„მოამბის“ ანონსები, პოლიტიკოსთა ცოლები და ბალანსი საზოგადოებრივ მაუწყებელზე
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ცოტა ხანში დაასრულებს საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგს, რომელიც პროექტის მიხედვით, არა მარტო წინასაარჩევნო, არამედ არჩევნების შემდგომ პერიოდსაც მოიცავს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორები აკვირდებიან შემდეგ ტელეარხებზე გასულ ფარულ პოლიტიკურ, სოციალურ და პოლიტიკურ რეკლამებს: „რუსთავი 2“, საზოგადოებრივი მაუწყებელი, „იმედი“, „კავკასია“, „მაესტრო“ და „მე-9 არხი“.
მიუხედავად იმისა, რომ საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ საარჩევნო პროცესი გაგრძელდა ცესკოსა და სასამართლო ინსტანციებში სხვადასხვა საჩივრების განხილვის სახით, არც კვალიფიციურ საარჩევნო სუბიექტებს, არც არჩევნებში მონაწილე სხვა პოლიტიკურ ძალებს, არც ცესკოს, არც არასამთავრობო სექტორს და არც საერთაშორისო დამკვირვებელ ორგანიზაციებს სატელევიზიო ეთერში რეკლამები აღარ განუთავსებიათ.
1 ოქტომბრის, ანუ უშუალოდ საპარლამენტო არჩევნების ჩატარების დღის შემდეგ, ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორებმა არჩევნებთან დაკავშირებული მხოლოდ რამდენიმე სარეკლამო რგოლი დავაფიქსირეთ. მათ შორის ერთ-ერთია საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერში გასული ე. წ. ტიხარი, რომელიც თვითონ საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა დაამზადა.
საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეს საიმიჯო რეკლამა არჩევნების პერიოდის გაშუქების ტენდენციებზე მოგვითხრობს. რეკლამაში ჩნდება „მოამბის“  ჟურნალისტების,  ასევე - პოლიტიკური თოქ-შოუების: „აქცენტების“, „დიალოგის“,  „დებატებისა“ და „მედიამონიტორის“ წამყვანების სახეები. პარალელურად, ეკრანზე ასევე ჩნდებიან და არჩევნების გაშუქების კუთხით, საზოგადოებრივი მაუწყებლის მუშაობას დადებითად აფასებენ: ეუთოს დამკვირვებელთა მისიის ხელმძღვანელი იასენ ლენარჩიჩი, ეუთოს დემოკრატიული ინტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისის არჩევნებზე დამკვირვებელთა მისიის წარმომადგენელი ნიკოლა ვულჩანოვი, ეუთო / ODIHR დამკვირვებელთა მისიის ხელმძღვანელი (2010 წ.) ოდრი გლოვერი, ევროპარლამენტის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელი მილან კაბრნოვი, ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძვანელი ტონინო პიცულა. სარეკლამო რგოლის შემდეგ ჩნდება წარწერა: „საზოგადოებრივი მაუწყებელი - მიუკერძოებელი,  დაბალანსებული, ობიექტური“. რეკლამა 55 წამიანია და როგორც წესი გადის 19:00-დან 20:00 საათის პერიოდში, საინფორმაციო გადაცემა „მოამბეს“ დაწყების წინ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მედიამონიტორინგის ფარგლებში, საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების კუთხით, საზოგადოებრივი მაუწყებლის მუშაობასთან დაკავშირებით შენიშვნები მონიტორინგის საწყის სტადიაზე გამოითქვა. მედიამონიტორინგის თავდაპირველ პერიოდულ ანგარიშებში ვწერდით, რომ საზოგადოებრივ მაუწყებელზე სამთავრობო უწყებების დაკვეთით დამზადებული და მათი საქმიანობის ამსახველი სოციალური რეკლამები შეიცავდნენ ფარული პოლიტიკური რეკლამის ნიშნებს. ამ ტენდენციის გამო, ეროვნული უშიშროების საბჭოსთან არსებულმა უწყებათაშორისმა კომისიამ საზოგადოებრივ მაუწყებელს და მთავრობას მიმართა რეკომენდაციით, ეთერში აღარ გაეშვათ სარეკლამო რგოლები, რომლებიც შეიძლებოდა საარჩევნო რეკლამად აღქმულიყო. საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა ოფიციალური წინასაარჩევნო პერიოდიდან - 1 აგვისტოდან მსგავსი ტიპის ორაზროვანი რეკლამები მართლაც შეაჩერა, რის შემდეგაც სარეკლამო ჭრებში კვალიფიციური საარჩევნო სუბიექტების გაშუქება დაბალანსდა. ამ ტენდენციის შესახებ შემდგომ პერიოდულ ანგარიშებში ადამიანის უფლებათა ცენტრმა რამდენჯერმე მიუთითა.
