ეკონომიკის სამინისტრომ რესპუბლიკური საავადმყოფოს პრივატიზება შეაჩერა
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ რესპუბლიკური საავადმყოფოს პრივატიზების ხელშეკრულების ძალაში სრულად შესვლისთვის აუცილებელი მოქმედებების განხორციელება შეაჩერა.
ამის შესახებ სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია ნათქვამი, რომელსაც უცვლელად გთავაზობთ: „საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულების საფუძველზე და საქართველოს მთავრობის მიერ 2011 წლის 20 ივლისს მინიჭებული უფლებამოსილების ფარგლებში საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსა და "ინტერჰელს კანადა ლიმიტედს" შორის ყიფშიძის სახელობის ცენტრალური საუნივერსიტეტო კლინიკის ქონების პრივატიზების ხელშეკრულება გასულ წელსვე გაფორმდა. ხელშეკრულების პირობა კლინიკის სამედიცინო პროფილის შენარჩუნება და მის ბაზაზე თანამედროვე საავადმყოფოს შექმნაა. ხელშეკრულებით გათვალისწინებულია ტექნიკური წინაპირობები, რომელთა შესრულების შემდეგ ხელშეკრულება სრულად შევა ძალაში. ამ ეტაპისთვის ტექნიკური წინაპირობების შესრულების პროცესი არ დასრულებულა და, შესაბამისად, საჯარო რეესტრში ინვესტორის საკუთრების უფლების რეგისტრაცია არ მომხდარა. ამავე მიზეზით მყიდველის მიერ არ გადახდილა საპრივიტიზებო საფასური. საქართველოს მთავრობის ახალი შემადგენლობის ფორმირებასთან დაკავშირებით საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ შეაჩერა ხელშეკრულების ძალაში სრულად შესვლისათვის აუცილებელი მოქმედებების განხორციელება“.
10 ოქტომბერს ჯანდაცვის მინისტრობის კანდიდატმა ამირან გამყრელიძემ რესპუბლიკური საავადმყოფოს პრივატიზების შეჩერება ითხოვა. როგორც მან „ქართული ოცნების“ ცენტრალურ ოფისში გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, აქვს ინფორმაცია, რომ რესპუბლიკური საავადმყოფოს პრივატიზება დაჩქარებული ფორმით მიმდინარეობს და შესაბამისი კონტრაქტიც ერთ-ერთ უცხოურ ფირმასთან უკვე ხელმოწერილია.

Ministry of Economy Stopped Privatization of Republic Hospital
Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia stopped procedures to put agreement on privatization of Tbilisi Republic Hospital in force.
The Ministry released statement about the decision. “Based on the decree of the President of Georgia and under the authority granted by the government of Georgia on July 20, 2011, the Ministry of Economy and Sustainable Development and Interhealth Canada Ltd signed privatization agreement on Kipshidze Central University Hospital. The requirement of the agreement was to maintain medical profile of the clinic and to create modern hospital in its base. The agreement also includes some technical pre-conditions and as soon as they are met, the agreement will go in force. At this moment, the process of implementing pre-conditions has not finished yet and the Civil Registration Agency did not register the investor’s property. For the same motive, the purchaser did not pay the privatization fee. With regard to formation of new government of Georgia the Ministry of Economy and Sustainable Development stopped the procedures necessary to put the agreement in force.”
On October 10, minister of healthcare-to-be Amiran Gamkrelidze requested to stop privatization procedures of the republic hospital. He said at the press-conference in the Georgian Dream’s central office that according to his information, the privatization process was going on in haste and contract was already signed with foreign company.