„ოცნების“ 13 აქტივისტი ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ გაათავისუფლა
დიმიტრი სამხარაძე ერთ-ერთი მათგანია „ქართული ოცნების“ იმ 6 აქტივისტს შორის, რომელიც არჩევნების დღეს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ბრალდებით დააპატიმრეს. 3 ოქტომბერს კი მოსამართლე ვერა დოლიძემ, რომლის ვერდიქტითაც 2011 წლის 26 მაისის აქციის მონაწილეები ბათუმში დღემდე იხდიან სასჯელს, სამხარაძეს სანქცია მოუხსნა.
სამხარაძე ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე - წვრილმანი ხულიგნობის მუხლით დააკავეს.
3 ოქტომბერს მოსამართლე ვერა დოლიძემ ის დაკისრებული სანქციისგან გაათავისუფლა. ამავე მოსამართლემ ამავე მუხლით დაპატიმრებული თეიმურაზ ჭიპაშვილი, ალიკა კოზუა, გიზო ცაცუა გაათავისუფლა დარბაზიდან.
ასევე 3 ოქტომბერს ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ განიხილა „ქართული ოცნების“ 13 დაკავებული აქტივისტის საქმე, რომლებსაც პირველი ინსტანციის სასამართლოებისგან პატიმრობა ჰქონდათ შეფარდებული. თუმცა, 3 ოქტომბერს სააპელაციო სასამართლოს გადაწყევტილებით, ისინი გაათავისუფლეს.
გიორგი მესხია, მამუკა ახალაია, გივი მუქერია, ლაშა კვარაცხელია, გოდერძი შონია, რომან გეგუჩაძე, მალხაზ კუპრაძე, რევაზ კოზუა, გრიგოლ დალაქიშვილი - ყველა მათგანი სამართლებრივი პასუხისმგებლობიდან ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ გაათავისუფლა.
პოლიციამ ისინი წვრილმანი ხულიგნობისა და სამართალდამცავ ორგანოთა მუშაკების ან სამხედრო მოსამსახურეების კანონიერი განკარგულებისადმი, ან მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის მუხლებით დააკავეს. „ქართულ ოცნებაში“ კი აცხადებდნენ, რომ პოლიციამ ისინი პოლიტიკური ნიშნით დააპატიმრა.

Dimitri Samkharadze is one of those 6 activists of the Georgian Dream, who were arrested on the election day under the charge of administrative violation. On October 3 Judge Vera Dolidze discharged Samkharadze. Participants of Batumi protest rally of September 26, 2011 still serve their term according to Vera Dolidze’s verdict.
Samkharadze was arrested for minor hooliganism according to the Article 166 of the Administrative Code of Georgia.
On October 3 Vera Dolidze liberated Samkharadze from the imposed sanction. The same judge liberated Teimuraz Chipashvili, Aliko Kozua, Gizo Tsatsua from the courtroom. These people were arrested under the Article 166 too.
Besides that, on October 3 Kutaisi Appeal Court discussed the case of Georgian Dream’s 13 activists, who were sentenced to imprisonment by the City Court. Though, on October 3 the Appeal Court liberated them.
Kutaisi Appeal Court discharged the following people from administrative liability: Giorgi Meskhia, Mamuka Akhalaia, Givi Mukeria, Lasha Kvaratskhelia, Goderdzi Shonia, Roman Geguchadze, Malkhaz Kupradze, Revaz Kozua, and Grigol Dalakishvili.
Police arrested the aforementioned people for minor hooliganism and for disobedience to legal requirement or demand of either law enforcement or military officers. Georgian Dream stated that police arrested these people for political reason.