადღება არ მიაქციოს ამ მდარე ხარისხის და სრულიად უსაფუძვლო ინფორმაციას“, - განაცხადა ეკა ბესელიამ და სამართალდამცავებს მიმართა, რომ დაუყოვნებლივ დაიწყოს გამოძიება: „მოვითხოვ გამოიძიონ და იპოვონ ის დამნაშავეები, რომლებიც ნაბადის უბნის ინციდენტში არიან გარეული“.
ბესელიამ ასევე ბოლო დღეებში „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტივისტების მხრიდან განხორციელებულ პროვოკაციულ ქმედებებზეც ისაუბრა. მისი თქმით, ამ დღეებში განსაკუთრებულად გაიზარდა მმართველი პარტიის აქტივისტების მხრიდან აგრესია: „24 სექტემბერს, მთელი დღის განმავლობაში, ნაციონალური მოძრაობის აქტივისტები „ქართული ოცნების“ ახალგაზრდული მოძრაობის წევრების პროვოცირებას ახდენდნენ. ისინი მოძრაობენ და ყვირიან ჩვენს შტაბთან, შეურაცხყოფას აყენებენ ჩვენს ახალგაზრდებს. თუმცა, მათი პროვოკაციაში ჩართვა ვერ მოახერხეს. ყველაფერს გავაკეთებთ, რომ ხელისუფლებას ამ არჩევნებზე საკუთარი სცენარის განხორციელების საშუალება არ მივცეთ. ახალგაზრდებთან რომ ვერაფერს გახდნენ, სამეგრელოს ქუჩაზე მდებარე საარჩევნო შტაბზე გაკრული დეპუტატობის კანდიდატის სარეკლამო ბანერი წითელი საღებავით დააზიანეს. ხოლო შტაბთან ამ სახლის მეპატრონეს ირაკლი გიგიბერიას დილით აუმოქმედებელ მდგომარეობაში დახვდა „მოლოტოვის კოქტეილი“, რაც ასევე სისხლის სამართლის დანაშაულია“.
მაჟორიტარობის კანდიდატმა ბრიფინგის დასრულების შემდეგ საარჩევნო შტაბის სხვა წევრებთან ერთად პარტიის სარეკლამო ფლაერები და ბუკლეტები დაარიგა ქალაქის ქუჩებში, შემდეგ კი ფოთის პოლიციაში მოინახულა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევისთვის დაკავებული „ქართული ოცნების“ ორი აქტივისტი - გიზო ცაცუა და გოდერძი შონია. აქტივისტებს  40-დღიანი პატიმრობა 24 სექტემბერს ფოთის საქალაქო სასამართლომ მიუსაჯა.
ეკა ბესელიას თქმით, აქტივისტების ჯანმრთელობის მდგომარეობა დამაკმაყოფილებელია. „აქტივისტებს, რომლებსაც ფოთის საქალაქო სასამართლომ 40-დღიანი პატიმრობა მიუსაჯა, ვპირდები, რომ საპატიმროდან ვადაზე ადრე გამოვლენ. დაკავებულების მიმართ არანაირ ზეწოლას ადგილი არ ქონია. ერთადერთი, ჟურნალ–გაზეთების შეტანას ითხოვენ, რათა ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენების შესახებ ინფორმაციას ფლობდნენ. მე დარწმუნებული ვარ, რომ მათ არ მოუწევთ აქ 40 დღე ყოფნა“, – განაცხადა ეკა ბესელიამ.
ქვეყანაში არსებული დაძაბულობის მიუხედავად, ეკა ბესელიამ მოქალაქეებს სიმშვიდისკენ მოუწოდა, რათა არჩევნები მშვიდ ვითარებაში ჩაატარონ. ასევე მან მოუწოდა მოსამართლეებს, თავი შეიკავონ პოლიტიკური გადაწყვეტილებების დაკანონებისგან.

Molotov Cocktails and Painted Bill-Boards in Poti against Georgian Dream
Georgian Dream’s majoritarian candidate in Poti, Eka Beselia, demands investigation into incidents of billboards being damaged and so-called Molotov cocktails being thrown at the Nabadi district HQ.
On September 26, Eka Beselia held a special briefing regarding this incident. “A few days before the elections, the government is in agony. After the video-footage about inhuman and degrading treatment of prisoners was aired, followed by a large-scale assembly of the coalition Georgian Dream in Zugdidi, the government is actively staging provocations in the regions every day. Saakashvili is doing his best to escalate the situation in the regions and maintain his power through intimidation and falsification, but everything is already settled. Screening the video-footage about prisoners’ torture and inhuman treatment finally destroyed Saakashvili’s reputation as democratic leader in Europe. Georgian society has already decided that their verdict will be passed on October 1 and even Molotov cocktails cannot save the government. Now they aired new TV-shows and released some recordings. I call upon the society not to pay attention to this poor and groundless information,” Eka Beselia said and urged law enforcement officers to immediately start an investigation: “I demand an investigation to uncover those perpetrators of the Nabadi PEC attack.”
Beselia also spoke about recent provocations by National Movement activists. She said that aggression on the part of the ruling party’s activists has notably increased lately. “On September 24, activists of the National Movement tried to provoke Georgian Dream activists all day long. They came and shouted near our office; they insulted our young members, but they failed to provoke us. We are doing our best not to assist the government in implementing their plans at this election. They did not manage to intimidate our young members and now they have damaged our election banner with red paint. In the morning, Irakli Gigiberia, the owner of the house where we have our office, found an unexploded Molotov cocktail. That is a serious crime.”
After the briefing, the majoritarian candidate distributed election flyers and booklets together with their party members in the streets. Then they visited Georgian Dream’s two activists Gizo Tsatsua and Goderdzi Shonia, detained under administrative law, in Poti police station. On September 24, Poti City Court sentenced the activists to 40-day's imprisonment.
Eka Beselia said the activists are in good health. “I promised them they will leave detention before the end of their sentence. Nobody has mistreated them. They are just asking for magazines and newspapers in order to get information about the current situation. I am sure they will not have to stay in prison for 40 days,” Eka Beselia said.
Despite the tense situation in the country, Eka Beselia urged citizens to be calm in order to hold elections in a peaceful environment. She also called upon judges to refrain from approving politically-motivated decisions.