სოზარ სუბარი რუსთავის #16 დაწესებულების დირექტორის სამსახურიდან გათავისუფლებას არ აპირებს
სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრი სოზარ სუბარი რუსთავის #16 დაწესებულების დირექტორ ლევან აბურჯანიას სამსახურიდან გათავისუფლებას არ აპირებს.
„დაწესებულებაში მოთავსებული ე.წ. კრიმინალური ავტორიტეტები პირდაპირ აცხადებდნენ, რომ დავძაბავთ სიტუაცია,ს თუ თავისუფლება არ გვექნებაო. დღეს მოითხოვეს, რომ დირექტორი წავიდეს, რადგან პირველ წინადადებაზე არ წავედით. ასეთ მოთხოვნას არ გავითვალისწინებთ, მაგრამ თუ რომელიმე თანამშრომელი კანონს და ვინმეს უფლებებს დაარღვევს, პირველი ვინც მის მიმართ მკაცრ ღონისძიებებებს გაატარებს, მე ვიქნები“, - განუცხადა სუბარმა ჟურნალისტებს.
მისივე განმარტებით, „არ უნდა ავყვეთ იმ თამაშს, რომელიც კრიმინალურმა სამყარომ შეიძლება შემოგვთავაზოს“.
„ციხეებში შიმშილობებიც ხდება, პირსაც იკერავენ. ზოგჯერ ამის მიზანი ის არის, რომ სხვაგან გადაიყვანონ, ზოგჯერ კი ის, რომ მინისტრი შეხვდეს. ეს არ არის ლეგიტიმური მიზანი. მინისტრი არ შეხვდება მას, ვინც მაინცდამაიანც თვალს ამოიკერავს ან ლურსმნით დაიჭედებს თავს. ვერ წავახალისებთ მსგავს ქმედებებს“, - აღნიშნა სუბარმა.
აღნიშნულის კონტექსტში ის საზოგადოებას მოუწოდებს, არასწორ ინფორმაციას არ დაუჯეროს.
რუსთავის #16 დაწესებულების პატიმრები ციხის დირექტორის გათავისუფლებას ითხოვენ. მათი მტკიცებით, ლევან აბურჯანია მათ „დენით წამების მეთოდებით“ დაემუქრა და განუცხადა, რომ „ახალაია მონაგონი იქნება“.
თავად აბურჯანიამ კი, „ინტერპრესნიუსს“ განუცხადა, რომ რუსთავის #16 დაწესებულებაში ე.წ. მაყურებლები „ქურდული მმართველობის“ დამყარებას ცდილობენ.
აბურჯანიას თქმით, სწორედ ამიტომ აცხადებენ პატიმრები, თითქოს ის ემუქრებოდა. როგორც ციხის დირექტორი აცხადებს, საერთოდ არ უსაუბრია პატიმრებთან და მით უმეტეს, მუქარაზე საუბარი ზედმეტია.

Sozar Subari Is not Going to Fire Director of Rustavi Prison # 16
Minister of Corrections and Legal Aid of Georgia Sozar Subari is not going to fire Levan Aburjania, director of Rustavi Prison # 16.
“So-called members of criminal mafia serving their imprisonment terms in the establishment directly state that they would tense situation unless they have freedom. Today they requested to fire director after we did not satisfy their first request. We will not consider similar requests; but if any of prison personnel breaches law and somebody’s rights, I will be the first to impose strict sanctions on him/her,” Subari told journalists.
He also clarified that “we should not follow the game the criminals might offer us to play.”
“Inmates are on hunger-strike; some of them even sewed up their months. Sometimes they request to move to other establishment, sometimes they want meeting with the minister. It is not legitimate goal. Minister will not meet a prisoner for having his eye sewed up or his head nailed. We cannot encourage similar behavior,” Subari said.
In this context the minster suggests society not to believe incorrect information.
Inmates of Rustavi Prison # 16 request to fire director of the facility. They allege Levan Aburjania threatened them with “torture by electro-shock” and promised “They will dream of Akhalaia.”
Aburjania told Interpresnews that so-called “supervisors” try to establish authority of criminal mafia in Rustavi Prison # 16.
He added that on that ground prisoners blamed him in threatening whilst he has not talked with prisoners at all not to say anything about their threatening.