ყოფილი ჩინოვნიკების საცხოვრებელს სახელმწიფო დაცვა იცავს
აჭარის მთავრობის ყოფილ თავმჯდომარის, ლევან ვარშალომიძისა და აჭარის უმაღლესი საბჭოს ყოფილ თავმჯდომარის, მიხეილ მახარაძის საცხოვრებელ სახლებთან კვლავ დგას სახელმწიფო დაცვის წევრები. ახალი ხელისუფლების წარმომადგენლები თვლიან, რომ საქმე ხარჯების არამიზნობრივ ხარჯვასთან გვაქვს.
2012 წლის 28 ოქტომბრიდან, აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკას ახალი მთავრობა ჰყავს. სწორედ ამ დღიდან შეუწყდა აჭარის ყოფილ  მთავრობას და მასთან ერთად, მთავრობის ყოფილ თავმჯდომარეს, ლევან ვარშალომიძეს უფლებამოსილება. თუმცა, ბათუმის ცენტრში, ბარათაშვილის ქუჩის #20-ში, იქ სადაც ვარშალომიძის ოჯახი ცხოვრობს, დღემდე დგას სახელმწიფო დაცვა.
აჭარის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე დავით ბაციკაძე ვარშალომიძისთვის სახელმწიფო დაცვის მოხსნას ითხოვს: „ლევან ვარშალომიძემ და მიხეილ სააკაშვილმა ჯერ კიდევ ვერ გააცნობიერეს, რომ სხვა რეალობაა დღეს და უკანონო ქმედებები ამ ქვეყანაში არ გავა. კანონით, რითაც სახელმწიფო დაცვის სამსახური შეიძლება ადამიანს ემსახურებოდეს, არის მხოლოდ და მხოლოდ იმ შემთხევაში, როდესაც ხარ თანამდებობის პირი, ანდა მაღალი თანამდებობის პირი, რომელიც გადადგა, ან აღარ არის, გაუვიდა დრო, მაგრამ მის სიცოცხლეს ემუქრება საფრთხე. ამ შემთხვევაში, ასეთი რამ ჩვენ არ გაგვიგონია, მაგრამ იმ სიკეთეებით, რაც არსებობდა მისი მოღვაწეობის პერიოდში, ისევ სარგებლობს მოქალაქე ლევან ვარშალომიძე და ჩემი აზრით - უკანონოდ. მოვითხოვ, სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურისგან, მოეხსნას ლევან ვარშალომიძეს დაცვა და ბიუჯეტის არამიზნობრივი ხარჯვა შეჩერდეს“.
სახელმწიფო დაცვა დღემდე იცავს აჭარის უმაღლესი საბჭოს ყოფილი თავმჯდომარის, ამჟამად საქართველოს პარლამენტის წევრ, მიხეილ მახარაძის საცხოვრებელ სახლსაც, რომელიც ზურაბ გორგილაძის ქუჩის #159-ში მდებარეობს. თუმცა, სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსის თამარ ჟღენტის განცხადებით, მათი სამსახური მახარაძის საცხოვრებელს არ იცავს: „აჭარაში მხოლოდ, როგორც ყოფილ მაღალჩინოსანს, ლევან ვარშალომიძეს ვიცავთ“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა სცადა დაცვის თანამშრომლებთან გასაუბრება. მათ კომენტარზე უარზე უარი გვითხრეს და მხოლოდ იმით შემოიფარგლნენ, რომ „სამსახურს ასრულებენ“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრთან სატელეფონო საუბარში სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი  თამარ ჟღენტი აცხადებს, რომ ისინი სამართლებრივ ჩარჩოში მოქმედებენ: „თუ არის შესაბამისი მოთხოვნა, საქართველოს პრეზიდენტის მიერ რეზოლუცია დადებული, ჩვენ შესაბამისად ვიცავთ. პრეზიდენტს კანონიერი უფლება აქვს, როგორც მოქმედი, ასევე ყოფილი თანამდებობის პირის დაცვა გადაწყვიტოს. ამ შემთხვევაშიც, როგორც ვიცი, პრეზიდენტთან ლევან ვარშალომიძის წერილია შესული. თუ რამდენი დაცვის წევრი იცავს, ეს ინფორმაცია საჯარო არაა“.
