გასხვისებული პარლამენტის შენობის პრივატიზაცია შეჩერდა
თბილისში მდებარე პარლამენტის შენობის პრივატიზაცია შეჩერებულია. ამის შესახებ „მაესტროს“ პრესკლუბში ჟურნალისტებთან შეხვედრაზე ეკონომიკის მინისტრობის კანდიდატმა გიორგი კვირიკაშვილმა განაცხადა.
ის დეტალებზე არ საუბრობს, მაგრამ ამბობს, რომ ამ შენობის გასხვისება უკვე მოხდა.
„სამწუხაროდ, უკვე მოხდა შენობის გასხვისება. თუმცა, პრივატიზაციის პროცესი შეჩერებულია. სხვა დეტალებს ვერ მოგახსენებთ. ძალიან სამწუხაროა, რომ პარლამენტის შენობა, სადაც ქვეყანამ დამოუკიდებლობის აქტი მიიღო ასე ნაჩქარევად გასხვისდა. ეს იყო შეცდომა“, - განაცხადა კვირიკაშვილმა.
რაც შეეხება ქუთაისში მდებარე პარლამენტის ახალ შენობას, მინისტრობის კანდიდატმის განმარტებით, ქუთაისი პირადად მისთვის სათაყვანებელი ქალაქია, თუმცა ფიქრობს, რომ პარლამენტის გადატანით ამ ქალაქის განვითარება მხოლოდ „ხელოვნური ზომებით“ ხდება.
ამასთან, მინისტრობის კანდიდატის თქმით, სტრატეგიული ობიქეტების სია უნდა გადაიხედოს, რადგან არსებობს ობიექტები, რომლებიც ქვეყნის უსაფრთხოებიდან გამომდინარე, არ შეიძლება სახელმწიფომ გაასხვისოს.

Privatization of Sold Building of Parliament of Georgia Stopped
Privatization of the Tbilisi based building of the parliament of Georgia was stopped. Candidate for the position of minister of economy Giorgi Kvirikashvili told journalists in Maestro TV’s press-club.
He did not speak about details but said the building was already sold.
“Unfortunately, the building was already sold though its privatization process was stopped. I cannot speak about other details. It is very pity that the building of the parliament, where our country passed the Act of Independence, was sold out in a hurry. It was a mistake,” Kvirikashvili said.
As for the Kutaisi based new building of the parliament, the minister-to-be said, he adores Kutaisi city but thinks moving the parliament to Kutaisi is “artificial” development of the city.
In addition to that, Kvirikashvili said they should review the list of strategic entities, because there are some entities which cannot be sold by the state due their state security purposes.