ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი ომბუდსმენობის კანდიდატს, უჩა ნანუაშვილს რეკომენდაციას უწევს
ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი მხარს უჭერს ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელ დირექტორს, უჩა ნანუაშვილს, რომელიც უფლებადამცველი ორგანიზაციების ნაწილმა პარლამენტს სახალხო დამცველის კანდიდატურად შესთავაზა.
მხარდაჭერის წერილს ხელს ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის საქართველოს პროგრამის ხელმძღვანელი, ოგე ბორჩევიკი აწერს. გთავაზობთ ამ წერილის ქართულ თარგმანს:
„ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი 10 წელია, თანამშრომლობს ადამიანის უფლებათა ცენტრთან. უდიდეს პატივს ვცემთ მის აღმასრულებელ დირექტორს უჩა ნანუაშვილს. ჩვენ ერთად ვაკვირდებოდით არჩევნებს, მოვამზადეთ რამდენიმე ანგარიში. ბოლო 6 წელია, ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი აფინანსებს ადამიანის უფლებათა ცენტრს. ამ დროის განმავლობაში უჩა წარმოადგენდა საქართველოში ჩვენს ძირითად პარტნიორს და გვევლინებოდა საქართველოს ძლიერი და ცვალებადი სამოქალაქო საზოგადოების ცენტრალურ ფიგურად.
ჩვენ უჩას ვიცნობთ როგორც საიმედო, ძლიერი ხასიათისა და პატიოსან ადამიანს. ადამიანის უფლებათა ცენტრი არის  ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის (FIDH) წევრი და ამ გზით მას აქვს ფართო ქსელი როგორც საქართველოში, ასევე საერთაშორისო დონეზე. მისი პიროვნული ღირსებების დამსახურებით და ადამიანის უფლებათა ცენტრის ფაქტებზე დაყრდნობით წარმოებული საქმიანობის გამო, უჩას საერთაშორისო დონეზე იცნობენ როგორც ერთ-ერთ წამყვან უფლებადამცველს საქართველოში.
ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი რეკომენდაციას უწევს უჩას, დაიკავოს ნებისმიერი თანამდებობა ადამიანის უფლებათა სფეროში როგორც საერთაშორისო დონეზე, ასევე საქართველოში და არასამთავრობო სექტორში“.

Norwegian Helsinki Committee supports executive director of Human Rights Center Ucha Nanuashvili, whose candidature for the position of Georgian Public Defender was offered to Parliament of Georgia by part of Georgian human rights organizations.
Head of Norwegian Helsinki Committee’s Georgian Program Aage Borchgrevink signed the support letter.
“This is to certify that for ten years the Norwegian Helsinki Committee has cooperated closely with the Human Rights Center (HRC), and that we hold its executive director Ucha Nanuashvili in high regard. We have monitored elections together, researched various reports and for the last six years, the NHC has been a donor to the HRC. In all that time Ucha has been our main partner in Georgia, and he has emerged as a central player in Georgia’s relatively strong and vibrant civil society.
We have come to know Ucha as a reliable man of strong character and integrity. He has an extensive network locally in Georgia and internationally through HRCs membership in the International Federation for Human Rights (FIDH). Because of his personal credentials, and the fact-based work of the HRC, he is recognized as a key human rights defender in Georgia internationally.
The Norwegian Helsinki Committee wishes to recommend Ucha to any position in the human rights sphere, internationally, in the Georgian state or in the non-governmental sector.