მღვიმევის მოსახლეობამ გზა გადაკეტა
22 ოქტომბერს ჭიათურის რაიონის სოფელ მღვიმევის მოსახლეობამ მანგანუმის კარიერისკენ მიმავალი გზა გადაკეტა. მიუხედავად იმისა, რომ ჭიათურაში მაღაროელების გაფიცვა მიმდინარეობს, ინდმეწარმეების ნაწილმა მუშაობა არ შეწყვიტა და მანგანუმის მოპოვებას განაგრძობენ.
ადგილობრივები აცხადებენ, რომ ქალაქიდან დიდი ოდენობით მადნის გატანა ჩვეულ რეჟიმში მიმდინარეობს.  ადგილობრივების გაღიზიანება სწორებ ამ ფაქტმა გამოიწვია. „როცა ქალაქი თითქმის პარალიზებულია და მაღაროელები ხელფასის მომატებისა და სამუშაო პირობების გაუმჯობესებისთვის პროტესტს განაგრძობენ, ცალკეული ადამიანები საკუთარი გამდიდრებისთვის მაინც იბრძვიან“, - აცხადებენ ისინი.
სოფლის მაცხოვრებლები აგრეთვე იმ მძიმე ეკოლოგიური ვითარების შეცვლას ითხოვდნენ, რასაც მანგანუმის ღია კარიერული წესით მოპოვება ქმნის.

Mgvimevi Residents Blocked Road
On October 22, residents of Mgvimevi village in Chiatura district blocked the road towards a manganese quarry. Although miners are on strike in Chiatura, some individual businessmen have not stopped working and are  still extracting manganese.
Locals state that a large amount of ore is still being transported away from the town. They are irritated by the fact that “the town is almost paralyzed, miners continue their protest to request increased salaries and improved working conditions, whilst certain people are still struggling to earn a salary,” they said.
The villagers also demanded reform regarding the environmental damage created by extracting manganese from an  open quarry.