სახალხო დამცველი უჩა ნანუაშვილი humanrights.ge-ს ახალ გამოწვევებზე და სამომავლო გეგმებზე ესაუბრება
82 ხმა 12-ის წინააღმდეგ - ამ მაჩვენებლით 7 ნოემბერს საქართველოს პარლამენტმა ხუთი წლის ვადით სახალხო დამცველი აირჩია. ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელ დირექტორს უჩა ნანუაშვილს სახალხო დამცველის თანამდებობაზე არჩევისას საპარლამენტო უმცირესობამ მხარი არ დაუჭირა და იგი „ოცნების ომბუდსმენად“ მონათლა. სამაგიეროდ,  საპარლამენტო უმრავლესობამ სრული მხარდაჭერა გამოუცხადა და მას „ადამიანის უფლებათა დაცვის გარანტიისთვის ზედგამოჭრილი კადრი“ უწოდა.
„მე არ მაქვს ილუზია, რომ ჩემი სახალხო დამცველის პოსტზე მუშაობის პერიოდში ქვეყანაში არ იქნება დარღვევები. თუმცა, მთელი პასუხისმგებლობით შემიძლია განვაცხადო, რომ ყოველთვის იქნება რეაგირება ამ დარღვევებზე“, - პარლამენტის ტრიბუნიდან სრულიად საზოგადოებისთვის მიცემული ამ პირობით უჩა ნანუაშვილი საქართველოს სახალხო დამცველის უფლებამოსილების შესრულებას  შეუდგა.
humanrights.ge-სთვის მიცემულ ინტერვიუში საქართველოს რიგით მეხუთე სახალხო დამცველმა სამუშაო გეგმებზე და პრიორიტეტებზე, ზოგადად, სახალხო დამცველის აპარატის გაძლიერებაზე ისაუბრა.
პირველი, რაც უნდა გაკეთდეს
- პირველი იქნება საკითხები, რომელთან დაკავშირებითაც ბოლო დროს არაერთი კითხვა გაჩნდა. იგივე თენგიზ გუნავას საქმე და ზოგადად, გახმაურებული დაკავებების თემა. ჩვენ შევისწავლით ყველა ამ საკითხს, რათა აღარ იყოს კითხვები შესაძლო პოლიტიკური ნიშნით ადამიანების დევნის ფაქტებთან დაკავშირებით. ამისთვის გავაკეთებ ყველაფერს. მიმაჩნია, რომ ამ საკითხებთან დაკავშირებით უნდა იყოს მაქსიმალური, ამომწურავი ინფორმაცია. მაქსიმალური ინფორმაცია როცა იქნება, შესაბამისად, მოხდება ადეკვატური რეაგირებაც. სასამართლო პროცესი იქნება ღია და გამჭვირვალე. მიმდინარეობს  გამოძიება. ველოდებით მასალების, მტკიცებულებების გამოქვეყნებას, რომელიც ბრალდების მხარეს გააჩნია. შეგვიძლია ვთქვათ, რომ პროცესი ღიაა. არც ერთი დაკავებული უფლების შელახვაზე არ ჩივის. არ ყოფილა ასევე, არც ერთი ცემის, წამების ფაქტი, რასაც წინა წლების განმავლობაში ჰქონდა ადგილი. მეტიც, გამოქვეყნდა ინტერვიუები დაკავებულებთან, რაც არ მომხდარა წინა წლებში. მე არ მახსოვს არც ერთი ინტერვიუ წინასწარ პატიმრობაში მყოფ პატიმართან ბოლო წლების განმავლობაში. ვფიქრობ, საპარლამენტო უმცირესობა ჩქარობს, როცა ამ ადამიანებს პოლიტიკურ პატიმრებად მოიხსენიებს. გარწმუნებთ, რომ ვიქნები ერთ-ერთი პირველი, ვინც ამის შესახებ განცხადებას გააკეთებს, თუკი ადგილი ექნება პოლიტიკურ ზეწოლას და დევნას. იმისათვის, რომ პატიმარი არ იყოს გაჩუმებული, ეს სისტემა უნდა გახდეს ღია და გამჭვირვალე.
საქართველოში, ძალიან ბევრ სფეროში ადამიანის უფლებათა დაცვის სტანდარტები  მნიშვნელოვნად ჩამორჩება თანამედროვე მსოფლიოს და დასავლეთის სტანდარტებს. ეს გამოწვეული იყო როგორც ბოლო წლებში განხორციელებული სხვადასხვა საკანონმდებლო ცვლილებებით, ასევე სხვა არაერთი ფაქტორით. აქედან გამომდინარე, წილად მხვდა საკმაოდ მძიმე მემკვიდრეობა და იმისთვის, რომ ვითარება უკეთესობისკენ შეიცვალოს, ამას დაჭირდება წლები. მე შორს ვარ იმ ილუზიისგან, რომ ყველაფერი გაკეთდება უცებ და ერთბაშად. თუმცა, მთავარია, არსებობდეს პოლიტიკური ნება და სურვილი, რომ ქვეყანაში ადამიანის უფლებები იყოს დაცული.
