სტუდენტები პროკურატურას 2011 წლის 26 სექტემბრის ინციდენტის გამოძიებას სთხოვენ
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სტუდენტებმა საქართველოს მთავარ პროკურატურაში არჩილ კბილაშვილის სახელზე განცხადება შეიტანეს.
როგორც ჟურნალისტებს ტექნიკური უნივერისტეტის ერთ-ერთმა სტუდენტმა, ალექსანდრე კობაიძემ განუცხადა, ისინი მოითხოვენ გასული წლის 26 სექტემბერს მომხდარი ფაქტის გამოძიებას.
კობაიძის თქმით, 2011 წლის 26 სექტემბერს რექტორის კაბინეტის მისაღებიდან გაიტაცეს ოთხი მოშიმშილე სტუდენტი, რომელთა შორის თავადაც იყო. მისი განცხადებით, გამტაცებლებმა სტუდენტები ავტომობილიდა მცხეთის რაიონის სოფელ ძეგვში ჩამოსვეს.
კობაიძის თქმით, აუცილებლად უნდა დაისაჯონ საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის მაშინდელი თვითმმართველობის თავმჯდომარე გიორგი კუდუნაშვილი, რომელიც ახლა უნივერისტეტის მენეჯერია, ასევე, უნივერსიტეტის სპორტის, კულტურის და სტუდენტებთან ურთიერთობების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ბორის გოთოლონდია, დაცვის უფროსი რეზო კელდიშვილი და უშიშროების მე-3 განყოფილების უფროსი ლევან ტატიშვილი, რომელიც კობაიძის თქმით, ამჟამად გაუჩინარებულია.
„აუცილებლად უნდა მოხდეს ამ ფაქტების გამოძიება. ჩვენ ერთი წლის შემდეგ იმიტომ გადავწყვიტეთ განცხადების შემოტანა, რომ წინა ხელისუფლების დროს აზრი არ ჰქონდა სასამართლოში ჩვენი მხრიდან სარჩელის შეტანას - იქნებოდა სუბიექტური სასამართლო პროცესი და აუცილებლად მოხდებოდა ჩვენი უმიზეზოდ გამტყუნება. დღეს კი, იმედი გვაქვს,  რომ საქართველოში ამ მხრივ სიტუაცია შეცვლილია, ჩატარდება ობიექტური სასამართლო პროცესი, მოხდება ობიექტური გამოძიება და დაისჯება ყველა ის პირი, რომელთაც უშუალოდ მიუძღვის წვლილი სტუდენტთა გატაცებაში. იმასაც ვიტყვით, რომ დღევანდელი თვითმმართველობა ამ ფაქტებიდან გამომდინარე არის არალეგიტიმური“, - განაცხადა ალექსანდრე კობაიძემ.

Students Request Prosecutor’s Office to Investigate into Incidents of September 26, 2011
Students of Georgian Technical University lodged application to Archil Kbilashvili, chief prosecutor of Georgia.
Student Aleksandre Kobaidze told journalists that they request investigation into the incident of September 26, 2011.
Kobaidze said that on that day four students on hunger-strike were kidnapped from the reception of the University’s rector. Kobaidze was one of them. He said the kidnappers left students in Dzegvi village in Mtskheta district.
Kobaidze said that-time chairman of the Technical University’s self-government Giorgi Kudunashvili, who is now manager of the university, must be punished for the incident. Also, head of Sport, Culture and Students Relation Department of the University Boris Gotolondia, head of security service Rezo Kldiashvili and head of third division of the security service Levan Tatiashvili must be punished; Kobaidze said the latter has disappeared.
“These facts must be investigated by all means. We decided to lodge appeal a year later because it was useless to appeal to the court during the previous government – the trial would have been biased and we would have been found guilty on no grounds. Today we hope situation has changed for better in Georgia, fair trial will be held, the incident will be impartially investigated and every perpetrator, who participated in the kidnapping of students, will be punished. We should also underline that current self-government is not legitimate due to aforementioned circumstances,” Aleksandre Kobaidze said.