მარტყოფის ლტოლვილთა თავშესაფარში რამდენიმე ქვეყნის მოქალაქე ცხოვრობს
ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციის ისტორია პირდაპირ არის დაკავშირებული მიგრანტებისა და ლტოლვილების უფლებებთან. სამოციოდე წლის წინ, მეორე მსოფლიო ომის შემდგომ პერიოდში, აუცილებელი გახდა პოლიტიკური ზეწოლისა და კონფლიქტის შედეგად დევნილი ადამიანების დაცვა. ვინაიდან ომები და რეპრესია კვლავ გრძელდება მსოფლიოს მასშტაბით, კვლავაც გადამწყვეტი მნიშვნელობა ენიჭება იმ ადამიანების უსაფრთხოების უზრუნველყოფას, ვინც კონფლიქტის ზონებს ან ავტორიტარულ რეჟიმებს გაურბის.
საქართველომ 1998 წელს მიიღო კანონი ლტოლვილებისა და თავშესაფრის მაძიებელთა იურიდიული სტატუსის დასარეგულრებლად; ასევე მოამზადა საფუძველი იმისათვის, რომ პირებს მიანიჭოს, შეუზღუდოს ან გაუუქმოს ლტოლვილის სტატუსი. 1999 წელს საქართველომ ხელი მოაწერა ლტოლვილის სტატუსის შესახებ კონვენციას და 2011 წლის დეკემბერში მიიღო კანონი ლტოლვილისა და ჰუმანიტარული სტატუსის შესახებ.
2010 წლის შემდეგ საქართველო თავშესაფრის მაძიებლებსა და ლტოლვილებს სთავაზობს საცხოვრებელს მარტყოფის მიმღებ ცენტრში, რომლის მშენებლობაც გაეორს ლტოლვილთა უმაღლესმა კომისარიატმა (UNHCR), აშშ-ს სახელმწიფო კომისიამ და ევროკომისიამ დააფინანსა. ეს არის 60-ადგილიანი ღია საცხოვრებელი ცენტრი, რომელიც დღესდღეობით მხოლოდ 30 ადამიანს მასპინძლობს. ამ ეტაპზე მის ხარჯებს ინაწილებენ UNHCR და საქართველოს ხელისუფლება. თუმცა, მისი მიზანია, ცენტრის მართვის პასუხისმგებლობა რამდენიმე წელიწადში მთლიანად საქართველოს ხელისუფლებამ აიღოს.
2012 წელს ცენტრში ცხოვრობდნენ მიგრანტები: ყაზახეთიდან, რუსეთიდან, ირანიდან, შრი-ლანკადან, ბანგლადეშიდან, ინდოეთიდან, ეგვიპტიდან, მაროკოდან, ნიგერიიდან, კამერუნიდან და სხვა ქვეყნებიდან. ეს არის თანამედროვე, კარგად აღჭურვილი შენობა, რომელშიც ადამიანის ნორმალური ცხოვრებისთვის ყველანაირი პირობაა შექმნილი; ბენეფიციარებს უფლება აქვთ, დატოვონ და დაბრუდნენ ცენტრში მათი ნება-სურვილის მიხედვით; ასევე უფლება აქვთ, დასაქმდნენ და ყოველთვიური 80-ლარიანი დახმარების გარდა, ჰქონდეთ სხვა შემოსავალიც. თუმცა, ცენტრში მცხოვრები მიგრანტების უმეტესობა აცხადებს, რომ საქართველოში მათი ცხოვრება ყოველთვის ასე კომფორტული არ იყო.
კამერუნელი რობერტი თბილისის აეროპორტშივე დააკავეს ყალბი პასპორტის გამო. მას სჭირდებოდა თავისი პირადი მონაცემების დამალვა, რათა სამშობლო დაეტოვებინა, სადაც პოლიტიკური საქმიანობისათვის საფრთხის ქვეშ იმყოფებოდა. მიუხედავად იმისა, რომ მან დაუყოვნებლივ მოითხოვა თავშესაფრის მიცემა, ის მაინც გაასამართლეს ყალბი პასპორტის გამო. რობერტმა 6 თვე გაატარა ციხეში, ვიდრე 750 ლარს გადაიხდიდა გათავისუფლებლისთვის. საბოლოოდ მან შეძლო თავშესაფრის თხოვნის მიმართვის შევსება. მის ნაცნობს კამერუნიდან კი საერთოდ არ მისცეს საშუალება, რომ ციხიდან გასათავისუფლებლად გირაო გადაეხადა და ციხეში 7 წელი გაატარა.
