ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება ცესკოს ერთ-ერთ გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით
1 ოქტომბერს, საქართველოს პარლამენტის არჩევნების მიმდინარეობისას, ჩვენი დამკვირვებელი კენჭისყრის პროცესს აკვირდებოდა გარდაბნის 21-ე საარჩევნო ოლქის 49-ე საარჩევნო უბანზე (სოფ. მუღანლო).
საარჩევნო უბანზე კენჭისყრა მიმდინარეობდა მნიშვნელოვანი დარღვევებით. კერძოდ - ამომრჩეველთა უმრავლესობა არჩევანს აკეთებდა ღიად, ფარულობის დარღვევით. გარდა ამისა, კენჭისყრის ოთახში მიმდინარეობდა აშკარა აგიტაცია, რაშიც საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებიც მონაწილეობდნენ. ამომრჩეველი და კომისიის წევრები ერთმანეთს ეუბნებოდნენ სიტყვას „ბეშ“, რაც აზერბაიჯანულად ნიშნავს „ხუთს“ - ანუ კონკრეტული საარჩევნო სუბიექტის ნომერს. აღნიშნულ დარღვევებთან დაკავშირებით ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლმა დაწერა რამდენიმე საჩივარი, თუმცა მათზე რეაგირება კომისიის თავმჯდომარემ არ მოახდინა, ხოლო უბანზე დარღვევები კვლავ გრძელდებოდა.
საბოლოოდ, ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელმა კენჭისყრის დროს არსებული დარღვევები გაასაჩივრა გარდაბნის საოლქო საარჩევნო კომისიაში. საოლქო კომისიაში შეტანილ საჩივარში დამკვირვებელმა მიუთითა საკუთარი და შესაბამისი მოწმეების საკონტაქტო რეკვიზიტები, კერძოდ - მობილური ტელეფონის ნომრები და ელექტრონული საფოსტო მისამართები. ამასთან, საჩივრის ავტორმა საოლქო კომისიის მდივანს და იურისტს დამატებით ჰკითხა, რაიმე ხარვეზი ხომ არ გააჩნდა მის საჩივარს, თუნდაც - იმ თვალსაზრისით, რომ მასში მითითებული იყო შესაბამისი პირების მხოლოდ საკონტაქტო ინფორმაცია - ტელეფონის ნომრების სახით და არა ამ პირების რეგისტრაციის ადგილის მისამართი. კომისიის მდივანმა და იურისტმა ჩვენს დამკვირვებელს განუცხადეს, რომ საკმარისი იყო საჩივარში არსებული საკონტაქტო ინფორმაცია.
საჩივრის ჩაბარების მეორე დღეს, 2 ოქტომბერს, დილის 08.30 საათზე ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელს მოსთხოვეს 1 საათის განმავლობაში ხარვეზის გამოსწორება. კომისიის განცხადებით, საჩივარში არ იყო მითითებული საჩივრის ავტორის და შესაბამისი მოწმეების რეგისტრაციის ადგილის მისამართები, რაც წარმოადგენდა ხარვეზს. საჩივრის ავტორმა კომისიის მდივანს განუცხადა, რომ იგი 1 საათის განმავლობაში ვერ შესძლებდა ხარვეზის გამოსწორებას, ვინაიდან თბილისიდან გარდაბანში საჩივრის შესწორებულ ვარიანტს ამ დროში ვერ ჩაიტანდა და მოითხოვა 2 საათი, რაზეც კომისიის მდივანი და იურისტი დათანხმდნენ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელს გარდაბნის გზაზე შეექმნა პრობლემა, რაც უკავშირდებოდა მის სატრანსპორტო საშუალებას, რის გამოც, მან დარეკა საოლქო კომისიაში და გააფრთხილა, რომ აგვიანდებოდა, გზაში იყო და  მოითხოვა, რათა მისთვის დამატებით მიეცათ, მხოლოდ იმდენი დრო, რამდენიც ადგილამდე მისვლისთვის იყო საჭირო. საბოლოოდ მან დააგვიანა 20 წუთი და ადგილზე, ხარვეზის გამოსასწორებლად გამოცხადდა  2 საათსა და 20 წუთში.
