დავით უსუფაშვილი: „მუშები ჯადოქრები არ არიან, რომ პარლამენტის ახალი შენობა რამდენიმე დღეში დაასრულონ“
შორენა კაკაბაძე ქუთაისი
მე–8 მოწვევის პარლამენტის პირველი სხდომა 2012 წლის 21 ოქტომბერს, 13:00 საათზე, ქუთაისში, საკანონმდებლო ორგანოს ახალ შენობაში გაიმართება. იმის გასაცნობად, თუ რამდენადაა სრულყოფილი გარემო კანონმდებელთა პირველი შეკრებისთვის, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრები 16 ოქტომბერს, ქუთაისში ჩავიდნენ. ისინი პარლამენტის ახალ შენობას, იქ არსებულ ვითარებას ადგილზე გაეცნენ.
„პარლამენტის შენობა დღეს არის დიდი სამშენებლო მოედანი.  მშენებლები კი  ჯადოქრები ნამდვილად არ არიან, რომ ის სამუშაოები, რასაც თვეები სჭირდება, რამდენიმე დღეში  დაასრულონ. მართალია, მათ ეს დავალება წინა ხელისუფლებისგან ჰქონდათ, მაგრამ უნდა ითქვას, რომ ეს პრაქტიკლად შეუძლებელია“, - განაცხადა კოალიცია „ქართული ოცნების“ ერთ-ერთმა ლიდერმა დავით უსუფაშვილმა.
ახალი მოწვევის პარლამენტის თავმჯდომარის განცხადებით, კოალიცა „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლებმა მუშებისგან დაპირება მიიღეს, რომ პარლამენტის პირველ სესიამდე დარჩენილ რამდენიმე დღეში გარკვეულ  სამუშაოებს დაასრულებენ.
„ჩვენ არც გვქონია ილუზია, რომ პარლამენტში მიმდინარე სამუშაოები დასრულებულია. პირიქით, ვიცოდით, რომ ასეთ მოკლე ვადაში მხოლოდ მინიმალური თუ მოესწრებოდა. თუმცა, უკვე ადგილზე შევამოწმეთ არსებული ვითარება და ის, თუ რამდენადაა მზად პარლამენტის შენობა პირველი სხდომის ჩასატარებლად. გავესაუბრეთ პარლამენტის აპარატში დასაქმებულ პირებს, მუშებს, რომლებიც სარემონტო სამუშაოებს გასაოცარ რეჟიში ასრულებენ. მათი განმარტებით, შენობის გარე პერიმეტრის მოწყობა, პარლამენტის პირველი სესიისთვის ვერ მოესწრება. თუმცა, სხდომა შედგება“, - განაცხადეს კოალიცია „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლებმა.
მათი განმარტებით, პარლამენტის ახალ შენობაში არსებული ვითარება შორსაა სამუშაო პირობებისგან. თუმცა, არ იქნება არანაირი პრობლემა - სხდომა შედგება და პარლამენტი თავის ფუნქციას პარალელურ რეჟიმში, სარემონტო სამუშაოების ფონზე, შეძლებისდაგვარად შეასრულებს.
„აპარატში დასაქმებული პირები ყველაფერს აკეთებენ იმისათვის, რომ პარლამენტის პირველმა სესიამ ნორმალურად ჩაიაროს. მართალია, ჩვენ საველე პირობებში მოგვიწევს მუშაობა, თუმცა, მე ვისურვებდი, მხოლოდ ეს პრობლემა დაგვრჩენოდა წინა  ხელისუფლებისგან“, - განაცხადა დავით უსუფაშვილმა.
კოალიცია „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლებმა, რომელთა შორის იყვნენ: ეკა ბესელია, მანანა კობახიძე, ზვიად ძიძიგური და სხვები, განმარტეს, რომ პარლამენტი იფუნქციონირებს - პირველი სხდომა ქუთაისში ჩატარდება, თუმცა საბოლოოდ საკანონმდებლო ორგანო იქნება იქ, სადაც მთავრობაა“.

Davit Usupashvili: “Workers not magicians to finish new building of the parliament in a day”
First session of the eighth convocation of the parliament will start at 13:00 on October 21, 2012 in Kutaisi based new building of the legislative body of Georgia. In order to see whether the building was ready to host first session of legislators, members of the parliamentary majority arrived in Kutaisi on October 16. They checked the new building of the parliament and the general situation in it on the place.
“Nowadays, the building of the parliament is a huge construction ground. Workers are not magicians to finish the work, which requires several months, in several days. Although they received instructions from the previous government, it must be noted that it was impossible to implement them,” said a leader of the Coalition Georgian Dream Davit Usupashvili.
Chairman of the new convocation parliament said workers promised them to finish some construction activities before the first session.
“We did not have an illusion that ongoing construction activities were finished in the parliament. In the contrary, we knew that only minimal work was possible to be done in such a short time. However, we checked the situation on the place and saw whether the building is ready to host the first session. We talked with workers who are working at an unbelievable speed. They clarified that they would not be able to accomplish the outside perimeter of the building before the first session though we will manage to hold session,” Coalition members said.
They clarified that current situation in the new building of the parliament is far from the working environment. However, there will not be any problem – the session will be held and parliament will implement its function on the background of ongoing construction activities.
“The people working in the parliament’s office will do their best to ensure holding of the first session in normal environment. Although we will have to work in field conditions, I would like it to be the only problem we inherited from the previous government,” said Davit Usupashvili.
Members of the Coalition Georgian Dream - Eka Beselia, Manana Kobakhidze, Zviad Dzidziguri and others- clarified that parliament will function – first session will be held in Kutaisi but finally the legislative body will be located close to the government.”