ფარული რეკლამის ნიშნები მუსიკალურ კლიპებში
საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგმა, რომელსაც ადამიანის უფლებათა ცენტრი ახორციელებს, გამოავლინა ფარული რეკლამის ნიშნების შემცველი მუსიკალური კლიპები და გაურკვეველი სტატუსის მქონე რეკლამები, რომლებიც სხვადასხვა ტელეარხებზე არჩევნებამდე გადიოდა. ასეთ კლიპებს და რეკლამებს მიეკუთვნებოდა: „რაჭა ჩემი სიყვარული“, „ანაკლია გულითადადგელით“, „თავისუფლების დაუმარცხებელი ენერგია“, რეკლამა ქუთაისის აეროპორტში ფრენების დაწყების შესახებ და სიმღერა სოფო ნიჟარაძის შესრულებით - when we danced (როცა ჩვენ ვცეკვავდით).
მუსიკალური კლიპი „რაჭა ჩემი სიყვარული“, რომელიც საზოგადოებრივ მაუწყებელზე, „იმედსა“ და „რუსთავი 2“ - ზე გადიოდა, ხელისუფლების მიერ განახლებულ რაჭას წარმოადგენდა. კლიპში არის კადრი, სადაც ახალგაზრდები პოლიციის ახალი შენობის წინ ბრეიკდანსს ცეკვავენ. არჩევნების შემდეგ აღნიშნული კლიპი ეთერში აღარ გვხვდება. თუ კლიპი მხოლოდ მაყურებლის გართობასა და რაჭის ტურისტული მნიშვნელობის წარმოჩენას ემსახურებოდა, გაურკვეველია, რა საჭირო იყო მასში პოლიციის შენობის ჩვენება?
აღნიშნულმა კლიპმა „იმედზე“ 18 ივნისიდან 29 ივლისამდე პერიოდში ყველაზე ხანგრძლივად გაშუქებულ რეკლამებში მეორე ადგილი, 16% დაიკავა.
ხელისუფლების მიერ განახლებული ანაკლია წარმოდგენილი იყო მუსიკალურ კლიპში - „ანაკლია გულითადად გელით“, რომელიც „იმედზე“, საზოგადოებრივ მაუწყებელსა და „რუსთავი 2-ზე“  არჩევნებამდე გადიოდა. ხელისუფლების საქმიანობის რეკლამირება კი, მმართველი პარტიის - ნაციონალური მოძრაობის - რეკლამირებად აღიქმებოდა.
აღნიშნულმა კლიპმა 18 ივნისიდან 29 ივლისამდე პერიოდში „იმედის“ ეთერში ყველაზე ხანგრძლივად გაშუქებულ რეკლამებში პირველი ადგილი - 39% დაიკავა.
18 ივნისიდან 29 ივლისამდე პერიოდში „რაჭა ჩემი სიყვარული“ და„ანაკლია გულითადად გელით“ ლიდერობდნენ ასევე საზოგადოებრივ მაუწყებელზე ყველაზე ხანგრძლივად გაშუქებულ რეკლამებს შორის.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის თხოვნის საფუძველზე, „საზოგადოებრივი მაუწყებლისა“ და „იმედისაგან“ მიღებული ოფიციალური წერილების თანახმად, აღნიშნული კლიპები არ შედიან იმ რეკლამების სიაში, რომელთაც ტელეარხებმა სოციალური რეკლამის სტატუსი მიანიჭეს. კლიპებს „რაჭა ჩემი სიყვარული“ და „ანაკლია გულითადად გელით“ საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა ვიდეორგოლები უწოდა და აღნიშნა, რომ ისინი მათ ეთერში უსასყიდლოდ განთავსდა. თუმცა, მათი დამკვეთების შესახებ ინფორმაცია ტელეარხმა არ მოგვაწოდა. აღსანიშნავია, რომ, საქართველოს კანონმდებლობა ფარული რეკლამის ცნებას არ იცნობს, შესაბამისად, რა სტატუსიც არ უნდა ჰქონოდათ ამ კლიპებს, იქნებოდა ეს კომერციული რეკლამა, თუ უბრალოდ, მუსიკალური კლიპი, ეს პრობლემანებისმიერ შემთხვევაში,რეგულირების მიღმა არის დარჩენილი.
