ფინანსთა და ჯანდაცვის სამინისტროები თბილისის მერიას ვალდებულების შესრულებისკენ მოუწოდებენ
ფინანსთა და ჯანდაცვის სამინისტროები ერთობლივ განცხადებას ავრცელებენ, რომელიც თბილისის მერიის სოციალურ პროგრამებთან დაკავშირებულ საკითხებს ეხება.
როგორც განცხადებაშია აღნიშნული, ბოლო დღეების განმავლობაში აქტუალური გახდა თბილისის მერიის სოციალურ პროგრამებთან დაკავშირებული საკითხები და აღნიშნულ პროგრამებში მონაწილე 600 000-მდე თბილისელის ბედი. ამასთან დაკავშირებით ფინანსთა სამინისტრო, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროსთან ერთად, მოქალაქეების სრულად ინფორმირების მიზნით, მიზანშეწონილად მიიჩნევს დამატებითი განცხადების გავრცელებას და კიდევ ერთხელ განმარტავს, რომ თბილისელებისთვის სამი მნიშვნელოვანი პროგრამის: ტრანსპორტის, სოციალური და სამედიცინო დაზღვევის შეჩერებაზე პასუხისმგებლობა მთლიანად საქართველოს ყოფილ ხელისუფლებას, უშუალოდ კი ყოფილ პრემიერ-მინისტრს, ვანო მერაბიშვილს და დედაქალაქის მერიას ეკისრებათ.
ფინანსთა და ჯანდაცვის სამინისტროების ერთობლივ განცხადებაში ნათქვამია: „19 ოქტომბერს ყოფილმა პრემიერმა, ვანო მერაბიშვილმა, ხელი მოაწერა განკარგულებას, რომლის თანახმადაც თბილისის ბიუჯეტიდან აღნიშნული პროგრამებისათვის გასაწევი ხარჯები, საბიუჯეტო კანონმდებლობის სრული დარღვევით, პარლამენტთან შეთანხმების გარეშე, სახელმწიფო ბიუჯეტს გადასცა, რითაც 2012 წელს 25 მილიონი, ხოლო მომავალ წელს 78 მილიონი ლარი, დამატებითი ვალდებულება დააკისრა.
20 ოქტომბერს ქალაქ თბილისის საკრებულომ, დაჩქარებული წესით დედაქალაქის ბიუჯეტიდან ამოიღო აღნიშნული პროგრამებისთვის გათვალისწინებული ხარჯები. თბილისის მერიამ სადაზღვევო კომპანიებს ოფიციალური წერილით მიმართა სადაზღვევო ხელშეკრულებების ნაადრევად შეწყვეტის თაობაზე და მიზეზად თანხების უქონლობა დაასახელა. ეს იმ პირობებში, როდესაც დედაქალაქის ბიუჯეტისთვის წლის განმავლობაში, ტრანსფერის სახით გამოყოფილი 450 მილიონი ლარიდან დედაქალაქს ცხრა თვის მანძილზე ათვისებული ჰქონდა 75%. აქედან, ჯანდაცვის პროგრამებზე გათვალისწინებული იყო 30 მილიონი ლარი, 9 თვის განმავლობაში მერიას დახარჯული ჰქონდა 17 მილიონი ლარი, შესაბამისად, დარჩენილი იყო 13 მილიონი ლარი; სოციალური პროგრამებისთვის განკუთვნილი 52 მილიონი ლარიდან, დახარჯული იყო 30 მილიონი ლარი, დარჩენილი კი - 22 მილიონი. ასევე, საზოგადოებრივი ტრანსპორტით მომსახურებისთვის გამოყოფილი 35 მილიონიდან ათვისებული იყო 20 მილიონი ლარი და დარჩენილი რეზერვი შეადგენდა 15 მილიონ ლარს. ეს გადაწყვეტილება მიღებული იქნა პირველი ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებიდან 19 დღის შემდეგ, მაშინ, როცა მიმდინარეობდა ხელისუფლების გადაბარების პროცესი. განსაკუთრებით აღსანიშნავია, რომ აღნიშნული საკითხები გადაბარების პროცესის მიმდინარეობისას, არც ერთ შეხვედრაზე, მათ შორის, არც ფინანსთა სამინისტროში გამართულ შეხვედრებზე არ დასმულა.
ასევე, აღსანიშნავია, რომ 2012 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ვერ გაიცემა აღნიშნული თანხა, რადგან კანონში 2012 წლის ბიუჯეტის შესახებ ასეთი მუხლები გათვალისწინებული არ არის. ასევე, საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ამ ვალდებულების ასაღებად არ გააჩნია შესაბამისი ინფრასტრუქტურა.
ჩვენი პოზიცია უცვლელია, რომ აღდგეს თბილისის ბიუჯეტი ძველი პარამეტრებით და დაუბრუნდეს 18 ოქტომბრისათვის არსებულ სტატუს კვოს, თბილისის მერიამ შეასრულოს ის ვალდებულება, რომელიც აქვს აღებული საკუთარი მოქალაქეების წინაშე“.

Ministries of Finance and Healthcare Call Upon Tbilisi City Hall to Execute Their Responsibilities
The Ministries of Finance and Healthcare spread joint statements on the issues related with social programs in the Tbilisi City Hall.
According to their statements, issues related with social programs within the Tbilisi City Hall and the fate of about 600 000 residents of Tbilisi participating in these programs became actualized the last few days. On that ground, the Ministry of Finance together with the Ministry of Labor, Healthcare and Social Welfare decided to spread an additional statement to further inform citizens about the situation and clarify that the former government of Georgia is absolutely responsible for the delay of three important programs for Tbilisi dwellers – allowances for transportation frees, and social and medical insurances. Namely the former Prime-Minister Vano Merabishvili and city mayor are responsible for the delays of these crucial programs.
The joint statement of the ministries reads: On October 19, former prime-minister Vano Merabishvili signed a decree based on which funds allocated for the implementation of these programs were transferred from Tbilisi city budget to the state budget without agreeing on the issue with the parliament, which breached the budget law. The state budget stipulates that it must spend 25 million more lari in 2012 and extra 78 million lari next year.
On October 20, Tbilisi City Council removed funds envisaged for those programs from the city budget. Tbilisi City Hall sent official letters to insurance companies and notified them about an early suspension of insurance agreements and explained the situation with the lack of funds. Meanwhile, the capital had spent 75% of the total 450 million lari transferred to the city budget throughout the year. Among them, 30 million lari was envisaged for healthcare problems, and City Hall had spent only 17 million lari during 9 months; which meant they still had 13 million lari to spend; 52 million lari was allocated for social programs and only 30 million lari was spent from it. Only 20 million lari out of allocated 35 million lari was spent for public transportation and remaining reserve funds totaled 15 million lari. This decision was made 19 days after the parliamentary elections when government transfer process was already underway. It is also noteworthy that nobody raised these issues at the meetings when the government transfer process was occuring.
It is also noteworthy that aforementioned funds cannot be allocated from the 2012 state budget because relevant articles are not envisaged in the 2012 budget. Besides that, the Ministry of Healthcare does not have relevant infrastructure to take on this responsibility.
Our position is unchangeable – old parameters of the Tbilisi City Hall shall be resumed and it shall return into status quo before October 18. Tbilisi City Hall shall endure the responsibility, which it has taken before its citizens.