უშუალოდ სარეკლამო ჭრების გარდა, ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორები აკვირდებოდნენ სხვადასხვა გადაცემებს, თოქ-შოუებს და ანონსებს, რათა აღერიცხათ ფარული რეკლამის შესაძლო გამოვლინებები. ამ კუთხით, მონიტორინგს ართულებდა ის გარემოება, რომ საქართველოს საარჩევნო კოდექსის მოქმედი რედაქცია არ შეიცავს ფარული პოლიტიკური რეკლამის დეფინიციას.  რეკლამის შესახებ კანონში,  მაუწყებლობის შესახებ კანონსა და საარჩევნო კოდექსში არსებული რეგულაციები კი ფარული პოლიტიკური რეკლამის აღსაკვეთად არასაკმარისია. ამიტომ მედიამონიტორინგის პროცესში ფარული პოლიტიკური რეკლამის გამოსავლენად გამოვიყენეთ ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტის მიერ ევროსაბჭოს წევრი ქვეყნებისთვის 1999  წელს მიღებული რეკომენდაციები მედიის მიერ საარჩევნო კამპანიის გაშუქებასთან დაკავშირებით.  მართალია,  აღნიშნული რეკომენდაციები ფარული რეკლამის ცნებას პირდაპირ არ მოიხსენიებს,  მაგრამ მათი შინაარსი სწორედ ასეთი რეკლამის დაუშვებლობაზე მეტყველებს. რეკომენდაციების თანახმად,  საარჩევნო პერიოდში საჯარო და კერძო მაუწყებლებმა უნდა უზრუნველყონ სამართლიანი,  მიუკერძოებელი და დაბალანსებული გაშუქება ახალი ამბებისა და მსგავსი ტიპის პროგრამებში,  ასევე -  დისკუსიებში,  ინტერვიუებსა და დებატებში.  განსაკუთრებით საყურადღებოა ისეთი კანდიდატების გაშუქების საკითხი, რომელთაც უკავიათ საჯარო თანამდებობები.  რეკომენდაციების თანახმად,  დაუშვებელია ასეთი პირების ოფიციალური ფუნქციების პრივილეგირებული და ექსესიური (გადაჭარბებული) გაშუქება. ცალკე თავი ეთმობა გასართობი ხასიათის პროგრამების გაშუქების საკითხს. ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტის რეკომენდაციით,  მაუწყებლები უნდა მოერიდონ წინასაარჩევნო პერიოდში გასართობ პროგრამებსა და მსგავს თოქ-შოუებში პოლიტიკოსების მოწვევას, რადგანაც შერჩევითი მოწვევა უსამართლო უპირატესობას მიანიჭებს კონკრეტულ კანდიდატსა თუ პოლიტიკურ პარტიას.  რეკომენდაციები ყურადღებას ამახვილებს ასევე პაროდიულ პროგრამებში კონკრეტული პოლიტიკური სუბიექტისადმი უპირატესობის მინიჭების დაუშვებლობაზე.
