არჩევნები სანთლის შუქზე
ქუთაისის 69-საარჩევნო უბანზე არჩევნები სანთლის შუქზე მიმდინარეობს. ელექტროენერგია 12სთ. 35წთ-ზე გაითიშა და ამომრჩეველს საკუთარი პოზიციის დაფიქსირება ამ წუთებშიც სანთლით განათებულ კაბინაში უწევს.
„ბუნებრივია, შევწუხდით და შუქის გამორთვის პირველივე წუთებში ქუთაისის #59-ე საოლქო საარჩევნო კომისიას დავუკავშირდით. ჯერ გვითხრეს, რომ 10 წუთში ჩაირთვებოდა. მერე კი, მოგვიანებით, გვიპასუხეს, აფეთქებაა და არ იციან, როდის იქნებაო. თუ ერთ საათში არ ჩაირთო, საოლქოს გავაგებინებთ და ალბათ, შესაბამისი აღჭურვილობით მოგვამარაგებენ. საღამოსკენ, როდესაც დაღამდება, არ შეიძლება ხმის დათვლის პროცესი სანთლის შუქზე წარიმართოს“, - აცხადებს ქუთაისის 69-ე საარჩევნო უბნის კომისიის თავმჯდომარე იოსებ ფხაკაძე humanrights.ge-სთან საუბარში.
უშუქობას აპროტესტებენ ამომრჩევლებიც.
„რა ხდება, ხალხო?! შეიძლება 21 საუკუნეში, ქვეყანაში, რომელსაც დემოკრატიულობაზე აქვს პრეტენზია, არჩევნები მსგავს გარემოში ტარდებოდეს? ასეთი რამ შევარდნაძის დროსაც კი არ ხდებოდა, როცა ელექტროენერგია კვირაობით იყო გათიშული. ახლა კი, ქალაქში, რომელსაც ხელისუფლებამ საპარლამენტო დედაქალაქი უწოდა,ხმას სანთლის შუქზე ვაძლევთ“, - განაცხადა ერთ-ერთმა უკმაყოფილო ამომრჩეველმა.

Elections under Candlelight
Polling process is going on under candlelight in the polling station # 69 in Kutaisi. Electricity supply was switched off at 12:35 and voters have to vote under the candlelight right now.
“Naturally we were worried and immediately called Kutaisi DEC # 59. At first they said electricity supply will be resumed in 10 minutes. Then they said there was some explosion and had no idea when it will be fixed. If electricity does not come in an hour we will ask the DEC to equip us with all necessary equipment. It’s not right to count votes at night under candlelight,” said Ioseb Phakadze chairmen of the PS # 69.
Voters also protest lack of electricity.
“What is happening people?! How can we speak about democracy in our country when elections are held in similar conditions in the 21st century? These kinds of things didn’t happen during Shevardnadze time when electricity supply was off during weeks. Right now we are voting under candle light in the parliamentary capital of the country as current government called it,”-said a voter.