ლანჩხუთში მოშიმშილეებმა ახალი მოთხოვნა წამოაყენეს - გადადგეს პრეზიდენტი!
მიუხედავად იმისა, რომ ლანჩხუთში კონკურსი გამგებლის ვაკანტური ადგილის დასაკავებლად სულ რამდენიმე დღეში გამოცხადდება, გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლის გადადგომის მოთხოვნით, მოშიმშილეები შიმშილობის შეწყვეტას  არ აპირებენ. მას შემდეგ, რაც ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის წინ კარავი დაიდგა, აქციის ერთ–ერთმა ორგანიზატორმა, გია ფირცხალაიშვილმა შიმშილობა გამოაცხადა მოთხოვნით: გადადგეს ქვეყნის პრეზიდენტი.
რამდენიმე დღის წინ გია ფირცხალაიშვილს კიდევ სამი ადამიანი შეემატა და დღეის მდგომარეობით, ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის წინ შიმშილობს ოთხი ადამიანი: თავად გია ფირცხალაიშვილი, ვლადიმერ ჩხაიძე, ჯამბული ქინქლაძე და კაკო ხუხუნაიშვილი. პატარა კარვის გვერდით უფრო მოზრდილი კარავიც დაიდგა, სადაც მოშიმშილეებმა შეშის ღუმელიც გამართეს გასათბობად.
გია ფირცხალაიშვილი აცხადებს, რომ შიმშილობას გააგრძელებს მანამ, სანამ მისი მოთხოვნები არ დაკმაყოფილდება. ფირცხალაიშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობა ამ ხნის მანძილზე საგრძნობლად გაუარესდა, რისთვისაც სასწრაფო დახმარების გამოძახებაც გახდა აუცილებელი. როგორც მედპერსონალმა გვითხრა, ფირცხალაიშვილს არტერიული წნევა მნიშვნელოვნად დაეწია, რისთვისაც მას შიმშილობის შეწყვეტა ურჩიეს, მაგრამ - ამაოდ.
„სასწრაფოს გამოძახება გახდა საჭირო, ისე ცუდად გავხდი, მაგრამ სანამ ყველა მოთხოვნა არ დაკმაყოფილდება, არ შევწყვეტ შიმშილობას“ , - აღნიშნა humanrights.ge-სთან საუბრისას გია ფირცხალაიშვილმა. გთავაზობთ მასთან ინტერვიუს.
- ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები თუ იყვნენ მოსულები? თუ შეხვდით საკრებულოს თავმჯდომარეს ან გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელს?
- კი, იყვნენ. დაინტერესდნენ ჩვენი მდგომარეობით. მათ იციან ჩვენი მოთხოვნები. ასე რომ, ჩვენ არ ვწყვეტთ აქციას.
- იყო თუ არა თქვენთან მაჟორიტარი დეპუტატი? როგორც ვიცით, თემურ ჩხაიძე არ ეთანხმება ასეთ აქციებს...
- ბატონი თემური თითქმის ყოველ დღე აქაა. მართალია, იგი არაა შიმშილობის მომხრე და რამდენჯერმე გვიუთხრა კიდეც, რომ შეგვეწყვიტა აქცია, მაგრამ ვიმეორებ - სანამ ჩვენი მოთხოვნები არ დაკმაყოფილდება, მანამდე არ ვაპირებთ შიმშილობის შეწყვეტას.
- ხომ არ ნიშნავს ეს, რომ თქვენ არ ათანხმებთ ნაბიჯებს ლანჩხუთის მაჟორიტარ დეპუტატთან?
- ყველა ადამიანს აქვს აზრის თავისუფლად გამოხატვის უფლება და ჩვენც ჩვენს აზრს ამგვარად გამოვხატავთ.
- გამგებლის ვაკანტურ ადგილზე სულ მალე გამოცხადდება კონკურსი და თქვენი ერთ–ერთი უმთავრესი და პირველი მოთხოვნა - გადადგეს გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი, დაკმაყოფილდება კიდეც. მაინც არ შეწყვეტთ შიმშილობას?
- ასკურავას გადადგომის გარდა ჩვენ ვითხოვთ პრეზიდენტის გადადგომას, საკრებულოს წევრების გათავისუფლებას ზეწოლისაგან, საკრებულოს თავმჯდომარის გადადგომას...
