თერჯოლაში მუხის ხეები მოჭრეს
ბოლო ორი კვირის განმავლობაში თერჯოლის მუნიციპალიტეტის სოფელ 26 მაისში მუხის ხეები მასსობრივად გაიჩეხა. მუხის ხეები რამდენიმე ათეულ წელს ითვლიდა, რომელიც 120 ჰექტარზე იყო ბუნებრივად გაშენებული. ქართული მუხა წითელ წიგნშია შეტანილი და მისი მოჭრა კანონით ისჯება.
ადგილობრივი მოსახლეობა მუხის ხეების გაჩეხვაში ბრალს თერჯოლის ყოფილ დეპუტატს ზურაბ ბუცხრიკიძეს სდებს. იგი არჩევნებში  „ნაციონალური მოძრაობიდან“ ზესტაფონის მაჟორიტარ დეპუტატობაზე იყრიდა კენჭს. მოსახლეობის განცხადებით,  საარჩევნო  ხმების სანაცვლოდ ზურაბ ბუცხრიკიძემ მოსახლეობას ტყეში  ხეების ჭრის უფლება მისცა.
აღსანიშნავია, რომ  სატყეო სამსახურსს  ხეების ჭრასთან დაკავშირებით არანაირი ნებართვა არ გაუცია. იმერეთის ტყის მთავარმა მეტყევემ ვახტანგ დარახველიძემ განაცხადა, რომ აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით  შეტყობინება არ მიუღიათ. თუმცა, უნებართვო ჭრა კანონით ისჯება.

Oak-Trees Cut Down in Terjola
Oak-trees have been massively cut down in 26 Maisi village in Terjola district for the last two weeks. Those trees were several dozen years old and were naturally grown up in the space of about 120 hectares. Georgian oak-tree is among endangered species and its cutting down is punished by the law.
Local population blames former MP Zurab Butskhrikidze from Terjola district in deforesting of oak-trees.  He was majoritarian candidate of the National Movement in Zestaponi during parliamentary elections. Population said Zurab Butskhrikidze had allowed local people to cut oak-trees in the forest in exchange of votes.
It is noteworthy that Forest Service did not issue any permits on deforesting of oak-trees. Chief Forester of Imereti region Vakhtang Darakhvelidze said he had not received any notification about the issue. However, cutting trees down without permission is punished by the law.