ქუთაისის მე-2 საპყრობილეში პატიმარი გარდაიცვალა
6 ნოემბერს დილის საათებში ქუთაისის #2 საპყრობილეში პატიმარი გულის შეტევით გარდაიცვალა. ბაღდათის მკვიდრი, 55 წლის ალექსანდრე ბილისეიშვილი შესაბამის დაწესებულებაში გადაიყვანეს და ექსპერტიზა ჩაუტარდა.
გავრცელებული ინფორმაციით, ალექსანდრე ბილისეიშვილი ერთ-ერთია იმ პატიმართა შორის, რომლებიც ციხეში არსებული პირობების გამო შიმშილობდნენ. ინფორმაციას უარყოფს სასჯელაღსრულების დაწესებულებების მონიტორინგის ჯგუფის წევრი, „ახალი გაზეთის“ მთავარი რედაქტორი ია ბობოხიძე.
„არა, ეს პატიმარი არ შიმშილობდა. როგორ ციხის დირექტორმა დავით ვაშაკიძემ ჩემთან საუბარში აღნიშნა, პატიმარს ჰქონდა გულის შეტევა. მას შესაბამისი სამედიცინო დახმარება ჩაუტარდა, მაგრამ მისი გადარჩენა, სამწუხაროდ, ვერ მოხერხდა“, - აცხადებს humanrights.ge-სთან საუბრისას ია ბობოხიძე.

Prisoner Dided in Kutaisi Prison # 2
In the morning of November 6, a prisoner died of heart attack in Kutaisi prison # 2. Bagdati resident, Aleksandre Biliseishvili, 55, was taken to corresponding institution where his body was examined.
Reportedly, Aleksandre Bilseishvili is one of those prisoners, who were on hunger-strike due to poor conditions in the custody. Member of the Prison Public Monitoring Group and editor-in-chief of the newspaper Akhali Gazeti Ia Bobokhidze denied the information.
“No, this prisoner was not on hunger-strike. Prison director Davit Vashakidze told me the prisoner had heart attack. They provided him with medical service but unfortunately doctors could not save him,” Ia Bobokhidze told humanrights.ge.