ცოტნე გამსახურდია პატიმრობიდან გაათავისუფლეს
საქართველოს პირველი პრეზიდენტის შვილი, ცოტნე გამსახურდია პატიმრობიდან გაათავისუფლეს. გამსახურდიას ადვოკატ ქეთი ბექაურის ინფორმაციით, გამსახურდია მიხეილ სააკაშვილმა პატრიარქის შუამდგომლობის საფუძველზე შეიწყალა.
მისივე განმარტებით, ილია მეორემ პრეზიდენტს შუამდგომლობით 28 სექტემბერს მიმართა და, ცოტნე გამსახურდიას ჯანმრთელობის მძიმე მდგომარეობის გათვალისწინებით, პატიმრობიდან მისი გათავისუფლება სთხოვა.
მიხეილ სააკაშვილმა პატრიარქის შუამდგომლობა გუშინ დააკმაყოფილა, რის შემდეგაც გვიან ღამით გამსახურდიამ სასჯელაღსრულების დაწესებულება დატოვა.
ცოტნე გამსახურდია აცხადებს, რომ მისი საქმის გადახედვის მოთხოვნით შესაბამის ორგანოებს მიმართავს.
„მოვითხოვ იმ ე.წ. ჩანაწერების გადახედვასაც, რომელიც 7 ნოემბრის მოვლენებს უკავშირდება და რომელთან დაკავშირებითაც სასამართლო პროცესი ამ დრომდე არ ჩატარებულა, რადგან არ არსებობს არავითარი მტკიცებულება“, - აღნიშნა გამსახურდიამ.
ცოტნე გამსახურდია სამართალდამცველებმა 2009 წლის 27 ოქტომბერს დააკავეს. მას იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვისა და განზრახ მკვლელობის მცდელობისთვის 13-წლიანი პატიმრობა ჰქონდა მისჯილი. გარდა ამისა, მას რუსეთის სპეცსამსახურებთან კავშირშიც ადანაშაულებდნენ.

Tsotne Gamsakhurdia released from prison
Tsotne Gamsakhurdia, son of the first president, was released from prison. According to Gamsakhurdia's lawyer Keti Bekauri, President Mikheil Saakashvili pardoned Gamsakhurdia at the request of the Patriarch.
According to the lawyer, the Patriarch petitioned to the President on September 28 and solicited for Gamsakhurdia’s release because of his poor health condition.
Mikheil Saakashvili satisfied the patriarch’s solicitation yesterday and late at night Gamsakhurdia left prison. Gamsakhurdia claims he will request review of his case by relevant agencies.
“I will request to repeatedly study those audio-recordings which are related with the events of November 7, 2007 on which trial has not been held yet because there was no evidence on it,” Gamsakhurdia said.
Gamsakhurdia was arrested on the charge of illegal possession of a weapon and an attempted murder on October 27, 2009. He was sentenced to 13-year imprisonment. In addition, he was accused of ties with Russian special services.