უვადო პატიმრობაში მყოფი გია გვიჩიანი აცხადებს, რომ უდანაშაულოა
„ეი-ეს თელასის“ კომერციული ექსპერტის, კომპანიის ფინანსური მენეჯერის ნიკა ლომინაძის მკვლელობისთვის მსჯავრდებული, უვადო პატიმრობაში მყოფი გია გვიჩიანი დაკავებამდე და დაკავების შემდეგ სკანდალურ დეტალებზე საუბრობს.
რით უკავშირდება მის საქმეს კონტროლის პალატის ყოფილი თავმჯდომარის სულხან მოლაშვილის დაკავება? რას თხოვდნენ მას ყოფილი თავდაცვის მინისტრის, ირაკლი ოქრუაშვილის წინააღმდეგ და ვინ დაგეგმა გია გვიჩიანის პირველი და მეორე დაკავება, ამაზე #6 სასჯელარსრულების დაწესებულებაში მყოფი გვიჩიანი ციხეების საზოგადოებრივი მონიტორინგის ჯგუფის წევრს, „ინტერპრესნიუსის“ კორესპონდენტს ესაუბრა.
როგორც გვიჩიანი ყვება, თავდაპირველად ლომინაძის მკვლელობის შემდეგ, 2003 წელს „თელასისთვის“ ზიანის მიყენების ბრალდებით დააკავეს, ხოლო დაკავება „ენერგომაფიასთან“ დაახლოებულმა ავთანდილ ჯორბენაძემ დაგეგმა.
„სულ „თელასში“ 8 წლის განმავლობაში ვიმუშავე, საიდანაც 5 წელი მომიწია, დავპირისპირებოდი ქართულ ენერგომაფიას. მის შემადგენლობას არ ვასახელებ, რადგან ვაპირებ, რომ აქედან გამოსვლის შემდეგ მათ სასამართლოში ვუჩივლო.
„თელასს“ მაშინ ამერიკელი ხელმძღვანელობა ჰყავდა და ქართველებიდან ერთადერთი მე ვიყავი, ვისაც ამ მაფიასთან შეხვედრა შეეძლო. მასში, რა თქმა უნდა, მაშინდელი ხელისუფლების წარმომადგენლები და მათთან დაახლოებული პირები იყვნენ, რომლებიც დღესაც აკონტროლებენ ქართულ ენერგეტიკას, თითქმის სრულად.
ამერიკელებმა როცა წასვლა გადაწყვიტეს, მაფიის წევრები გამწარებული მყავდა რამდენჯერმე. კერძოდ მათი გამოწვეული იყო უშუქობა საქართველოში მაშინ, როდესაც თურქეთში იყიდებოდა ელექტროენერგია. ანკარაში მე თვითონ შევესწარი, თუ როგორ აწარმოებდნენ მოლაპარაკებებს. ამ ფაქტს ჩემთან ერთად „თელასის“ ერთ-ერთი უცხოელი მენეჯერიც შეესწრო. სწორედ ამის საფუძველზე შეუკვეთეს ჩემი თავდაპირველი დაპატიმრება, რომელიც მოხდა 2003 წელს 3 დღით. ბრალად წამიყენეს, თითქოს მე „თელასს“ ზიანი მივაყენე 2,5 მილიონი ლარით.
სხვადასხვა სატელევიზიო არხებმა გააკეთეს სიუჟეტები, რომ მე შეიძლება კავშირი მქონოდა ლომინაძესთან. ისინი სვამდნენ კითხვას - ჩემი დაპატიმრებით ლომინაძის საქმე ხომ არ გაიხსნებოდა? ეს შეიძლებოდა პროკურატურიდან ყოფილიყო მიწოდებული. ეს კადრები ნანახი ჰქონდა მთელს საქართველოს, მათ შორის - ნოდარ გვიჩიანს, რომელიც ჩემი მხოლოდ მოგვარეა და ათას საშინელებას აკეთებინებდნენ მას. „თელასის“ მფლობელმა ამერიკელებმა სასამართლოს მიმართეს, რომ მე მათთვის არანაირი ზიანი არ მიმიყენებია და შესაბამისად, სასამართლომ გამათავისუფლა.