საპარლამენტო არჩევნების გაშუქების მედიამონიტორინგის პროექტის მიხედვით, მედიამონიტორინგის თვისებრივი კვლევის ფარგლებში, ჩვენი მიზანი იყო შეგვეფასებინა, სხვადასხვა გადაცემებში პიარი და ინფორმაცია ერთმანეთისგან იყო თუ არა გამიჯნული, ხომ არ გვქონდა საქმე ფარულ რეკლამასთან და ინფორმაციის სახით მოწოდებულ პიართან. პროექტი უშუალოდ ახალი ამბების ანუ დღის მთავარი საინფორმაციო გადაცემების მონიტორინგს არ ითვალისწინებდა. თუმცა, მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის გამო, 1 აგვისტოდან 1 ოქტომბრამდე ჩვენ დამატებით შევისწავლეთ საზოგადოებრივი მაუწყებლის საინფორმაციო გადაცემა „მოამბის“ ანონსები, რომლებიც, როგორც წესი, ეთერში გადიოდა სარეკლამო ჭრაში 19:30-საათზე. შედეგად, „მოამბის“ ანონსებში გამოიკვეთა შემდეგი სურათი:
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, „მოამბის“ ანონსებში მმართველ პარტიას, „ნაციონალური მოძრაობას“ დაეთმო ორჯერ ნაკლები დრო, ვიდრე ლეიბორისტულ პარტიას ან კოალიცია „ქართულ ოცნებას“. თუმცა, მმართველი პარტიის საქმიანობა ხშირად უკავშირდებოდა მთავრობისა და სამინისტროების საქმიანობას. ამდენად, გრაფიკზე ასახული სუბიექტების - „მთავრობისა“ და „შსს“-ს დრო, შეგვიძლია დავუმატოთ „ნაციონალური მოძრაობის“ დროს და მთლიანობაში გამოვა 12%.
რა თქმა უნდა, გასათვალისწინებელია, როგორი ტონით გაშუქდა „მოამბის“ ანონსებში ზემოთაღნიშნული სუბიექტები. შემდგომ გრაფიკზე ჩანს, რომ სუბიექტი „მთავრობა“ გაშუქდა 100% უარყოფითი ტონით, რაც დაკავშირებულია ციხეებში პატიმრები წამების სკანდალური კადრების გახმაურების დღეს ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივნის, გიგა ბოკერიას კომენტართან, რომელმაც გააკრიტიკა მთავრობა ციხეებში არსებული „სისტემური პრობლემების“ გამო. ნაწილობრივ (13%) უარყოფითი ტონით გაშუქდა შსს-ს საქმიანობაც. ამავე დროს, გასათვალისწინებელია, რომ „მოამბეს“ ანონსებში ნაწილობრივ უარყოფითი ტონით გაშუქდა „ქართული ოცნების“ საქმიანობაც (8%), რაც ამ კვალიფიციური სუბიექტის პოლიტიკური ოპონენტების კომენტარებმა გამოიწვია. დაწვრილებით, იხ. გრაფიკი:
რაც შეეხება სხვა გადაცემებს, სადაც ამა თუ იმ კვალიფიციური სუბიექტის ან არჩევნებში მონაწილე სხვა სუბიექტების გადაჭარბებული (ექსესიური) გაშუქების შესაძლო გამოვლინებას ვაკვირდებოდით, 1 აგვისტოდან 1 ოქტომბრამდე პერიოდში ყველაზე საინტერესო შემთხვევად შეიძლება განვიხილოთ ეკა ხოფერიას თოქ-შოუ „აუდიტორიის“ 13 და 20 აგვისტოს ეთერი.
