სიღნაღის რეაბილიტაციისას დაზარალებული მესაკუთრეები ქონების დაბრუნებას ითხოვენ
სიღნაღის რეაბილიტაციის დროს დაზარალებული მესაკუთრეები წართმეული და იძულების შედეგად გასხვისებული ქონების დაბრუნებას ითხოვენ. როგორც დაზარალებულებმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს განუცხადეს, ახალი მთავრობის დამტკიცების შემდეგ, ქონების დაბრუნების მიზნით დავის განახლებას აპირებენ.
2007 წელს, მოქალაქეებმა გელა ბეჟაშვილმა და ბადურ მილაშვილმა სიღნაღში მდებარე უძრავი ქონება სახელმწიფოს მუქარის და ზეწოლის შედეგად აჩუქეს. მანანა თარაშვილის და თამარ ხელაშვილის ქონება კი ბიზნესმენმა ბაჩანა დავლიანიძემ, მათი თქმით, არასაბაზრო ფასად შეისყიდა.
„ქონება იძულებით მაჩუქებინეს სახელმწიფოსთვის, შვილის დაჭერით დამემუქრნენ და ჩუქების შემდეგ მაინც დაიჭირეს ჩემი შვილი, კაპიკი არ გადაუხდიათ. ქონება წამართვეს და შევარჩინო? აუცილებლად ვიბრძოლებ ჩემი საკუთრების დაბრუნებისთვის, პარლამენტი რომ შეიკრიბება, ჯერ სპეციალურ კომისიას მივმართავ და შემდეგ ვნახოთ. ბადურ მილაშვილსაც ვესაუბრე და ვაპირებთ, რომ ერთად ვიბრძოლოთ ქონების დასაბრუნებლად. მასაც ისე წაართვეს საცხოვრებელი ფართი, რომ კაპიკი არ მიუციათ“,  – განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს გელა ბეჟაშვილმა, რომელსაც ბაზარი, პატარა მაღაზია და ფართი წაართვეს.
„მთავრობის დამტკიცების შემდეგ ქონების დასაბრუნებლად დავას ვაპირებ. 2007 წელს, ოქტომბერში შევიტანე პროკურატურაში საჩივარი და დღემდე ძიებაშია საქმე. ქონების სანაცვლოდ 23 500 აშშ დოლარი ჩამირიცხეს, მაშინ, როცა კვადრატული მეტრი ფართი 3 500 აშშ დოლარი ღირდა, ჩემი მაღაზია კი 47 კვადრატული მეტრი იყო. თუ ქონებას დავიბრუნებ ამ თანხას სრულად დავაბრუნებ უკან. იმედია, რომ ამ წლების განმავლობაში მოყენებული ზარალისთვის კომპენსაციასაც მოგვცემენ,“ – განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს თამარ თარაშვილმა.
„ჩემი ფართი, სადაც მაღაზიას ვამუშავებდი, სულ მცირე 100 000 დოლარი მაინც ღირდა, ანგარიშზე კი 21 000 დოლარი ჩამირიცხეს. ეს თანხა ხელუხლებელი მაქვს და უკან დავაბრუნებ, როცა საკუთრებას დამიბრუნებენ“, – აღნიშნა მანანა მაჭარაშვილმა.

Property Owners Victimized By Signagi Rehabilitation Request Their Properties Back
Property owners, who became victims of Signagi rehabilitation, request their seized properties back which were assigned to other persons under force. The victims told ICK that after the new government finally comes into office, they intend to start litigation procedures to gain their properties back.
In 2007, Gela Bezhashvili and Badur Milashvili assigned their property in Signagi to the state under threat and oppression. Businessman Bachana Davlianidze purchased the property of Manana Tarashvili and Tamar Khelashvili at a non-market price, as the former owners claim.
“I was compelled to give my property to the state as a gift; they threatened me with arresting my son though anyway he was arrested after I had assigned the property to the state; nobody paid a single tetri to me. Shall I forgive them it? I will definitely struggle for my property; when the new parliament starts functioning, initially I will appeal to the special commission and we will see what will happen afterwards. I have talked with Badur Melashvili too; we are going to struggle for our properties together. They seized his accommodation space without paying anything either,” Gela Bezhashvili told ICK who had lost market, a small shop and space in Signagi.
“I am going to claim my property after the new government comes in office. In October of 2007 I appealed to the prosecutor’s office and the case is still underway. They transferred 23 500 USD to me though official price of one square meter in Signagi was 3 500 USD; the space of my shop was 47 sq. meters. If I gain my property back, I will reimburse the paid money to the state completely. Hopefully, they will also compensate us for the damage of these years,” Tamar Tarashvili told ICK.
“My space, where I ran a shop, cost at least 100 000 USD but they transferred only 21 000 USD to my account. I have not touched it and will transfer it back to them if they return my property back,” Manana Macharashvili said.