პროკურატურამ ეს გადაწყვეტილება სააპელაციოში გაასაჩივრა. სააპელაციო სასამართლო 2003 წლის 19 ივლისს ჩაინიშნა. 17 ივლისს კი მაშინდელმა სახელმწიფო მინისტრმა ავთანდილ ჯორბენაძემ ჩაატარა მთავრობის სხდომა, სადაც განიხილებოდა ერთადერთი საკითხი - ჩემი ხელახალი დაპატიმრება. აქედან ვასკვნი, რომ ჩემს დაპატიმრებას ავთანდილ ჯორბენაძემ გაუწია ორგანიზება. ეს ინფორმაცია მთავრობის ერთ-ერთმა წევრმა მომიყვა, რომ ჯორბენაძემ პირდაპირ დაავალა გენპროკურორსა და შს მინისტრს, თითქოს ამ დაპატიმრებას ჰქონდა უდიდესი სახელმწიფოებრივი მნიშვნელობა და მოსამართლისთვის უნდა დაერეკათ და მე ხელახლა დავეპატიმრებინე. ავთანდილ ჯორბენაძე პირადად იყო ახლო ურთიერთობაში ენერგომაფიასთან. ვასკვნი, რომ ის მათ დაკვეთას ასრულებდა, თორემ სად გინახავთ მთავრობა იკრიბებოდეს კერძო თანამშრომლის დასაპატიმრებლად?!“ - ამბობს გვიჩიანი.
კითხვაზე, თუ რა კავშირი აქვს სულხან მოლაშვილის დაკავებას გვიჩიანის საქმესთან, გია გვიჩიანი პასუხობს:
„ჩემი პირველი დაკავებისას, პროკურატურამ „თელასიდან“ მთელი ფინანსური დოკუმენტაცია წაიღო. „თელასს“ მაშინ ურთიერთობა 300 კერძო კომპანიასთან ჰქონდა. ყველა დაიბარეს პროკურატურაში და ფინანსურმა პოლიციამ შეისწავლა კომპანიების საქმიანობა. ამას უკავშირდება სულხან მოლაშვილის დაპატიმრებაც. კერძოდ, დოკუმენტების წაღების შემდეგ ყველა კომპანია შეამოწმა ფინანსურმა პოლიციამ. ერთ-ერთი ორგანიზაცია იყო საბითუმო ბაზარი და აღმოჩენილი დარღვევების გამო, დააკავეს მისი დირექტორის მოადგილე ნატროშვილი. ეს საბითუმო ბაზარი მანმადე შემოწმებული ჰქონდა კონტროლის პალატას. წავიდნენ კონტროლის პალატაში და დააკავეს სულხან მოლაშვილი, მისი მოადგილე და კიდევ სხვა თანამშრომლები. მთავარი არის ის, რომ ნიკა ლომინაძის მკვლელობიდან წავიდა და მკვლელობის ნაცვლად სულ სხვა საკითხებით დაკავდა პროკურატურა“, - ამბობს გვიჩიანი.
სამ დღეში როგორც თავად გვიჩიანი ამბობს, ის გაათავისუფლეს, თუმცა მის მიერ ნახსემები „ენერგომაფიის“ წარმომადგენლები კიდევ ცდილობდნენ მის დაკავებას და ეს იგეგმებოდა.
2006 წელს, როგოც მსჯავრდებული ყვება, მისი კიდევ ერთი დაკავება მზადდება, რომლშიც ჩართულია უკვე მაშინდელი ხელისუფლება, - ენერგეტიკის მინისტრი ნიკა გილაური, ახლანდელი თბილისის მერი - გიგი უგულავა და ყოფილი შს მინისტრი ვანო მერაბიშვილი მაშინდელი სოდ-ის უფროსთან, ერეკლე კოდუასთან ერთად.
რა ხდება მეორედ დაკავების შემდეგ? როგორც გვიჩიანი ამბობს, სხვადასხვა შეთავაზებები მიიღო, რის სანაცვლოდაც გათავისუფლებას სთავაზობდნენ, თუმცა არც ერთს არ დასთანხმდა. ერთ-ერთი ასეთი შეთავაზება ირაკლი ოქრუაშვილისთვის მკვლელობის შემკვეთობის დაბრალება იყო.
