საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ საია-ს სარჩელი დააკმაყოფილა
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ საია-ს სარჩელი დააკმაყოფილა და „ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონის ის მუხლები, რომელიც საგამოძიებო ორგანოებს დახურული ინტერნეტურთიერთობების დაკვირვების შესაძლებლობას აძლევდა არაკონსტიტუციურად ცნო.
აღნიშნული ნორმებით დახურულ ინტერნეტურთიერთობაზე დაკვირვება შესაძლებელი იყო პაროლის „გატეხვის“ ან სხვა ტექნიკური საშულებებით ფარული ინსტალაციის გზით.
საია-ს მოსაზრებით, ნორმის არაკონსტიტუციურობა მდგომარეობდა იმაში, რომ სადავო ნორმა არ ითვალისწინებს დახურულ ინტერნეტურთიერთობასთან მიმართებაში სასამართლო კონტროლის შესაძლებლობას. დახურული ინტერნეტურთიერთობის ფორმატი კი, თავის მხრივ, წარმოადგენს ადამიანის პირადულ, ინტიმურ სფეროს, რაც დაცულია საქართველოს კონსტიტუციის მე-20 მუხლით. ეს უკანასკნელი პირად უფლებაში ჩარევისათვის აუცილებლად მიიჩნევს სასამართლოს გადაწყვეტილებას ან გადაუდებელი აუცილებლობის ვითარებას. არც ერთი ეს გარემოება არ არის გათვალისწინებული „ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ“ კანონით.

Constitutional Court Ruled in Favor of GYLA in a Lawsuit
Constitutional Court of Georgia ruled in favor of GYLA and granted the claim for deeming unconstitutional the provision of the Law of Georgia on Operative Investigating Activities that allowed investigating authorities to intercept private internet communication.
These norms allowed interception of private internet communication by means of password cracking or secret installation of other technical means.
GYLA believed that the provision was unconstitutional since it did not allow the possibility of court control over interception of private internet communication which in turn constitutes a private, intimate field of an individual concerned, protected by Article 20 of the Constitution of Georgia. The latter stipulates that court warrant or urgent need is a necessary precondition for curtailing the right to privacy. None of these circumstances are considered by the Law on Operative Investigating Activities.