შს სამინისტრო საპატრულო პოლიციიდან თანამშრომლების დათხოვნას გამოეხმაურა
შს სამინისტრო საპატრულო პოლიციიდან თანამშრომლების დათხოვნის ფაქტებს გამოეხმაურა. შსს განმარტავს, რომ თანამშრომლების დათხოვნა დაკავშირებულია მხოლოდ და მხოლოდ სტრუქტურების რეორგანიზაციასთან და ის არავითარ პოლიტიკურ და სხვა ხასიათს არ ატარებს.
„კადრების განკარგულებაში დარჩენილები და ახალი კადრები შეირჩევიან მხოლოდ პროფესიონალიზმის ნიშნით.
რაც შეეხება სტრუქტურული რეორგანიზების აუცილებლობას, ამას აქვს თავისი დეტალური განმარტება: საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის სტრუქტურა და საშტატო განრიგი შექმნილია 2004 წელს, აღნიშნული სტრუქტურული განრიგი  უცვლელი იყო გასული 8 წლის განმავლობაში. საპატრულო პოლიცია ფუნქციონალურად და სტრუქტურულადაც საგრძნობლად შეიცვალა, რაც გამოიხატა იმაში, რომ საპატრულო პოლიციას გამოეყო მთელი რიგი სამსახურები, კერძოდ ავტო-ტრანსპორტის, სანომრე ნიშნების, მართვის მოწმობების და იარაღის გაცემისა და რეგისტრაციიის სამსახურები. ასევე, საპატრულო პოლიციამ შეიერთა ისეთი სამსახურები, როგორიცაა სასაზღვრო-სამიგრაციო გამშვები პუნქტები და საექსპერტო კრიმინალისტიკური სამსახური.
გარდა ფუნქციონალური და სტრუქტურული ცვლილებებისა, ბოლო დროს საპატრულო პოლიციის მთელი რიგ დანაყოფებში აღინიშნებოდა სამსახურებრივი მოვალეობის არასრულფასოვანი და არაჯეროვანი შესრულების ხშირი შემთხვევები. აღნიშნულიდან გამომდინარე, იმისათვის, რომ საპატრულო პოლიციის მუშაობა და მოქმედება  მაქსიმალურად შეესაბამებოდეს იმ მოთხოვნებს, რაც არის სამოქალაქო საზოგადოების უსაფრთხოების და ინტერესების დაცვის პრინციპები, საჭიროა საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის მთლიანი სტრუქტურული ოპტიმიზაცია და რეორგანიზაცია.
კიდევ ერთხელ ვაზუსტებთ, რომ რეორგანიზაციის დროს მიღებული გადაწყვეტილებები დაფუძნებული იქნება მხოლოდ და მხოლოდ სამსახურეობრივი მოვალეობის ხარისხის ამაღლებაზე“, – ნათქვამია შსს–ს განცხადებაში.

MIA Responds to Dismissal of Employees from Patrol Police Department
Ministry of Internal Affairs responded to dismissal of employees from patrol police department. MIA clarified that police officers were dismissed only as a result of structural reorganization and it does not have political or other motives.
“Those who are under supervision of the MIA’s HR Department and new personnel will be selected according to their professionalism.
As for necessity of structural reorganization, it has detailed explanation: structure of patrol police department and personnel schedule was created in 2004 and was not changed for the last 8 years. Patrol police has significantly changed both functionally and structurally; for example some service departments were separated from the patrol police like auto-transportation service, service center for state numbers of cars, service for issuing driving licenses and service for issuing weapon and registration. Besides that, border-migration checkpoints and expert criminalist service were unified under patrol police department.
Besides functional and structural amendments, patrol police officers have been implementing their professional duties improperly recently. In order to make activities of patrol police compliant with the requirements of public security and interests, complete structural optimization and reorganization shall necessarily take place.
Decisions made during reorganization will rely only on the increase of professional responsibilities,” MIA statement reads.