თენგიზ გუნავა: „ახალმა ხელისუფლებამ ჩემზე შური იძია“
შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალური ინსპექციის ყოფილი უფროსი თენგიზ გუნავა მთავარ პროკურატურაში საჩივარს შეიტანს. როგორც გუნავამ გლდანის #8-ე საპყრობილიდან გამოსვლის შემდეგ ჟურნალისტებს განუცხადა, მისი მისამართით უკანონობა განხორციელდა და მთავარ პროკურორს არჩილ კბილაშვილს მასთან დაკავშირებით ობიექტური გამოძიების ჩატარებას სთხოვს.
თენგიზ გუნავას ბრალად ედება ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვა, ასევე ცეცხლსასროლი იარაღის, საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარება.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალური ინსპექციის ყოფილ უფროსს სასამართლომ, წინასწარი პატიმრობის ნაცვლად, 10 000-ლარიანი გირაო შეეფარდა.  გლდანის საპყრობილედან იგი 18 ნოემბერს გათავისუფლდა.
„ჩემი მისამართით უკანონობა განხორციელდა და აღნიშნულთან დაკავშირებით შევიტან სარჩელს იმ ხალხის მისამართით, ვინც ჩემს წინააღმდეგ ეს უკანონობა ჩაიდინა“, - აღნიშნა გუნავამ. მისი თქმით, ახალმა ხელისუფლებამ მასზე შური იძია იმის გამო, რომ ბაჩო ახალაიას ახლობელი, მეგობარი და თანამოაზრეა.
ადვოკატების განმარტებით, გუნავას საქმეში არსებობს მთელი რიგი პროცესუალური დარღვევები, რომელთა გამოძიების მოთხოვნითაც მთავარ პროკურატურას მიმართავენ. ადვოკატ გიორგი ონიანის ინფორმაციით, თენგიზ გუნავა სამართალდამცავებმა 16 ნოემბერს, ღამის 02:00 საათზე სადარბაზოსთან დააკავეს, რის შემდეგაც ნარკოტიკული ნივთიერება და იარაღი ჩაუდეს.
„გარდა ამისა დაკავების დროს მას თავზე ჩამოაცვეს ნიღაბი და გადაიყვანეს პოლიციის სამმართველოში, რის შემდეგაც მოსთხოვეს ერთი ჭიქა წყლის დალევა. მას შემდეგ, რაც მან წყლის დალევაზე უარი განაცხადა, დაემუქრნენ ინექციის გაკეთებით. სწორედ ამიტომ მან წყალი დალია. გარდა ამისა, დაკავებისას არ განუმარტეს უფლებები და ადვოკატთან და მეგობრებთან დაკავშირების საშუალებაც არ მისცეს, რაც ასევე პროცესუალური დარღვევაა. ამასთანავე, დაკავების ოქმში დაფიქსირებული არაფერია, რადგან მან ოქმს ხელი არ მოაწერა“, - აღნიშნა გიორგი ონიანმა.
19 ნოემბერს გამართულ პრესკონფერენციაზე კომენტარი თენგიზ გუნავას კიდევ ერთმა ადვოკატმა მალხაზ ველიჯანაშვილმა გააკეთა. მისი თქმით, თენგიზ გუნავას ჩაუდეს არა მარტო ნარკოტიკი, არამედ ცეცხლსასროლი იარაღიც. ადვოკატის განმარტებით, მისი დაცვის ქვეშ მყოფს ორი ტაბელური იარაღი ჰქონდა და უკანონოდ იარაღის ტარება არ სჭირდებოდა.
რაც შეეხება ნარკოტიკებს, მალხაზ ველიჯანაშვილმა აღნიშნა, რომ ნარკოტიკების ამოღების ფაქტი გაყალბებულია. მისი თქმით, როდესაც თენგიზ გუნავა დააკავეს, მას უთხრეს დაელია წყალი, სადაც ნარკოტიკული ნივთიერება იყო შერეული.
ადვოკატის ცნობით, თენგიზ გუნავამ წყლის დალევაზე უარი განაცხადა, რის შემდეგაც სამართალდამცავები დაემუქრნენ, რომ ნარკოტიკებს ინექციით გაუკეთებდნენ. ამის შემდეგ გუნავამ წყალი დალია, რომლის შემდეგაც ექსპერტიზამ დაადგინა, რომ ორგანიზმში აღმოჩნდა მორფინი, ხოლო ამოღებული ნარკოტიკი კი, ჰეროინი იყო.
როგორც მალხაზ ველიჯანაშვილი აცხადებს, წყალში ჰეროინი არ იხსნება, ამიტომ გუნავას წყალში გახსნილი მორფინი დაალევინეს.
