მექა ხანგოშვილი: „ჩვენ გვაქვს შიშის საფუძველი, რომ ჩატაევი შესაძლოა, რუსეთს გადასცენ“
საქართველოში ჩეჩნური დიასპორის წარმომადგენელი, რეინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მრჩეველი მექა ხანგოშვილი მიმართავს საერთაშორისო უფლებადაცვით ორგანიზაციებს, დაიცვან ლოპოტას ხეობაში ჩატარებულ სპეცოპერაციასთან დაკავშირებით დაკავებული ჩეჩნეთიდან ლტოლვილის ახმედ ჩატაევის ინტერესები.
„ძალიან შეძრწუნებულები ვართ ინფორმაციით ახმედ ჩატაევის რუსეთში შესაძლო ექსტრადიციის შესახებ. კანონის ფარგლებში ეს არის შეუძლებელი, რადგან ახმედ ჩატაევს ავსტრიაში მიღებული აქვს პოლიტიკური თავშესაფარი, მაგრამ ჩვენ მაინც გვაქვს ძალიან დიდი შიშის საფუძველი, რადგანაც ეს ის სასამართლოა, რომელმაც 2004 წელს ჯერ სასამართლო დარბაზიდან გაუშვა ჩეჩენი მებრძოლები, რუსლან ალი ხაჯიევი და კიდევ ორი, მეორე დღეს კი ისინი გაუჩინარდნენ და ორკვირიანი ძებნის შემდეგ კრასნოდარისა და სტავროპოლის ციხეებში აღმოვაჩინეთ“, – განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ჩეჩნური დიასპორის წარმომადგენელმა მექა ხანგოშვილმა.
„ეს გვაძლევს ჩვენ ძალიან დიდი შიშის საფუძველს, რომ ყველანაირი უკანონო მოქმედება შეიძლება მოხდეს. მე მივმართავ ყველა უფლებადამცველ ორგანიზაციას, რომ დადგნენ უკანონო პატიმრის ახმედ ჩატაევის უფლების სადარაჯოზე. ჩვენ არანაირი იმედი არა გვაქვს იმ სასამართლოსი, რომელმაც 1 ნოემბერს, ჯანმრთელობის მძიმე მდგომარეობის მიუხედავად, ადამიანი, რომელსაც ამპუტირებული აქვს მარცხენა ფეხი და მარჯვენა ხელი, სამწუხაროდ ჯერ კიდევ არ არის ჭრილობა შეხორცებული და განგრენის ნიშნები აქვს, საჭიროებს დამატებით ოპერაციას, ასეთი უკანონო პატიმარი დატოვა მოსამართლე მერაბ ჯორბენაძემ პატიმრობაში და გირაოთი არ გაუშვა“, – აცხადებს მექა ხანგოშვილი.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ საქართველოს ხელისუფლება ლოპოტას ხეობაში ჩატარებულ სპეცოპერაციასთან დაკავშირებით დაკავებული ჩეჩნეთიდან ლტოლვილის ახმედ ჩატაევის რუსეთში ექსტრადიციას გეგმავს. რუსეთის პროკურატურაში დაადასტურეს, რომ რუსეთის ფედერაცია ახმედ ჩატაევს უკვე რამდენიმე წელია ეძებს და რომ ორი ქვეყნის წარმომადგენლებს შორის ამ საკითხზე მოლაპარაკება მიმდინარეობს, თუმცა ჩატაევის ექსტრადიციას ავსტრიის მიერ მასზე გაცემული ჩეჩნეთიდან ლტოლვილის სტატუსი აფერხებს.
ახმედ ჩატაევი სასჯელაღსრულების გლდანის მე–18 დაწესებულებაში უკვე ერთ თვეზე მეტია უკანონო პატიმრობაში იმყოფება.

Meka Khangoshvili: “We Have Reason for Fear that Chataev Might Be Extradited to Russia”
Representative of Chechen Diaspora in Georgia and advisor to the State Minister for Reintegration Issues Meka Khangoshvili appeals to international human rights organizations to protect interests of Chechen refugee Akhmed Chataev, who was detained in relation with special operation in Lopota Gorge.
“We are horrified with the information that Akhmed Chataev might be extradited to Russia. It is impossible to be implemented under the law because Akhmed Chataev has received political asylum in Austria but we still are very afraid because this court released Chechen warriors Ruslan Ali Khajiev and two more persons from the courtroom in 2004 but two days later they disappeared; two weeks later we found them in the Krasnodar and Stavropol prisons in Russia,” Meka Khanoghsivli told ICK.
“It gives ground to our fear that any illegal action might take place. I appeal to all human rights organizations to protect rights of arbitrarily imprisoned Akhmed Chataev. We do not trust to the court, which did not release him on November 1 despite his health problems –his left leg and right hand were amputated; his wound is not cured yet and it might turn into gangrene and he needs additional surgery,” Meka Khangoshvili said.
ICK reported that government of Georgia intended to extradite Akhmed Chataev to Russia. Russian prosecutor’s office confirmed that Russian Federation had sought Chataev for several years already and representatives of the two countries negotiate on this issue; however Chataev’s refugee status issued by Austria on him hinders extradition.