13 აგვისტოს „აუდიტორიის“ თემა გახლდათ „სიყვარული“, ხოლო 20 აგვისტოს - „გამარჯობათ, ჩემი ქმარი პოლიტიკოსია“. აღსანიშნავია, რომ ორივე გადაცემა ეთერში განმეორებით გავიდა და არ იყო მომზადებული სპეციალურად წინასაარჩევნო პერიოდისთვის. 13 აგვისტოს „აუდიტორიაში“ ეკა ხოფერიასთან სიყვარულის თემაზე ისაუბრეს ნაციონალური მოძრაობის (ვატო ნაცვლიშვილი), კოალიცია „ქართული ოცნების“ (გია ცაგარეიშვილი) და ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის (ირაკლი გაფრინდაშვილი) წარმომადგენლებმა. 20 აგვისტოს კი „აუდიტორიაში“ პოლიტიკოსთა ცოლების საკმაოდ დიდი რაოდენობა იყო წარმოდგენილი. გივი თარგამაძის, დავით დარჩიაშვილის, გიორგი ასანიძის, რატი სამყურაშვილის, დავით კირკიტაძის, პაპუნა დავითაიას ცოლები „ნაციონალურ მოძრაობისა“ ცნობილი სახეებისა და ხელისუფლების მაღალჩინოსნების ოჯახურ იდილიაზე საუბრობდნენ, ხოლო გუბაზ სანიკიძის, დავით საგანელიძის, ზვიად ძიძიგურის ცოლები კოალიცია „ქართული ოცნების“ ლიდერების ოჯახურ ყოფაზე გვიქმნიდნენ წარმოდგენას. თოქ-შოუში ასევე მონაწილეობდნენ ქდმ-ს ლიდერების - ნიკა ლალიაშვილის, გიორგი ახვლედიანისა და ზაზა გაბუნიას ცოლები; შეიძლება ითქვას, ამ სამი კვალიფიციური სუბიექტის წარმომადგენელთა ცოლები თოქ-შოუში როგორც რაოდენობრივად, ისე დროის თვალსაზრისით, მეტ-ნაკლებად თანაბრად იყვნენ წარმოდგენილი. შედარებით მცირე დრო დაეთმო ლეიბორისტული პარტიის ერთ-ერთი ლიდერის, კახა ძაგანიას ცოლს. გადაცემაში ასევე წარმოდგენილი იყვნენ საპარლამენტო ფრაქცია „ძლიერი საქართველოს“ ლიდერის, გია თორთლაძის; „თავისუფალი საქართველოს“ წარმომადგენლის, დეპუტატ დიმიტრი ლორთქიფანიძის; არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლების - დაჩი ცაგურიასა და ლაშა ჩხარტიშვილის ცოლები. შეიძლება ითქვას, ამ გადაცემის შედეგად მაყურებელს მეტ-ნაკლებად დაბალანსებული სახით მიეწოდა ინფორმაცია საარჩევნო პროცესში მონაწილე პოლიტიკური სუბიექტების პირადი ცხოვრების შესახებ.
პოლიტიკოსების პირადი ცხოვრების შესახებ მიწოდებული ინფორმაცია, საარჩევნო ყუთთან არჩევანის გაკეთებისას ამომრჩეველზე მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს. ამიტომ დიდი მნიშვნელობა აქვს, რამდენად თანაბრად არის განაწილებული დრო მსგავს თოქ-შოუებში იმ პოლიტიკოსთა ცხოვრებისეული ისტორიების გადმოსაცემად, რომელთა შორის ამომრჩეველმა საარჩევნო ყუთთან არჩევანი უნდა გააკეთოს. შეიძლება ითქვას, ამ ამოცანას ეკა ხოფერიას „აუდიტორიამ“ თავი, ასე თუ ისე, კარგად გაართვა. მაყურებელსაც, ალბათ, თავისი გემოვნებისდა მიხედვით დარჩებოდა შთაბეჭდილება როგორც პოლიტიკოსებზე, ისე მათ ცოლებზე ამ ერთი კონკრეტული გასართობი გადაცემიდან.
