კახეთის ყოფილმა გუბერნატორმა 120 ჰექტარი მიწის ნაკვეთი ინდოელებზე გაასხვისა
კახეთის ყოფილმა გუბერნატორმა ბიძინა სონღულაშვილმა გურჯაანის რაიონში, მდინარე ალაზნისპირას მდებარე 120 ჰექტარი მიწის ნაკვეთი ინდოელებზე გაასხვისა. არსებული ინფორმაციით, ყოფილ გუბერნატორს ინდოელებმა ერთ ჰექტარში 2600 აშშ დოლარი გადაუხადეს.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით, ბიძინა სონღულაშვილმა აღნიშნული მიწის ნაკვეთი კერძო პირებისგან 4–5 წლის წინ იყიდა და ჰექტარში 800–დან ათას ლარამდე გადაიხადა. სონღულაშვილი კახეთის საინფორმაციო ცენტრთან საუბარში აცხადებს, რომ მიწის ნაკვეთის გაყიდვა ჯერ არ დასრულებულა და არც ის იცის, რის გაკეთებას გეგმავენ ინდოელები. მისივე თქმით, 120 ჰექტარი მიწის ნაკვეთი მხოლოდ მისი საკუთრება არ არის. ყოფილმა გუბერნატორმა დანარჩენი მესაკუთრეები არ დაასახელა.
ბიძინა სონღულაშვილს მდინარე ალაზნის პირას იჯარით აქვს აღებული ასევე 500 ჰექტრამდე ტერიტორია, სადაც მას ტბები, სამონადირეო მეურნეობა აქვს მოწყობილი და ვენახები და ხეხილის ბაღები აქვს გაშენებული.
კახეთის ყოფილი გუბერნატორის საკუთრებაშია გურჯაანის აგრარული და სამრეწველო ბაზრები, სასტუმრო კომპლექსი „რები გურჯაანი“ და ქალაქის ცენტრში მდებარე რამდენიმე შენობა. ყოფილ გუბერნატორს ქონების ნაწილი დაზე და დისშვილებზე აქვს გაფორმებული.

Former Governor of Kakheti Region Sold 120 Hectares of Land to Indians
Former Kakheti regional governor Bidzina Songulashvili sold 120 hectares of land, located on the embankment of Alazani River in Gurjaani district, sold to Indians. Reportedly, purchasers paid 2 600 USD per hectare of the land to the former governor.
According to ICK’s information, Bidzina Songulashvili purchased the land from private owners 4-5 years ago and paid 800-1000 lari (app 500USD) for one hectare. Songulashvili told ICK that the purchase procedures have not finished yet and he does not know what Indians intend to do in the land. He added he was not the only owner of the 120 hectare of land though he did not mention other owners.
Former regional governor owns agricultural and industrial markets in Gurjaani, hotel complex Rebi Gurjaani and several buildings in the center of Gurjaani. He has registered part of his property on his sister and nephews.