„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველობა“ ცესკოს ვებ-გვერდზე ყალბი შემაჯამებელი ოქმის არსებობას ადასტურებს
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებული სიღნაღის მე-13 საარჩევნო ოლქის მე-5 საარჩევნო უბნის შემაჯამებელი ოქმის მონაცემები არ ემთხვევა „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს” მიერ უშუალოდ უბანზე მოპოვებული ოქმის ასლს. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს” ხელთ არსებული ოქმის ასლი დამოწმებულია კომისიის ბეჭდითა და კომისიის მდივნის ხელმოწერით. ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ წარმოდგენილ ვარიანტში ასევე არ ფიქსირდება ზოგიერთი საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა ხელმოწერები.
ჩვენს ხელთ არსებული ოქმის მიხედვით, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარობის კანდიდატ ლევან ბეჟაშვილს მიღებული აქვს 207 ხმა, ხოლო კოალიცია „ქართული ოცნების” კანდიდატ გელა გელაშვილს - 377 ხმა. ცესკოს ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებული ოქმის მიხედვით კი ლევან ბეჟაშვილს მიღებული აქვს 436, ხოლო გელა გელაშვილს 146 ხმა.
აღსანიშნავია, რომ ცესკოს საიტზე განთავსებული ოფიციალური შედეგების თანახმად ბეჟაშვილმა მოიგო მაჟორიტარული არჩევნები 10124 ხმით 9811 წინააღმდეგ.  საუბნო კომისიის მიერ „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოსთვის" გადმოცემული შემაჯამებელი ოქმის გათვალისწინებით ოლქის შედეგები იცვლება და გელაშვილი 10042 ხმით 9895-ის წინააღმდეგ ასწრებს ბეჟაშვილს.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ” ჯერ კიდევ უშუალოდ კენჭისყრის მიმდინარეობის დროს მოითხოვა აღნიშნულ უბანზე კენჭისყრის პროცედურის შეწყვეტა და შედეგების გაბათილება. საარჩევნო უბანზე ბეჭდები თავიდანვე არასწორად განაწილდა. რეგისტრატორისა და კომისიის თავმჯდომარის ბეჭდები ერთმანეთში აირია და შესაბამისად შეცდომით იყენებდნენ. გარდა ამისა, ბეჭდის ნაკვეთური (რომელიც ბეჭედს უბნის გახსნისას უკეთდება და რომლის ასლიც სარეგისტრაციო ჟურნალში აისახება) დღის მეორე ნახევარში იმ მიზეზით, რომ ის პატარა ზომისა იყო, მოხდა მისი გადიდება, რის გამოც ბეჭდის ასლი აღარ შეესაბამებოდა სარეგისტრაციო ჟურნალში ასახულ ასლს. სიღნაღის საოლქო საარჩევნო კომისიამ აღნიშნული საჩივარი არ დააკმაყოფილა.

TI Georgia has found that the summary protocol of a Sighnaghi polling station (election district #13, polling station #5) which was published on October 3 on the Central Election Commission’s (CEC) website was showing different results than the copy of the final protocol obtained by a TI Georgia observer from the precinct on Election Day. The results of this station decided a very close race, awarding the district's majortiarian seat to the United National Movement's candidate.
According to the official CEC protocol published online, Levan Bejashvili, a majoritarian candidate from the United National Movement (and former head of the Chamber of Control/State Audit Office) received 436 votes, while Gela Gelashvili from the Georgian Dream Coalition received only 146 votes. However, the summary protocol obtained by TI after the counting of votes in the station shows different results (see copies below): Levan Bejashvili received 207 votes and 377 people voted for Gela Gelashvili. Furthermore, TI Georgia’s version of the protocol is signed and stamped by the secretary of Sighnaghi’s Precinct Election Commission (PEC) whereas the protocol on the CEC’s website includes no signatures of the commission members.
The votes allocated to Bejashvili through what appears to be fraud have decided a very close race for the district's majortiarian seat in his favor. According to official results on the CEC website, Bejashvili won the majoritarian seat with 10,124 votes, ahead of Gelashvili with 9,811 votes. Based on the protocol of station #5 TI obtained, the result would have left Bejashvili with 9,895 votes, behind Gelashvili with 10,042 votes.
On Election Day, TI Georgia had demanded the suspension of polling process in Sighnaghi’s precinct #5 and the cancellation of polling results after observing that the PEC chairperson and the PEC's registrar of voters were violating procedures when using the seals. In addition, we found that the copy of the seal recorded in the polling day logbook was different from a seal of the registrar used during the polling process. This was because a special carve that the PEC chairperson makes on the registrar’s seal was considered too small and was later increased in size. TI Georgia complained to the district election commission about this violation but the latter did not address our complaint.