საზოგადოებრივი მაუწყებლის ჟურნალისტისათვის ხელის შეშლის ფაქტზე გამოძება დაიწყო
საზოგადოებრივი მაუწყებლის ჟურნალისტის, რომან ქევხიშვილის ცნობით, 28 ოქტომბერს გამოძიებამ საზოგადოებრივი მაუწყებლის გადამღები ჯგუფი და ის ექვსი პირი დაკითხა, ვინც 27 ოქტომბერს მაუწყებლის გადამღებ ჯგუფს მუშაობაში ხელი შეუშალა.
ინციდენტი საზოგადოებრივი მაუწყებლის გადამღებ ჯგუფსა და ათზე მეტ უცნობ პირს შორის მაშინ მოხდა, როცა რომან ქევხიშვილი ტოკ-შოუ “საჯარო პოლიტიკაში” სოფელ ვაჩნაძიანის მოსახლეობის პირდაპირ ჩართვას ამზადებდა.
ქევხიშვილის თქმით,  ნასვამ მდგომარეობაში მყოფმა უცნობმა პირებმა კამერასთან მდგომ სოფლის მოსახლეობას უთხრეს, რომ გადაცემაში მონაწილეობა არ უნდა მიეღოთ, რის შემდეგაც მათ დაშლა დაიწყეს.
„დავინტერესდი, რატომ არ განგვახორციელებინეს ჩართვა. ამას მოჰყვა ჩვენი უცენზურო სიტყვებით გალანძღვა“, -ამბობს ქევხიშვილი და აღნიშნავს, რომ ამის შემდეგ პოლიცია გამოიძახეს. უცნობი პირები იმ ადგილიდან პატრულის მოსვლამდე წავიდნენ.
გამოძიება საქმეს სისხლის სამართლის კოდექსის 154 მუხლის პირველი  ნაწილით იძიებს, რაც ჟურნალისტური საქმიანობისთვის ხელის შეშლას გულისხმობს.
ქევხიშვილი ამბობს, რომ არც მისთვის და არც გამოძიებისთვის ამ ეტაპზე არ არის ცნობილი, თუ რა მოტივით შეუშალეს მას პროფესიული მოვალეობის შესრულებაში ხელი ინციდენტის მონაწილე პირებმა.

On October 28 the investigation interrogated the GPB camera crew together with six individuals that interfered into professional activities of the crew on October 27, journalist Roman Kevkhishvili of the Georgian Public Broadcasting (GPB) reports.
The incident between GPB camera crew and over ten strangers took place when Roman Kevkhishvili was preparing live of the Vachnadziani village dwellers for the talk show Public Politics.
Some drunk strangers, Kevkhishvili reported, told the villagers standing at the camera that they were not to take part in the program, afterwards they started dispersing the population.
”I was curious to know why they obstructed our live. My inquiry was followed with a verbal abuse,” says Kevkhishvili and thereby points out that afterwards the police was called. The strangers left the scene before the police arrived.
The investigation was launched according to Part 1, Article 154 (Illegal Interference into Professional Activity of Journalists) of the Criminal Code of Georgia.
According to Kevkhishvili neither he nor the investigation is at this stage aware of the motive for the interference into professional activities.