საზოგადოებრივი მაუწყებლის სხვა გადაცემებში, ოფიციალურ წინასაარჩევნო პერიოდში (1 აგვისტოდან 1 ოქტომბრამდე) ფარული პოლიტიკური რეკლამის რაიმე სახით გამოვლინება არ დაფიქსირებულა. ამდენად, შეგვიძლია, დავეთანხმოთ საზოგადოებრივი მაუწყებლის საიმიჯო რეკლამას, სადაც ტონინო პიცულა, იასენ ლენარჩიჩი, ნიკოლა ვულჩანოვი, მილან კაბრნოვი და ოდრი გლოვერი საზოგადოებრივი მაუწყებლის ობიექტურობაზე, მიუკერძოებლობასა და დაბალანსებულობაზე გვესაუბრებიან.

Announcements of Moambe, Politicians’ Wifes and Balance on Public Broadcaster
Soon, The Human Rights Center will finish media-monitoring of parliamentary elections, which covered not only pre-election but post-election period too, in accordance to the project agreement.
The Human Rights Center monitors to observe hidden political, social and political advertisements aired by the following TV-Companies: Public Broadcaster, Imedi, Rustavi 2, Kavkasia, Maestro and TV 9.
Although the election process continued after parliamentary elections via discussing various suits at CEC and courts, neither qualified election subjects, nor other political parties participating in the elections, nor CEC, NGOs and international organizations placed advertisements in TV-Companies.
Since October 1, Parliamentary Election Day, HRC monitors observed only a few advertisement clips connected with election issues. Among them was the so-called interval aired by GPB, which was prepared by GPB itself.
This advertisement of the GPB discussed the election period coverage. We saw journalists from the news program Moambe, which features political talk shows: Aktsentebi, Dialogi, Debatebi and Media-Monitor. Juxtaposed to this, we saw the head of the OSCE Observation Mission, Jannis Lenarchich, representative of OSCE/ODIHR Election Observation Mission, Nikolai Vulchanov, head of OSCE/ODIHR Election Observation Mission (2010) Audrey Glover, head of PACE Observation Mission Milan Kabrnov, head of OSCE Parliamentary Assembly Observation Mission, Tonino Picula, positively evaluated activities of GPB when covering the ongoing election process. After the advertisement we saw a text: “Public Broadcaster – Unbiased, Balanced, Impartial.” The advertisement lasts 55 seconds and is usually aired between 19:00 and 20:00 before news program Moambe starts.
Since the beginning of the HRC media monitoring, there had been remarks to GPB about the coverage of the parliamentary elections. We wrote in the first periodic reports of media monitoring that the advertisements, prepared by the orders of the governmental institutions and social advertisements about their activities contained signs of hidden political advertisement.  Because of this trend, Inter-Agency Task Force Commission recommended that the GPB and government stop placements of the advertisements, which could be perceived as their election advertisement.  Since August 1, when the pre-election period officially started, GPB stopped similar advertisements and a number of advertisements qualified to election subjects to affect. The Human Rights Center indicated this tendency in its late periodic reports
Besides the advertisement intervals, the HRC monitors observed various programs, talk shows and announcements in order to detect possible facts of hidden advertisement. The lack of definition for hidden political advertisements in the acting edition of the Georgian Election Code complicated the monitoring process. The Law of Georgian on Advertising, Law on Broadcasting and regulations in the Election Code are not enough to eradicate hidden political advertisements. So, in the process of media monitoring, we relied on 1999 recommendations for CoE member countries adopted by CoE Committee of Ministers on Measures Concerning Media Coverage of Election Campaigns. Although these recommendations do not directly mention hidden advertisement, its context indicates the prohibition of similar advertisements. In accordance to recommendations, public and private broadcasters, during the election period, should be fair, balanced and impartial in their news and current affairs programmes, including discussion programmes such as interviews or debates. Candidates already occupying official positions may attempt to gain undue advantage through additional news coverage of their official functions. The recommendation therefore stresses that no privileged treatment should be given to public authorities during such programmes. A separate topic is dedicated to the issue of coverage for entertainment programmes. Via the recommendations of the Committee of Ministers of CoE, special care should be taken with entertainment programmes that may have an influence on voters, so that certain parties or contenders do not obtain an unfair advantage. Recommendations prohibit giving advantage to concrete political subjects in parody programs as well.