ფარული რეკლამის ნიშნებს შეიცავს რეკლამა ქუთაისის აეროპორტში ფრენების დაწყების შესახებ, რომელიც „იმედსა“ და „რუსთავი 2“-ზე დაფიქსირდა.
აღნიშნულ რეკლამაში მამაკაცი განახლებული ბაგრატის ტაძრის ფონზე ამბობს:„ჩემი ბაგრატი, ჩემი ტაძარი“. შემდეგ ჩნდება ახალგაზრდა ბიჭი ახალი პარლამენტის ფონზე და ამბობს: „ჩემი პარლამენტი“. შემდეგ ახალგაზრდა გოგონა ახალი აეროპორტის ფონზე ამბობს: „ჩემი ქალაქი, ჩემი აეროპორტი“. რეკლამის ბოლოს ჩნდება წარწერა: „ქუთაისის დავით აღმაშენებლის სახელობის აეროპორტი ფრენების განხორციელებას იწყებს 26 სექტემბრიდან“. აღნიშნულიდან გამომდინარეობს, რომ რეკლამა ერთგვარ ანონსს წარმოადგენს, რომლის მიზანია მოსახლეობას ამცნოს, თუ როდის იწყებს ფრენებს ქუთაისის აეროპორტი. გაუგებარია, რა კავშირშია აეროპორტში ფრენების განხორციელების დაწყებასთან ახალი პარლამენტისა და რესტავრირებული ბაგრატის ტაძრის კადრები.
კლიპი „თავისუფლების დაუმარცხებელი ენერგია“ დაფიქსირდა 10-23 სექტემბრის პერიოდში „იმედის“ ეთერში.
კლიპში სუხიშვილების მოცეკვავეები შინაგან საქმეთა სამინისტროს გამჭვირვალე შენობის წინ დღისით და ღამით, ახალი პარლამენტის სახურავზე, პრეზიდენტის რეზიდენციის შენობის გუმბათში, იუსტიციის სამინისტროს ახალი შენობის წინ, ახალციხის რაბათის ახლადრეაბილიტირებული ციხის ეზოში და მშვიდობის ხიდზე ცეკვავენ.ხელისუფლების მიერ განხორციელებული პროექტების ასეთი ინტენსივობით ჩვენება იწვევს ეჭვს, რომ კლიპი სწორედ ხელისუფლების საქმიანობის ფარულ რეკლამას ემსახურება.
სიმღერამ სოფო ნიჟარაძის შესრულებით - when we danced- მესამე ადგილი დაიკავა იმ რეკლამებს შორის, რომლებიც 24 სექტემბრიდან 7 ოქტომბრამდე პერიოდში „იმედზე“ ყველაზე ხანგრძლივად გაშუქდა.სიმღერაში გამოყენებული კადრები ფართო ხედებით წარმოაჩენს განახლებულ რაბათს ახალციხეში, რომლის რესტავრაციაც ხელისუფლებამ წინასაარჩევნო პერიოდში დაასრულა. ხოლო კლიპი სოფო ნიჟარაძის მონაწილეობით მეტად ოპერატიულად დამზადდა და არჩევნებამდე რამდენიმე დღით ადრე გავიდა ტელეეთერში.
ამ ანგარიშის შექმნა შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით „ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს“, USAID-ის მეშვეობით. გამოთქმული შეხედულებები ეკუთვნის მხოლოდ ადამიანის უფლებათა ცენტრს და შესაძლოა, არ გამოხატავდეს საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES), USAID-ის ან ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის შეხედულებებს.