„პროკურატურამ დაიწყო რეალური გამოძიება. სავარაუდოდ ჩემი დაპატიმრებიდან 3 კვირაში დნმ-ის უარყოფითი პასუხი ჩამოვიდა. ამავდროულად გამოძიებამ დაადგინა, რომ მკვლელობის უშუალო შემსრულებლად ბრალდებულს, ნიკა ჩემიას ჰქონდა უტყუარი ალიბი უდანაშაულობისა და გამოძიება მიხვდა, რომ ნოდარ გვიჩიანმა ის შეცდომაში შეიყვანა. გადაწყვიტეს ჩემი გათავისუფლება და სავარაუდოდ გამომძიებლის დაპატიმრება, რომელსაც ინფარქტი მოუვიდა და საავადმყოფოში დაწვა. 3 კვირის თავზე რომ მიხვდნენ, უდანაშაულო ვიყავი, შემომთავაზეს, რომ შუამავალი ვყოფილიყავი და „თელასის“ ამერიკელი წარმომადგენელი იგნასიო ირიბარენი დამესახელებინა შემკვეთად და მე საპოროცესო შეთანხმებით გამათავისუფლებდნენ. ამაზე კი ვიფიქრე, მაგრამ უარი ვთქვი. როდესაც უკვე მომისაჯეს უვადო პატიმრობა საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებით და საქმე სააპელაციო სასამართლოში გავასაჩივრე, იმ პერიოდში ჩემთან შემოვიდა ჩემი ერთ-ერთი ადვოკატი დიმიტრი ხაჩიძე და მითხრა, რომ პროკურატურაში, სადაც სემინარებს ატარებდა, შეხვდა მაშინდელ გენპროკურორის პირველ მოადგილეს და საგამოძიებო ნაწილის უფროსს, გიორგი ლაცაბიძეს (ბოლოს ის კონტროლის პალატის თავმჯდომარის მოადგილედ მუშაობდა, ახლა არ ვიცი ისევ უჭირავს თუ არა ეს თანამდებობა), რომელმაც მას უთხრეს, ხომ არ ვიფიქრებდი შუამავლობა ჩემს თავზე ამეღო და შემკვეთად დამესახელებინა მაშინდელი თავდაცვის მინისტრი ირაკლი ოქრუაშვილი. ამ ამბებიდან ერთ თვეში ოქრუაშვილი გადადგა. თუ ამას გავაკეთებდი, პირობითს მომცემდნენ და გამათავისუფლებდნენ. ამაზე უარი ვუთხარი ხაჩიძეს. 2006 წლის სექტემბერში მოხდა ეს ამბავი. რატომ ოქრუაშვილი? - ის იყო „თელასის“ იურისტი ლომინაძის მკვლელობამდე ერთი წლით ადრე“, - ამბობს გვიჩიანი.
რაც შეეხება „ენერგომაფიას“, როგორც გვიჩიანი ამბობს, მათ აქვთ მსხვილი ბიზნესები, რომლებსაც საუკეთესო ურთიერთობა ჰქონდათ მიხეილ სააკაშვილთან.
„მგონია, რომ გირგვლიანის საქმის გადაფარვა იყო ჩემი დაკავების მიზეზი. სხვას ამას არაფერს არ ვუკავშირებ. ეს რომ არ მომხდარიყო არ დამიჭერდნენ“, - ამბობს გვიჩიანი. ის საპყრობილეში განხორციელებულ ზეწოლებზეც საუბრობს. კერძოდ, როგორც მან აღნიშნა, თავიდან კარცერში შეუშვეს, სადაც უთხრეს, რომ ნოდარ გვიჩიანის ძმამ, ნუგზარ გვიჩიანმა თავი ჩამოიხრჩო. ამის შემდეგ, ჰიგიენისთვის საჭირო ნივთების გამოყენების შესაძლებლობას არ აძლევნდენ, „სურდათ რომ დამნაშავეს დამსგავსებოდა“, მერე - მკვლელების საკანში ჩასვეს, დიდი ბრძოლის შემდეგ კი მოახერხა და სამი წელია, საკანში მარტო იმყოფება. ჯამში კი, 7 წელია პატიმარია.

Gia Gvichiani Claims He Is Innocent
Gia Gvichiani, convicted for the murder of Nika Lominadze, commercial expert and financial manager of AES Telasi, spoke about scandalous details before and after his detention; he was sentenced to life imprisonment.
How is his case connected with the detention of former chairman of the Chamber of Control of Georgia Sulkhan Molashvili? What did law enforcement bodies request him against former defense minister Irakli Okrouashvili and who planned Gvichiani’s first and second detentions? IPN’s correspondent and member of prisons’ public monitoring group asked these questions to Gvichiani in Prison # 6.
Gvichiani said initially he was arrested in 2003, after Lominadze’s assassination, under the charge of causing damage to Telasi Company (Tbilisi Electricity Distribution Company); Avtandil Jorbenadze, who was close to energy-mafia, planned his detention.
“I worked at Telasi for 8 years; I fought against Georgian energy-mafia during five years. I am not going to name mafia members now because I plan to sue them at the court after I leave prison.
At that period, Telasi had American administration and I was the only Georgian who could meet this mafia. Of course, that time governmental officials and people in close relation with the government, who still control Georgian energetic resources, were members of the mafia.