- გასაგებია, რომ ლანჩხუთის საკრებულოს უყენებთ მოთხოვნებს, მაგრამ ფიქრობთ, რომ თქვენი შიმშილობის შედეგად გადადგება სააკაშვილი?
- გადადგება, რატომაც არა.
- გავრცელებული ინფორმაციით, შესაძლოა, თქვენს მოსანახულებლად საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერი, დავით საგანელიძე ჩამოვიდეს. თუ გსმენიათ ამის შესახებ?
- არა, პირველად თქვენგან მესმის. მოსვლის უფლება ყველას აქვს, რატომაც არა. მოვიდნენ, გვნახონ.
- მაინც სანამდე აპირებთ შიმშილობის გაგრძელებას?
- მანამდე, სანამ ყველა მოთხოვნა არ დაკმაყოფილდება.
შიმშილობის აქციასთან დაკავშირებით მუნიციპალიტეტის დეპუტატი თემურ ჩხაიძე ასეთ კომენტარს აკეთებს: „როგორც ადამიანი, ძალიან ვარ შეწუხებული ამ ფაქტით. რამდენჯერმე მივედი და დაველაპარაკე კიდეც. გამგებლის ვაკანტურ თანამდებობაზე კონკურსი მალე გამოცხადდება, რატომ შიმშილობენ, ცოტა არ იყოს, გაუგებარია ჩემთვის“.

Hunger-strikers in Lanchkhuti Have New Demands – Resignation of President!
Although competition for the vacant place of Lanchkhuti district governor will soon be announced, hunger-strikers are not going to stop protest with the request of interim district governor’s resignation. After a tent was set up in front of the Lanchkhuti district administration, one of the organizers of the demonstrations Gia Pirtskhalaishvili started hunger-strike with the request of president’s resignation.
Several days ago, three more people joined Gia Pirtskhalaishvili and today four people – Gia Pirtskhalaishvili, Vladimer Chkhaidze, Jambuli Kinkladze and Kako Khukhunaishvili - are on hunger-strike in front of the district administration building. A larger tent was set up next to the small one where protesters set up a stove to warm in the cold.
Gia Pirtskhalaishvili said he would continue hunger-strike until his requests are satisfied. His health conditions have significantly worsened lately and it was necessary to call ambulance. Doctor said his blood pressure has lowered and they suggested him to stop hunger-strike but in vain.
“I felt so bad that they called ambulance. However, until my all requests are satisfied, I will not stop hunger-strike,” Gia Pirtskhalaishvili told humanrights.ge.
Below you can read interview with him.
-Did the representatives of the local government meet you? Did you meet chairman of the municipal board or interim district governor?
-Yes they met me. They asked about my health conditions. They know my requests. So, we are not going to stop protest.
-Did the majoritarian MP meet you? As far as we know Temur Chkhaidze does not agree with holding similar demonstrations…
-Mr. Temur arrives here almost every day. Although he does not support the idea of hunger-strike and suggested us several times to stop protest, I repeat again – unless our requests are satisfied, we are not going to stop hunger-strike.
-Does it mean that you do not agree your action with the Lanchkhuti district MP?
-Everyone has right to openly express his opinion and we express our opinion in this way.
-Soon competition will be announced for the vacant position of the district governor and your main request is interim district governor’s resignation which will be satisfied. Will not you stop hunger-strike afterwards?
-Alongside Askurava’s resignation, we also request resignation of the president, to liberate board members from oppression, and resignation of the chairman of the municipal board…
-It is clear that your requests are related with the Lanchkhuti municipal board but do you think that Saakashvili will resign based on your request?
-Why not? He will resign.
-According to the spread information, leader of the parliamentary majority Davit Saganelidze might visit you here. Have you heard about it?
-No, I have first heard it from you. Everybody has right to come here. Let them come and see us.
-And still, how long are you going to be on hunger-strike?
-Until all my requests are satisfied.
MP Temur Chkhaidze commented on the hunger-strike. “I am astonished with this fact. I met him several times. Competition will soon be announced for the district governor’s position and to tell the truth I am confused what they protest.”