პატიმრების ცემაში მხილებული რუსთავის მე-16 საპყრობილის მაღალჩინოსნები მოხსნეს
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა 28 სექტემბერს რუსთავის მე-16 საპყრობილის პატიმართა კოლექტიური წერილი გამოაქვეყნა. პატიმრები ასახელებდნენ ციხის კონკრეტული თანამშრომლებისა და მაღალჩინოსნების გვარებს, ვინც მათ ფიზიკურად უსწორდებოდათ.
„მოგეხსენებათ, რომ წლების მანძილზე, რაც გაიხსნა მე-16 სასჯელარსრულების დაწესებულების ახალი ზონა, ჩვენს უფლებებს რეგულარულად არღვევენ. გვცემენ და გვავიწროებენ დირექტორის მოადგილე დავით მუმლაძე, უსაფრთოხების უფროსი, ილო ლუტიძე, რეჟიმის ოფიცერი, გიორგი ჯღარკავა, ოფიცერი თემურ ყორშია“, - წერდნენ კოლექტიურ წერილში პატიმრები.
არაოფიციალური ინფორმაციით, დღეისთვის უკვე გათავისუფლებულია  თანამდებობიდან რუსთავის მე-16 საპყრობილის დირექტორის მოადგილე, დავით მუმლაძე და  უსაფრთხების უფროსი, ილო ლუტიძე.
ინფორმაციის გადამოწმების მიზნით საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს პრესსამსახურს დავუკავშირდით. მათ გენერალურ ინსპექციაში გადაგვამისამართეს. ამ უკანასკნელმა კი სასჯელაღსრულების დეპარტამებტთან დაკავშირება გვირჩია. დეპარტამენტმა კი ინფორმაციის წერილობით გამოთხოვა ითხოვა. „ჩვენ არ გვაქვს აღნიშნული ინფორმაცია. მოგვმართეთ წერილობით, გავარკვევთ და მოგწერთ“, - გვპასუხობდნენ სატელეფონო საუბარში.
Humanrights.ge  არჩევნების დღეს მე-16 საპყრობილის შიდატერიტორიაზე იმყოფებოდა. საარჩევნო უბნიდან გამოსვლის შემდეგ გვქონდა საშუალება გავსაუბრებოდით ციხის უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლებს. მათ დაგვიდასტურეს ინფორმაცია, რომ ციხის უფროსის მოადგილე, დავით მუმლაძე და უსაფრთხოების უფროსი ილო ლუტიძე გათავისუფლებული არიან. დამატებით ინფორმაცია გადავამოწმეთ მე-16 საპყრობილის საზოგადოებრივი მისაღების თანამშრომლებთან. მათ მუმლაძის და ლუტიძის გათავისუფლება დაგვიდასტურეს.
აღსანიშნავია, რომ საპარლამენტო არჩევნებამდე, პატიმრების წამებასთან დაკავშირებით, სატელევიზიო გამოსვლისას კოალიცია „ქართული ოცნების“ ლიდერმა ბიძინა ივანიშვილმა მოუწოდა მთავრობას, კოალიციის ხელისუფლებაში მოსვლამდე უზრუნველყოს საპყრობილეებიდან ყველა იმ თანამშრომლის გათავისუფლება, ვინც პატიმართა ცემაშია  მხილებული.

Senior Officials of Rustavi Prison #16 Exposed in Beating of Prisoners Dismissed
On September 28 Human Rights Centre published a collective letter of prisoners of Rustavi prison #16. The prisoners named those officers and senior officials of the prison who physically abused them.
“You all know that since the new facility was opened in the Prison #16 years ago, our rights have been regularly violated. Davit Mumladze-the deputy director, Ilo Lutidze-the security director, Giorgi Jgarkava-regime officer and Temur Korshia-the officer abused and intimidated us,” prisoners wrote in the letter.
According to the unofficial information Davit Mumladze-the deputy director of Rustavi prison #16 and ILo lutidze-the security director are dismissed.
We contacted press center of the Ministry of Corrections and Legal Aid of Georgia to check the information. They forwarded us to general inspection. The latter suggested us to contact the penitentiary department and the department requested to apply to them in written form. “We do not have this information. Appeal us in written form, we will clear up the situation and write to you”,-they answered us on the phone.
On the Election Day Humanrights.ge entered the territory of the Rustavi prison #16. After leaving the election station we were able to speak with prison security officers. They confirmed the information that Davit Mumladze-the deputy director and Ilo Lutidze-the security director were dismissed. In addition we checked this information with the officers of public reception-room. They also confirmed that Mumladze and Lutidze were dismissed.
The leader of the coalition Georgian Dream-Bidzina Ivanishvili applied to the government to dismiss all the violators before the coalition comes in the government.