მიუხედვად ზემოაღნიშნულისა, გარდაბნის საოლქო საარჩევნო კომისიის 2 ოქტომბრის №42/2012 განკარგულებით, საჩივარი დარჩა განუხილველი იმ მიზეზით, რომ იგი შეტანილი იქნა გასაჩივრების ვადის გასვლის შემდეგ. საოლქო საარჩევნო კომისიის ეს განკარგულება 1 დღის ვადაში გავასაჩივრეთ საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში, რომელმაც საჩივარი იგივე მიზეზით დატოვა განუხილველი.
მიგვაჩნია, რომ საარჩევნო ადმინისტრაციის მხრიდან, საჩივრების განხილვაზე უარის თქმა მხოლოდ ფორმალური და უმნიშვნელო ხარვეზის დადგენისა და ამ ხარვეზის გამოსასწორებლად აშკარად არაგონივრული ვადის მიცემის მიზეზებით, ეწინააღმდეგება საარჩევნო კანონმდებლობის იმ სულისკვეთებას, რომლის შესაბამისად, საჩივრები უნდა იქნეს განხილული სამართლიანად და ეფექტურად.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი გმობს საარჩევნო ადმინისტრაციის მხრიდან საჩივრების განხილივისადმი ამგვარ მიდგომას. ამასთან, მხედველობაშია მისაღები ის გარემოებაც, რომ ჩვენს მიერ განხილული შემთხვევა არ არის ერთადერთი და არსებობს საარჩევნო დავების განხილვისადმი ამგვარი არასერიოზული მიდგომის მრავალი ფაქტი, რომლებიც აუცილებლად მოხვდება ადამიანის უფლებათა ცენტრის შესაბამის შემაჯამებელ ანგარიშში.

During the Parliamentary Elections of October 1 observer of Human Rights Center monitored ballot process in PS # 49 (Muganlo village) in Gardabani DEC # 2.
The ballot process in that particular polling station was going on through significant violations. Namely, majority of voters voted publicly and breached privacy of polling process. Besides that, commission members participated in the agitation together with voters. They were telling each other “Besh” that is “five” in Azerbaijan language – and election number of a concrete election subject. Based on aforementioned violations Human Rights Center’s observer wrote several complaints though commission chairman did not react on them and law violation continued in the PS.
In the end, HRC observer filed complaint to the Gardabani District Election Commission. She included her and some witnesses’ contact information - cell phone numbers and email addresses - in the appeal statement. Besides that, the observer asked the DEC secretary and lawyer whether there was any gap in the complaint - like incomplete contact information or anything else. Commission secretary and lawyer said the included contact information was enough [to start procedures].
Next day, on October 2, HRC observer was called on the phone at 08:30 am and requested to arrive at the Gardabani DEC office within one hour to improve the gaps in the complaint. According to the DEC members the complaint did not provide information about registration addresses of the applicant and witnesses. The observer told DEC secretary that she could not improve the gap within one hour because it was impossible to bring corrected one in Gardabani in an hour; so she requested 2 hours and DEC secretary and lawyer agreed.
On her way to Gardabani HRC observer faced some more problems; she called the DEC and warned about the delay and requested additional time just enough for her arrival. Finally, she was late for 20 minutes and arrived at the place in 2 hours and 20 minutes.
Despite aforementioned circumstances, according to the October 2 decree №42/2012 of the Gardabani District Election Commission the complaint was not discussed because it was submitted after the estimated time had expired. We appealed against the DEC decree o at the CEC within one day time but they also did not discuss our complaint for the same reason.
We believe that election administration breached the election law when declining the complaints on the ground of fixing unreasonable time to estimate and improve formal and insignificant gaps in them, though the law requires to fairly and effectively discuss complaints.
Human Rights Center condemns similar approach of the election administration towards submitted complaints. Besides that, we should also consider that aforementioned fact was not the only case and plenty of similar facts were observed during the election process which will be necessarily reflected in Human Rights Center’s final report on Monitoring of Pre-Election Period.