გაძლიერებული რეგიონული ოფისები
- ვთვლი, რომ აუცილებლად უნდა მოხდეს სახალხო დამცველის ოფისის გაძლიერება. ინსტიტუტი უნდა გახდეს მეტად ღია სამოქალაქო საზოგადოებისთვის. უფლებადამცველებთან ერთად უნდა შეიქმნას მუდმივმოქმედი საკონსულტაციო საბჭო. სამოქალაქო საზოგადოებასთან თანამშრომლობის მეტად აქტიური რეჟიმია საჭირო. უნდა შემუშავდეს  რეგულარული თანამრშომლობის მექანიზმი. მე მზად ვარ, მივიღო მუდმივი რეკომენდაციები უფლებადამცველებისგან მთელ რიგ საკითხებზე.
რეგიონული ოფისები გასაძლიერებელია, როგორც ადამიანური რესურსების, ისე სხვა მხრივაც. არ შეიძლება, სახალხო დამცველის რეგიონული ოფისები ერთი და ორი ადამიანის ამარა მუშაობდეს და უფლებადაცვით საქმიანობას მსგავს პირობებში ასრულებდეს. ეს რეალურად შეუძლებელია. ანუ, იმის თქმა მინდა, რომ უნდა გაიზარდოს მათი რესურსები, უნარი, ცნობადობა და იყოს მეტი კავშირი ცენტრალურ ოფისთან. ფაქტია, რომ დარღვევების დიდი ნაწილი სწორედ რეგიონებზე მოდის. მე მესმის, რომ მოცემული ბიუჯეტით ამის საშუალება შესაძლოა არ იყო, მაგრამ გამოვიყენებთ იგივე საერთაშორისო თანამეგობრობის მხრიდან, საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციებიდან მიღებულ თანხებს. თქვენ იცით, რომ სახალხო დამცველი, როგორც წესი, თანამშრომლობს ამ ორგანიზაციებთან და იღებს დაფინანსებას სხვადასხვა ალტერნატიული წყაროებიდან. სწორედ ეს წყაროები გახდება რეგიონალური სრუქტურის გაძლიერების ერთ-ერთი მთავარი საფუძველი.
ყველაზე სერიოზული შეცდომა ბოლო ორი თვის მანძილლზე, რომელიც ახალმა ხელისუფლებამ დაუშვა
- ეს არის მასობრივი გათავსუფლებები საჯარო სექტორიდან, ზოგადად - ბოლო დროს განვითარებული მოვლენები. ვფიქრობ, რომ ძალიან ბევრი საქმის შესწავლა მომიწევს. ადამიანის უფლებათა ცენტრმა, სადაც დღემდე ვმუშაობ, რამდენიმე ასეთი საქმე შეისწავლა, შესაბამისი რეაგირებაც მოახდინა და არაერთი ადამიანი დაუბრუნდა კიდეც თავის სამუშაო ადგილს. საუბარია ძირითადად შინაგან საქმეთა სამინისტროს მაგალითზე. ფაქტია, რომ ეს პრობლემა არსებობს, მაგრამ შესაძლოა, მასშტაბები არ იყოს ძალიან დიდი.
ის, რაც არ არის გამართლებული, ჩემი აზრით, ესაა ასევე, ბოლო პერიოდის გათავისუფლებები სამსახურებიდან, ხშირ შემთხვევში, არაადვოკატირებული. მე არ მაქვს მხედველობაში თანამდებობის პირები. საუბარია რიგით თანამშრომლებზე. ასეთი ფაქტები კი, სამწუხაროდ იყო. ასევე, ნიგვზიანის ინციდენტი, როცა ხელისუფლება იყო პასიური და არ ჩაერია მიმდინარე პროცესებში. შეცდომები, რა თქმა უნდა, არის. არსებობს ახალი გამოწვევები. არის დაკავებების თემა, რომელიც ვფიქრობ, შესასწავლია. ამასთან დაკავშირებით გარკვეული დასკვნა უნდა დაიდოს, რათა გამოირიცხოს ყოველგვარი სპეკულაციები. უნდა გაკეთდეს საბოლოო ანგარიში, რომელიც ყოველგვარ კითხვებს გასცემს პასუხს. მე იმედი მაქვს, რომ ახალი რეალობიდან გამომდინარე, ჩვენ უახლოეს ხანში მოგვიწევს ამ საკითხებზე მუშაობა.