Signs of Hidden Advertisements in Music Clips
Media Monitoring of Parliamentary Elections, implemented by Human Rights Center, revealed signs of hidden advertisements in music clips and advertisements of unidentified status which were aired by various TV-channels before the elections. Those clips and advertisements are: “I Love Racha,” “Anaklia Is Eager to Welcome You,” “Undefeated Energy of Freedom,” an advertisement about the launch of flights from Kutaisi airport and a song by Sopo Nizharadze,  “When we danced”.
The music clip “I Love Racha”, which was aired by Public Broadcaster, Imedi and Rustavi 2, is about the mountainous region of Racha where infrastructure was renovated by the government. In one scene of the clip, young people are dancing in front of a new police station. After the elections, we have not observed this advertisement on TV. If its purpose was to entertain the audience and present the tourism potential of Racha region, why did they show a police building in it?
On the TV-channel Imedi this clip ranked second place with 16%  of advertising time in the period from June 18 to July 29, as shown in the diagram.
Anaklia (a seaside town in Samegrelo region, western Georgia), rehabilitated by the government, was presented in the music clip “Anaklia Is Eager to Welcome You” which was aired by Imedi, Public Broadcaster and Rustavi 2 before the elections. Advertising the activities of the government was considered as pre-election advertisement of the ruling party, National Movement.
This clip ranked first place with 39% of advertising time in the period from June 18 to July 29, as shown in the diagram.
In the period from June 18 to July 29, the clips “I Love Racha” and “Anaklia Is Eager to Welcome You” were the advertisements to which most time was dedicated on Public Broadcaster too.
In response to an inquiry from Human Rights Center, Public Broadcaster and Imedi-TV sent official letters stating that those clips were not on the list of advertisements with social status.  Public Broadcaster called the ads “I Love Racha” and “Anaklia Is Eager to Welcome You” video-clips and said they were aired for free. However, the TV-channel did not provide the Center with information about the people who commissioned those music clips. It is noteworthy that Georgian legislation does not recognize the notion of a hidden advertisement, so regardless the status of these clips – whether they were commercial advertisements or music clips –  this problem lay beyond the influence of legal regulations.
Advertisements about the launch of flights from Kutaisi Airport also contained signs of hidden advertisements, which were aired by Imedi and Rustavi 2.
In this advertisement, a man is standing in front of the renovated Bagrati Church and says: “My Bagrati, my temple.” Then we see a young man standing in front of the parliament who says: “My parliament.” Then a young woman says in front of the new airport: “My city, my airport.” At the end of the advertisement there is a text: “Kutaisi Davit Agmashenebeli Airport starts flights from September 26.” So, the advertisement is a kind of announcement about the launch of flights from Kutaisi airport. However, it is unclear what the connection is between the start of flights and the new parliament or the renovated Bagrati Church.
The music clip “Undefeated Energy of Freedom” was observed on Imedi TV in the period of September 10-23.
Dancers from Sukhishvili National Ballet of Georgia dance in front of the glassy building of the MIA day and night, on the roof of the new parliament, inside the domes of the president’s residence, in front of the new building of the Ministry of Justice, in the yard of the recently renovated Akhaltsikhe Rabat Fortress and on the Peace Bridge. The presentation of projects implemented by the government causes suspicion that the purpose of this clip is a hidden advertisement of the government’s activities.
The song by Sopo Nizharadze – “When we danced” ranked third place among advertisements to which most time was dedicated in the period of September 24 to October 7. The scenes used in the song present the renovated Rabat in Akhaltsikhe, whose renovation was finished during the pre-election period. The clip was quickly produced and was aired a few days before the elections.
Media Monitoring of Parliamentary Elections is implemented with financial support from the International Foundation for Electoral Systems (IFES) within the framework of a four-year project, Increased Trust in Electoral Process (ITEP), financed by USAID (US Agency for International Development).