თავშესაფრის მაძიებელთა ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი უფლება არის სახელმწიფო საზღვრების გადაკვეთის უფლება ისე, რომ მათ აუცილებლად არ მოეთხოვებათ შესაბამისი დოკუმენტების ქონა. ამის მიზეზია ის, რომ ადამიანები არიან პოლიტიკური დევნის მსხვერპლი ან გაურბიან კონფლიქტურ ზონებს და შესაძლოა, მათ ვერ გაიარონ ნორმალური პროცედურები, რაც საჭიროა სხვა ქვეყანაში შესასვლელად. ამის გამო, ქვეყანაში უკანონოდ შემოსულ პიროვნებას, რომელსაც სასაზღვრო პოლიცია აკავებს, საზღვრის უკანონო გადაკვეთის ან ყალბი დოკუმენტების ქონის ბრალდებით გასამართლებამდე უნდა მიეცეს საშუალება, მოითხოვოს თავშესაფარი. ამჟამად საქართველოში ამ უფლებას იშვიათად იცავენ, ვინაიდან მარტყოფის თავშესაფარში მცხოვრები ადამიანების უმეტესობას 6 თვე ან უფრო მეტი დრო გატარებული აქვთ ციხეში, ვიდრე ისინი შესძლებდნენ ლტოლვილის სტატუსის მოთხოვნით განაცხადის გაკეთებას.
ერთი მხრივ, მარტყოფის ცენტრი კარგი მაგალითია ევროპისთვის (სადაც თავშესაფრის მაძიებლებს უფრო ხშირად აკავებენ, ვიდრე ათავსებენ ღია ტიპის თავშესაფარში), როგორ შეიძლება შესთავაზო თავშესაფრის მაძიებლებს მათი უფლებების დაცვა და პატივისცემა. თუმცა, გადაჭარბებულად მკაცრი სასჯელი საზღვრის უკანონო გადაკვეთისათვის ქმნის ტრაგიკურ სიტუაციას, როდესაც პოტენციურად უდანაშაულო ადამიანები ხვდებიან ციხეში და ზოგჯერ იქ მრავალ წელსაც ატარებენ ისე, რომ თავშესაფრის მოთხოვნის საშუალებაც არ ეძლევათ.

Citizens of Some Foreign States Live in Martkopi Asylum
The history of the Universal Declaration of Human Rights is intimately tied in to the rights of migrants and refugees. More than sixty years ago, following a world war, it was seen as vital to ensure the rights of people fleeing political persecution and conflict. As wars and repression continue throughout the world, it remains of crucial importance to ensure the safety of those people fleeing conflict zones or authoritarian regimes.
Georgia passed a law regulating the legal status of refugees and asylum seekers as well as the grounds for granting, suspending and cancelling refugee status in 1998. In 1999, Georgia signed the Convention on the Status of Refugees and a further law on Refugee and Humanitarian status was adopted December 2011.
Since 2010, asylum seekers and refugees have been offered accommodation at a reception centre in Martkopki, whose construction was funded by UNHCR, the US State Commission and the European Commission. It is an open accommodation centre with 60 places and is currently half full.. At present its running costs are split between UNHCR and the Georgian government, but the goal is to entirely devolve responsibility to Georgian authorities in the coming years.
In 2012, the centre housed migrants from Kazakstan, Russia, Iran, Sri Lanka, Bangladesh, India, Egypt, Morocco, Nigeria, Cameroon and other countries. It is a modern, well-equipped building  offering all necessary facilities to the people living there, who are free to come and go as they please and also to undertake paid employment to supplement their monthly allowance of 80 GEL. However, for most of the migrants in the centre, their stay in Georgia has not always been so comfortable.
Robert, from Cameroon, was arrested on arrival at Tbilisi airport for possession of a fake passport. He had needed to hide his identity in order to leave his home country, where he was under threat because of his political activities. Although he immediately requested to make an asylum claim, he was put on trial for holding a falsified document. He spent 6 months in prison before paying a 750 GEL fine for his release and finally filing his claim for asylum. Another man he knows from Cameroon was not offered the possibility to pay a fine and was sentenced to 7 years in prison.
One of the central rights of asylum seekers is the right to cross state borders without necessarily being in possession of the required documents. This is because politically-persecuted people and those fleeing conflict zones may be unable to follow the normal procedures for entry into a country. Therefore, a person arriving 'illegally' in a country, when intercepted by border police, should be allowed to state his/her claim for asylum before he/she is judged for illegal border-crossing or possession of fake documents. Currently in Georgia, this right is rarely respected, since most of the people now claiming asylum in the Martkopi centre have spent 6 months or more in prison before being able to make their claim for refugee status.
On the one hand, the Martkopi centre sets a good example to Europe (where asylum seekers are more often detained than placed in open centres) of how to offer protection and respect the rights of people seeking asylum. However, the excessively strict penalties for illegal border crossing creates the tragic situation where potentially innocent people are placed in prison, sometimes for many years, before being able to file their claim for asylum.