თენგიზ გუნავას თქმით, მისთვის კატეგორიულად მიუღებელია ბრალდება, რომ ნარკოტიკებთან რაიმე საერთო ჰქონდა. „მე ერთ მაგალითსაც ვიტყვი - ჩემი ღვიძლი ძმა ნარკოტიკებით გარდაიცვალა და მე არც პანაშვიდზე ვყოფილვარ და არც დაკრძალვაზე. დასკვნის გაკეთება თქვენთვის მომინდვია“, - განაცხადა თენგიზ გუნავამ.
გუნავას დაცვის მხარე მთავარ პროკურატურას მიმართავს მოთხოვნით, მოხდეს იმ პირთა ქმედების შესწავლა, რომლებმაც გუნავას იარაღი და ნარკოტიკული ნივთიერება ჩაუდეს. გუნავაც და ადვოკატებიც მთავარ პროკურორს თადარიგის პოლკოვნიკის დაკავების საქმეში მონაწილე სამართალდამცავების დასჯას ითხოვენ.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალური ინსპექციის ყოფილი უფროსი თენგიზ გუნავა დაკავებისას ნარკოტიკული ნივთიერების ზემოქმედების ქვეშ იმყოფებოდა , - ამის შესახებ ჟურნალისტებს მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ შინაგან საქმეთა მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა განუცხადა.
სხვა გარემოებებთან დაკავშირებით კი, ღარიბაშვილის განმარტებით, მისთვის არაფერია ცნობილი. „დანარჩენი საკითხები პროკურატურამ შეისწავლა. მე დანიშვნისთანავე განვაცხადე, რომ აღარ მოხდებოდა ვინმესთვის იარაღის, ან ნარკოტიკის ჩადება და ეს ასეც მოხდება. მე მაქვს ინფორმაცია, რომ დაკავებისას თენგიზ გუნავა ნარკოტიკული ნივთიერების ზემოქმედების ქვეშ იმყოფებოდა. სხვა გარემოებების შესახებ ჩემთვის არაფერია ცნობილი“, - აღნიშნა ღარიბაშვილმა.

Former head of General Inspection of the MIA Tengiz Gunava is about to lodge a suit to the chief prosecutor’s office. Having left Gldani Prison #8, Gunava told journalists that he was subjected to illegal action and requests the chief prosecutor Archil Kbilashvili to start impartial investigation into his case.
Tengiz Gunava was accused of illegal purchase-storage of narcotic substance, illegal purchase-possession-carriage of firearms.
Court imposed bail of 10 000 lari on former head of the MIA’s general inspection instead imprisonment. He was released from Gldani prison on November 18.
“It was illegal action against me and I will appeal against those people, who committed this crime against me,” Gunava said and added that new government took revenge on him because he is ally, friend and co-thinker of Bacho Akhalaia, former Minister of Interior who is in prison now.
Lawyers clarify that series of procedural violations were observed in Gunava’s case and they will appeal to the prosecutor’s office with the request to investigate them. Lawyer Giorgi Oniani said law enforcement officers arrested Tengiz Gunava in the entrance to his house at 2:00 am on November 16; during detention narcotic substance and firearms were planted on him.
“Besides that, during detention law enforcement officers put mask over his head and took him to a police office where he was demanded to drink a cup of water. After he refused to drink water, they threatened Gunava with injection. So he decided to drink water. Besides that, during detention law enforcement officers did not clarify his rights to him and did not allow to get in touch with the lawyer and friends; this is procedural violation. Besides that, there is nothing in the detention protocol, as he didn’t sign the protocol,” Giorgi Oniani said.
At the press-conference on November 19, Tengiz Gunava’s another lawyer Malkhaz Velijanashvili said drugs and firearms were planted on his client. According to the lawyer, his client had two registered guns and did not need to have unregistered one with him.
As for drugs, Malkhaz Velijanashvili said the fact of drug-withdrawal was faked. When Gunava was detained, he was demanded to drink water where narcotic substance was mixed.
According to the lawyer, Tengiz Gunava refused to drink water after what law enforcement officers threatened him with injection. Afterwards, Gunava drank water and expertise also found morphine in his blood; however, the withdrawn narcotic was Heroine.
Malkhaz Velijanashvili claims Heroine cannot be mixed into water so Gunava was compelled to drink morphine in water.
Tengiz Gunava said the accusation about drug-abuse is categorically unacceptable for him. “I will tell you one example – my brother died of drug-addiction and I did not even attend his funeral. You should make conclusions yourselves,” Tengiz Gunava said.
Gunava’s defense side appeals to the chief prosecutor’s office to study the action of the people who planted firearms and drugs on him. Gunava and his lawyers request chief prosecutor to punish law enforcements who participated in the detention of colonel.
Minister of Interior Irakli Garibashvili told journalists that former head of MIA’s General Inspection Tengiz Gunava was under influence of narcotics during detention.
Garibashvili added that he does not have information about details. “The prosecutor’s office studied other circumstances. When I came in office, I declared that nobody will ever plant firearms or drugs on people. According to my information, Gunava was under influence of narcotic substances in the moment of detention. I do not know other details,” Garibashvili said.