When Americans decided to leave, I had bothered mafia members several times. Namely, it was their fault that there was lack of electricity supply in Georgia while our electricity was sold in Turkey. I personally witnessed them negotiating with Turkish side in Ankara. A foreign manager of Telasi Company also witnessed this fact together with me. So, it became reason of my first detention in 2003 which lasted 3 days. They accused me of causing a damage of 2.5 million lari to Telasi.
Different TV-Channels prepared TV-Stories alleging I might have had relation with Lominadze. They often asked me – can Lominadze’s case be resolved by my detention? Prosecutor’s Office might have suggested it. Entire Georgia had seen those scenes including Nodar Gvichiani, who was not my relative at all, we just had one surname. They made him do plenty of horrible things. American owners of Telasi appealed to the court and proved that I had not caused any damage to them; so the court released me.
Prosecutor’s Office appealed the judgment at the Appeal Court. The Court scheduled the trial on July 19, 2003. On July 17 that time state minister Avtandil Jorbenadze held government’s session and discussed one issue – my second detention. So, I believe Jorbenadze organized my detention. One member of the government told me that Jorbenadze personally ordered general prosecutor and Minister of Interior that my detention had huge importance for the country and they had to call judges and repeatedly arrest me. Avtandil Jorbenadze was in close relation with energy-mafia. I believe he was executing their orders; otherwise have you ever heard the government holding session to discuss detention of an ordinary clerk of a company?!” asked Gvichiani.
IPN asked what the connection between Sulkhan Molashvili’s detention with Gvichiani’s case was and Gvichiani answered:
“During my first detention prosecutor’s office took entire financial documentation from Telasi. At that time Telasi cooperated with 300 private companies. All of them were summoned to prosecutor’s office and financial police studied their accountancies. Sulkhan Molashvili’s detention is connected with it too. One of the inspected companies was wholesale market and Financial Police arrested its deputy director Natroshvili because of found violations. Chamber of Control had previously inspected this market. They went and arrested Sulkhan Molashvili, his deputy and several other employees. The main point is that prosecutor’s office started investigation into Nika Lominadze’s murder and then got interested in completely different cases,” Gvichiani said.
Three days later, as Gvichiani said, he was released but members of the “energy-mafia” still tried to arrest him.
In 2006, as the convicted said, his second detention was planned by that-time government – former minister of energy Nika Gilauri, current Tbilisi mayor Gigi Ugulava and former minister of interior Vano Merabishvili together with the head of Special Operative Department of the MIA Erekle Kodua.
What happened after second detention? Gviachiani said he received different proposals in exchange of freedom but he did not accept any of them. One of their proposals was to blame Irakli Orkuashvili in ordering the murder.
“Prosecutor’s office started real investigation. Supposedly, three weeks after my detention negative results of DNA test arrived. Simultaneously investigation concluded that murderer Nika Chemia had alibi to prove his innocence and investigation realized that Nodar Gvichiani had mislead them. So, they decided to release me and arrest investigator who had heart attack having heard it and was placed in hospital. Three weeks later they understood that I was innocent and offered me to be a mediator and blame Telasi’s American representative Ignasio Iribaren as murder client and promised me to release under plea-agreement in exchange. I thought of their proposal but finally I refused so Tbilisi City Court sentenced me to life imprisonment. Then I appealed the verdict at the Appeal Court; meanwhile one of my lawyers Dimitry Khachidze met me in prison and said he was holding some seminars in the prosecutor’s office, had met deputy general prosecutor and head of investigation division Giorgi Latsabidze (later he was deputy chairman of the Chamber of Parliament but I do not know where he works now) who told him to suggest me to blame defense minister Irakli Okruashvili in ordering the murder. One month later Okruashvili resigned. If I had accepted their proposal they promised me to release under plea-agreement but I refused Khachidze to do it. It happened in September of 2006. Why Okruashvili? Because he was Telasi’s lawyer one year before Lominadze’s assassination,” Gvichiani said.
As for energo-mafia, as Gvichiani said its members run large businesses who had perfect relation with MIkheil Saakashvili. “I believe motive of my detention was to cover Girgvliani’s case. I cannot explain this fact otherwise. If it had not happened, they would not have arrested me,” said Gvichiani. He spoke about intimidation in prison too. Initially he was placed in the isolation cell where Nodar Gvichiani’s brother Nugzar Gvichiani had hung himself. He could not use hygiene items. “They wanted me to look like a criminal,” then they put him in the cell of murderers; after a long struggle he managed to move to a separate cell and he has been there for three years out of total 7 years he has spent in prison.