საიას ბათუმის ოფისის იურისტი გია ქარცივაძე აცხადებს, რომ პრეზიდენტის შესაბამისი განკარგულება აჭარის მთავრობის ყოფილ თავმჯდომარისა ვარშალომიძის და სხვა ყოფილ მაღალჩინოსნის დაცვის თაობაზე, ვერ იპოვეს: „სპეციალური დაცვის სამსახურის შესახებ კანონი როგორც მაღალი თანამდებობის პირების დაცვას, ასევე ყოფილ თანამდებობის პირის დაცვასაც ითვალისწინებს, თუკი მის სიცოცხლეს ან ჯანმრთელობას საფრთხე ემუქრება. თუმცა, მსგავსი განკარგულება ვერ ვიპოვეთ. შესაძლებელია, გამოცემული არაა. მსგავს შემთხვევაში,  როდემდე შეიძლება პირის დაცვა, ამას კანონი არ არეგულირებს“.
აჭარის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე, დავით ბაციკაძე კი მიიჩნევს, რომ ლევან ვარშალომიძე არ შედის იმ განსაკუთრებულ კატეგორიაში, რომელთა სიცოცხლეს ან ჯანმრთელობას საფრთხე ემუქრებოდეს: „არ გამიგია, რომ პროკურატურაში რაიმე საქმე იყოს აღძრული, რომ ლევან ვარშალომიძეს ვინმე ემუქრება ან სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა ეკისრებოდეს, რათა ვინმეს დასაცავი გახდეს. უბრალოდ, დაცვის სამსახური ჯერ კიდევ ემორჩილება პრეზიდენტს. იგი დაახლოებით 20 კაცის (ოპერატიული, გარე დაცვა, პირადი დაცვა) მომსახურებით, ანუ ყველა იმ სიკეთით სარგებლობს, რითაც უმაღლესი საბჭოს მთავრობის თავმჯდომარეობის პერიოდში სარგებლობდა, რაც უკანონობაა“.

Officers of the State Special Protection Service still guard at the residential houses of former chairman of the Adjara government Levan Varshalomidze and former chairman of the Supreme Council of Adjara  Mikheil Makharadze. Representatives of the new government believe it is unreasonable expenditure of budget funds.
Adjara autonomous republic has had new government since October 28, 2012. Authority of former government and former chairman of the government of Adjara autonomous republic Levan Varshalomidze was ceased. However, state protection service still guards the house in Baratashvili Street # 20, Batumi center, where Varshalomidze’s family lives.
Deputy chairman of the Adjara Supreme Council Davit Batsikadze requests to cancel state protection for Varshalomidze. “Levan Varshalomidze and Mikheil Saakashvili have not still realized that there is different reality in the country and they cannot continue illegal activities now. In accordance to the law, state protection service can provide a person with relevant service only if he/she is governmental official or senior official who has resigned but his life is in danger. We do not think Levan Varshalomidze’s life is in danger but he still continues to enjoy old privileges that is illegal, to my opinion. I demand the State Special Protection Service to cancel relevant service for Levan Varshalomidze and unreasonable expenditure of budget funds.”
State Special Protection Service still guards the house of Mikheil Makharadze, former chairman of the Supreme Council, currently Member of the parliament. His house is located in Zurab Gorgiladze Street # 159 in Batumi. However, head of public relation department at the SSPS Tamar Zhgenti said their office does not protect Makharadze’s house. “We guard only Varshalomidze’s house in Adjara, who was former senior official.”
Human Rights Center tried to converse with the security officers but they refused to comment on the issue; they just said: “we are implementing our duties.”
Tamar Zhgenti told HRC on the phone that they act in the frame of the law. “The president of Georgia has issued relevant resolution and we act in accordance to it. The president has legal authority to make decision on providing both acting and former senior officials with protection service. I know that Levan Varshalomidze had petitioned to the president on this issue. The number of security guards is not public information.”
Lawyer of the Georgian Young Lawyers’ Association’s Batumi office Gia Kartsivadze said they could not find the resolution of the president of Georgia on providing Levan Varshalomidze and other former officials with protection service. “Law on State Special Protection Service envisages protection of both acting and former senior officials if the life or health of the latter is in danger. However, we could not find relevant resolution. Maybe it was not issued. In similar situation, the law regulates the term of protecting the person.”
Davit Batsikadze believes Levan Varshalomidze does not belong to special category whose life or health is in danger. “I have not head the prosecutor’s office had launched case against Levan Varshalomidze. Simply, protection service still obeys the president. About 20 people (operative, outdoor protection and personal protection) still serve him. So, he enjoys all privileges he had during chairing the Supreme Council of Adjara that is law violation.”