ქუთაისის საკრებულოში დაწყებული დავა სასამართლოში გადაინაცვლებს
„მე დავტოვე „ნაციონალური მოძრაობა“, რადგან საკრებულოში ყოველთვის ვგრძნობდი  კომუნიკაციის პრობლემას, რაც თავისთავად უამრავ დაბრკოლებას  ქმნიდა. ამ გადაწყვეტილების  მიღება იმ რთულმა პოლიტიკურმა პერიოდმაც განაპირობა, რომელიც წინ გველოდება“, - ქუთაისის საკრებულოს წევრი კახა ნურალიძე პირველი იყო, ვინც გასული თვის დასაწყისში ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობა“ დატოვა.
იგი ქუთაისის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოს ოპოზიციონერ დეპუტატებს შეუერთდა, რომლებმაც  ახალი ფრაქცია - „ქუთაისი“ ჩამოაყალიბეს.
ნურალიძის გზა გაიზიარა ქუთაისის ლადო მესხიშვილის სახელობის აკადემიური თეატრის მმართველმა გიორგი სიხარულიძემ, რომელმაც 1 ოქტომბრის არჩევნებამდე რამდენიმე დღით ადრე (ქვეყანაში შექმნილი მძიმე ვითარების ფონზე, რომელსაც თეატრში სეზონის გახსნის ჩაშლა მოჰყვა) საკრებულოს დატოვების შესახებ განცხადება გააკეთა. მოგვიანებით კი, საკრებულოს ახლადშექმნილ ფრაქციაში გადავიდა.
ქუთაისის საკრებულოში გაკეთებული წინასწარი პროგნოზები, რომლის მიხედვით,  ყოფილი „ნაციონალების“ ბედს უმრავლესობის არაერთი  წარმომადგენელი გაიზიარებდა, გამართლდა. 15 ნოემბერს ფრაქცია „ქუთაისში“ კიდევ ხუთი დეპუტატი გადაბარგდა.
დაპირისპირება კი, რომელიც საკრებულოს „ქრისტიან-დემოკრატი“ წარმომადგენლის, დავით დვალის თავმჯდომარის მოადგილის პოსტიდან გადაყენებას მოჰყვა, სავარაუდოდ სასამართლოში გადაინაცვლებს.
„საკრებულოს სხდომის შედეგები სამართლიანად ვერ ჩაითვლება, რადგან დაირღვა 24-საათიანი ვადა სხდომის ჩატარების შეტყობინების თაობაზე. მიღებული გადაწყვეტილება სხვა არაფერია, თუ არა პოლიტიკური ანგარიშსწორება, რომელიც „ნაციონალების“ მხრიდან დღითიდღე მძაფრდება“, - აცხადებენ საკრებულოს ოპოზიციონერი დეპუტატები.
მათი განმარტებით, 15 ნოემბერს ჩატარებული ქუთაისის საკრებულოს სხდომის, ისევე როგორც პროცედურების სამართლიანობას უახლოეს დღეებში სასამართლო გაარკვევს.

Dispute At Kutaisi City Council to Move to Court
“I quitted National Movement because I always felt lack of communication in the city council that created many obstacles. Expected difficult political period also encouraged me to make this decision,” member of the Kutaisi city council Kakha Nuralidze was the first who left fraction National Movement at the beginning of last month.
He joined oppositionist members of the Kutaisi local self-governmental body and established new fraction Kutaisi.
Manager of Kutaisi Lado Meskhishvili Academic Theater Giorgi Sikharulidze followed Nuralidze too; several days before the parliamentary elections of October 1, he made statement about leaving the city council but later he joined the new fraction in the council.
Prognosis made at the Kutaisi City Council as if some other members of the majority would also share the fate of former National Movement’s members, came true and on November 15, five more council members joined fraction Kutaisi.
Controversy, which followed Christian-Democrat Davit Dvali’s resignation from the position of deputy chairman, will supposedly continue at the court.
“Results of the city council’s session cannot be fair because 24-hour term on informing members about scheduled session was breached. Passed decision is nothing more than political revenge of the National Movement’s members that gets more and more acute every day,” oppositionist members of the city council said.
They clarified that soon court will estimate legitimacy of the November 15 session and procedures at the Kutaisi City Council.