სახელისუფლო სპეციალური კავშირებისა და ინფორმაციის სააგენტოს შსს ვეღარ გააკონტროლებს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მართვის სფეროში შემავალ „სახელისუფლო სპეციალური კავშირებისა და ინფორმაციის სააგენტოს“ საქმიანობას შსს ვეღარ გააკონტროლებს.
პრეზიდენტმა „საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს დებულების დამტკიცების შესახებ“ ბრძანებულებაში ცვლილება შეიტანა და შსს-ს მმართველობას დაქვემდებარებული სახელისუფლო სპეციალური კავშირებისა და ინფორმაციის სააგენტო ამ უწყების მართვის სფეროდან გაიყვანა. სააგენტო მთლიანად სახელმწიფო დაცვის სპეციალურ სამსახურს დაექვემდებარა.
ცნობისთვის, სახელისუფლო სპეციალური კავშირებისა და ინფორმაციის სააგენტოს ამოცანაა, თავისი კომპეტენციის ფარგლებში უზრუნველყოს სახელისუფლო სპეციალური კავშირების სისტემის ფუნქციონირება, განვითარება და მართვა, განახორციელოს სახელმწიფო საიდუმლოების დაცვის ტექნიკური საკითხების უზრუნველყოფა.
სააგენტო თავისი ამოცანების შესასრულებლად ფლობს და განკარგავს სახელისუფლო სპეციალური კავშირების სისტემას, რომლის სტატუსს და გამოყენების წესს განსაზღვრავს პრეზიდენტი.
სააგენტო სახელისუფლო სპეციალური კავშირების სისტემის მეშვეობით უზრუნველყოფს:  ქვეყნის უმაღლესი და მაღალი რანგის თანამდებობის პირთა მუდმივი ან დროებითი სამუშაო და საცხოვრებელი ადგილებიდან კონფიდენციალური ინფორმაციის გაცვლას დახურული კავშირით, ელექტრონული კომუნიკაციების საშუალებით სახელისუფლებო სპეციალური კავშირების ქსელის შიგნით; სახელისუფლებო სპეციალური კავშირების ქსელის შიგნით, სახელმწიფო ხელისუფლების იმ დაწესებულებებში და სხვა ორგანიზაციებში, რომლებიც ახორციელებენ საქმისწარმოებას "სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ" საქართველოს კანონის შესაბამისად, როგორც საიდუმლო, ასევე ღია ინფორმაციის გაცვლის ოპერატიულობას, დაცულობასა და საიმედოობას; საქართველოს დიპლომატიურ წარმომადგენლობებს სახელისუფლებო სპეციალური კავშირების სისტემის დახურული კავშირით; სახელისუფლებო სპეციალური კავშირების სისტემის აბონენტებს საქალაქთაშორისო და საერთაშორისო კავშირით, მონაცემთა გადაცემის სერვისით, აგრეთვე ტექნიკური პირობების არსებობის შემთხვევაში – ინტერნეტით.
სახელმწიფო დაცვის სპეციალურ სამსახურს, რომელიც პრეზიდენტს ექვემდებარება, მიხეილ სააკაშვილმა კიდევ ერთი სახელმწიფო ორგანოს კონტროლი გადააბარა. პრეზიდენტის გადაწყვეტილებით და მისი შესაბამისი ბრძანებულებით, სახელმწიფო უზრუნველყოფის სააგენტოზე სახელმწიფო კონტროლი, რომელიც აქამდე ეკონომიკის სამინისტროს კომპეტენციის სფეროს განეკუთვნებოდა, სახელმწიფო დაცვის სპეციალურ სამსახურს დაეკისრა.

MIA will not Control the Agency for Special Government Connections and Information any more
The Ministry of Internal Affairs will not be able to control the Agency on Special Government Connections and Information which the MIA previously included within its competence.
The president made the change in the decree on the Approval of the Statutes of the Ministry of Internal Affairs. In this way the president withdrew the Agency on Special Government Connections and Information from the competence of this department. The above-mentioned agency is now totally subordinated to the Special State Protection Service.
The aim of the Agency on Special Government Connections and Information is to organize, develop and run the system of special government connections. It is also aimed at providing the technical means of protecting state secrets.
The agency runs and directs the system of special government connections in order to carry out its own duties. The president defines the status and the means of using the system of special government connections.
The agency, by means of a system of special government connections, provides exchange of confidential information between high officials from their permanent or temporary working or living places by closed connection; reliable, protected and trustworthy exchange of secret and open information;  in those departments of the government and other organizations which deal with state secrets according to Georgian legislation; exchange of confidential information between the diplomatic representatives of Georgia. The above-mentioned agency also provides subscribers of the system of special government connections with an interurban and international connection, a  data-transfer service and provision of internet in case of technical difficulties.
Mikheil Saakashvili ordered the Special State Protection Service, subordinate to the president, to control one more state department. According to the president’s decision and the relevant decree the Special State Protection Service was obliged to take control of the Georgian State Procurement Agency. The latter was within the competence of the Ministry of Economy of Georgia before.