„ანტიკორუფციული პალატა“ რიგი პროკურორების გათავისუფლებას ითხოვს
„ანტიკორუფციული პალატის“ თავმჯდომარე პაატა შავაძე ბათუმისა და ხელვაჩაურის რაიონული პროკურატურის რამდენიმე პროკურორის სამსახურიდან დათხოვნას ითხოვს. შავაძე მოთხოვნის საფუძვლად მათ უკანონო საქმიანობას მიუთითებს.
პაატა შავაძე, „ანტიკორუფციული პალატის“ თავმჯდომარე: „აჭარის პროკურატურის განყოფილების უფროსი ზვიად ფხაკაძე, პროკურორი მიქაელ ქობულაძე, ბათუმის რაიონული პროკურორის მოადგილე სიმონ გოგილაშვილი და პროკურორები ზაზა მეტონიძე და გიორგი ლილუაშვილი დაუყონებლივ უნდა გადადგენ დაკავებული თანამდებობიდან. აჭარის პროკურორს, ლევან გზირიშვილს აღნიშნული პროკურორების მიერ საპროცესო ხელმძღვანელობით ნაწარმოები სისხლის სამართლის საქმეების დაუყოვნებლივ გადახედვას ვთხოვ“.
შავაძის განცხადებით, აღნიშნული პროკურორები არაკეთილსინდისიერად ასრულებდნენ მათზე დაკისრებულ მოვალეობას და არაერთგზის არღვევდნენ ადამიანის უფლებებს. მისივე განმარტებით, პროკურორთა კანონსაწინააღმდეგო ქმედებებს ბათუმის საპყრობილეში მყოფ პატიმართა განცხადება-საჩივრებიც ადასტურებს.
პაატა შავაძე აცხადებს, რომ ფაქტობრივი მასალა მთავარ პროკურატურაში უკვე 25 დღეა გადაგზავნილია და „ანტიკორუფციული პალატა“ მათზე რეაგირებას ელოდება.

Chairman of the Anti-Corruption Chamber Paata Shavadze requests to fire several prosecutors from Batumi and Khevachauri district prosecutor’s offices. He alleged those people carried out illegal activities.
Paata Shavadze, chairman of the Anti-Corruption Chamber: “Head of Adjara Prosecutor’s Office Zviad Pkhakadze, prosecutor Mikael Kobuladze, Batumi deputy prosecutor Simon Gogilashvili and prosecutors Zaza Metonidze and Giorgi Liluashvili shall immediately resign from their positions. I request Adjara prosecutor Levan Gzirishvili to immediately start criminal cases against those people.”
Shavadze said those prosecutors unfairly implemented their duties and breached human rights. According to his clarification, lawsuits of prisoners from Batumi prison also prove their illegal activities.
Paata Shavadze claims they sent evidence to the chief prosecutor’s office 25 days ago and Anti-Corruption Chamber is waiting for relevant respond to them.