In accordance to the media monitoring project, in the frame of a qualitative survey, our purpose was to evaluate whether PR and information was differentiated from each other in different programs, whether there was hidden advertisement and PR provided in the form of reporting. The project did not envisage monitoring of news programmes or main news programmes of the day. However, due to high public interest, we additionally studied announcements of main news program of GPB Moambe from August 1 to October 1. As a rule, those announcements were aired in the advertisement intervals at 19:30 pm. As a result we observed the following in the announcements of Moambe:
As the diagram shows, less than twice the time was spent on the ruling party National Movement than on Labor Party or Coalition Georgian Dream in the announcements of the Moambe. However, activities of the ruling party were often associated with the activities of the government and ministries. So, time spent on the subjects – government and MIA might be added to the time spent on National Movement that finally makes 12%.
Of course, the tone of coverage from aforementioned subjects in the Moambe’s announcements should be considered. Next the diagram shows that the subject “government” was covered in 100% negative tone that was connected with the comment of the Secretary of National Security Council of Georgia,Giga Bokeria, on the day when video footage about the torture and ill-treatment of the prisoners was depicted by TV channels; he criticized the government for “systemic problems” in the prisons. MIA’s coverage was also a partly negative tone (13%). At the same time, it should be considered that Georgian Dream’s activities were also covered partly negatively (8%) that was result of comments made by their political opponents. See the diagram:
As for the other TV programs, where we observed possible excessive coverage of qualified subjects or other subjects participating in elections, we can assume that Eka Khoperia’s talk show, Auditoria, on August 13 and 20 was particularly interesting to view in the period from August 1 to October 1.
The topic of August 13 Auditoria was love and topic of August 20 program was “Hi, my husband is a politician.” It is noteworthy that both programmes were aired for the second time and that they were not prepared specially for the pre-election period. On August 13, representatives from the National Movement (Vato Natsvlishvili), Coalition Georgian Dream (Gia Tsagareishvili) and Christian Democrat Movement (Irakli Gaprindashvili) spoke about love in Eka Khoperia’s “Auditoria.” On August 20, the wives of many politicians participated in the program. Spouses of Givi Targamadze, Davit Darchiashvili, Giorgi Asanidze, Rati Samkurashvili, Davit Kirkitadze, Papuna Davitaia from the National Movement spoke about their family lives. The wives of Gubaz Sanikidze, Davit Saganelidze and Zviad Dzidziguri from the Coalition Georgian Dream also discussed their lives. The wives of CMD’s leaders – Nika Laliashvili, Giorgi Akhvlediani and Zaza Gabunia, also participated in the program. We can state that number and time dedicated on the wives of representatives of qualified elections subjects in the program was more or less balanced. Relatively less time was spent on the wife of Kakha Dzagania, a leader of Labor Party. Wives from the leaders of former parliamentary fraction, Strong Georgia Gia Tortladze, MP Dimitry Lortkipanidze from free Georgia, representatives of nongovernmental organizations Dachi Tsaguria and Lasha Chkhartishvili also participated in the Auditoria. The program provided the audience more or less balanced information about personal lives of representatives of political parties.
The personal lives of politicians had significant influences on the decisions of voters during Election Day. It is important to note how much time was spent on the life stories of politicians in similar talk shows. We can declare that Eka Khoperia’s Auditoria managed to keep the balance. The audience also received basic information about politicians and their wives from this one concrete entertainment program.
We did not observe any signs of hidden political advertisement in other programs of GPB during the official pre-election period (August 1-October 1). So we can agree with the GPB’s advertisement where Tonino Picula, Jannis Lenarchich, Nikolai Vulchanov, Milan Kabrnov and Audrey Glover are concerned, there was unbiased, impartial and balanced reporting of the GPB.