მონიტორინგის საბჭოები
- რეალობამ აჩვენა, რომ აუცილებელია პრევენციის ეროვნული მექანიზმის გაძლიერება. სამწუხაროდ, ამ მექანიზმმა ვერ უზრუნველყო საპატიმროებში ადამიანის უფლებების დაცვა. სწორედ ამიტომაც მივიღეთ ჩვენ ეს მძიმე ვითარება ციხეებში. ამდენად, საჭიროა ამ მექანიზმის გადახედვა და საბოლოო ჯამში, მისი გაძლიერება. ეს კი, ამ საქმეში სწორედ სხვადასხვა უფლებადამცველი ორგანიზაციების ჩართვითაა შესაძლებელი. ძალიან მნიშვნელოვანია, ასევე, მონიტორინგის საბჭოები. პირველ რიგში, უნდა არსებობდეს პოლიტიკური ნება ხელისუფლებისგან, რომ ნებისმიერი მონიტორინგის საზოგადოებრივი საბჭო, რომელიც ეხება როგორც სასჯელაღსრულების, ისე ფსიქიატრიულ დაწესებულებებს, ვფიქრობ, სწორედ სახალხო დამცველის აპარატთთან არსებული უნდა იყოს. ნებისმიერ სამინისტროსთან მათი არსებობა გარკვეულწილად მინისტრების კეთილ ნებას ეფუძნება. სწორედ აქედანაა განპირობებული ის რეალობა, რომ მათ დაკარგეს დამოუკიდებლობის ხარისხი. ამდენად, ვფიქრობ, სწორედ სახალხო დამცველი უნდა იყოს ის წარმმართველი ძალა, რომელიც უზრუნველყოფს და დახმარებას გაუწევს ამ მონიტორინგის საბჭოების ეფექტურ მუშაობას.
სასჯელაღსრულების სამინისტროსთან დღეს არსებული მონიტორინგის საბჭო, სამწუხაროდ, სერიოზული კრიტიკის საგანია. არ არსებობს ამ ჯგუფის წევრების შერჩევის კრიტერიუმები. შესაბამისად, მასში გაერთიანებული არიან სხვადასხვა პროფესიის, სხვადასხვა ინტერესების მქონე ადამიანები. არადა, სწორედ რომ საჭიროა, ის ადამიანები იყვნენ გაერთიანებული, რომელთაც აქვთ პროფესიული გამოცდილება ადამიანის უფლებების დაცვის საკითხებში და რაც მთავარია, ისინი უნდა იყვნენ მაქსიმალურად ანგარიშვალდებული საზოგადოების წინაშე. საზოგადოებამ უნდა იცოდეს ყველაფერი ამ ჯგუფის მუშაობის შესახებ, მათ მიერ დაფიქსირებული შემთხვევების, დარღვევების შესახებ. რაც მთავარია, ეს საბჭო მაქსიმალურად უნდა იყოს დაცული ყველანაირი პოლიტიკური გავლენისაგან.
რეკომენდაციები და თანამშრომლობა სახალხო დამცველის სხვა კანდიდატებთან
- წინა სახალხო დამცველების მიერ მომზადდა არაერთი მნიშვნელოვანი რეკომენდაცია, ანგარიში, რომელთა დიდი ნაწილი, სამწუხაროდ, შეუსრულებელი რჩებოდა. მე ვფიქრობ, დადგა დრო, როცა უნდა გაცოცხლდეს ამ რეკომენდაციების მნიშვნელოვანი ნაწილი. დღეს ჩვენ ისეთი გამოწვევების წინაშე ვართ, რომ მგონია, სახალხო დამცველის აპარატს მოუწევს ბევრი რეკომენდაციის გაცოცხლება და შესაბამისად, ძალიან ბევრი პრობლემის გახსენება. ჩვენ მაქსიმალურად ვეცდებით გადავხედოთ ამ საქმეებს და დავიწყებთ მუშაობას, რომ მათზე შესაბამისი რეაგირება მოხდეს.
მაქვს იდეა - სხვა კანდიდატები, რომლების ამ თანამდებობაზე დასახელებული იყვნენ სხვადასხვა ორგანიზაციების მხრიდან, მოვიწვიო სპეციალურ მრჩეველთა საბჭოში, რათა მათი ხედვები, მათი რეკომენდაციები იყოს მაქსიმალურად გაზიარებული.

On November 7, the Parliament of Georgia elected a new Public Defender for the next five years with 82 vs 12 votes. Parliamentary minority did not vote for Ucha Nanuashvili. Moreover, they said he is [Georgian] Dream’s Ombudsman. Instead, the parliamentary majority fully supported him and declared “he was the best candidate for the guarantee of protected human rights [in the country].”
“I do not have illusion that no human rights violations will occur during my working on the position of Public Defender. However, I would like to declare with full responsibility that all violations will be responded to,” Ucha Nanuashvili gave this promise to the society from the Parliament’s tribune and today he started to implement his responsibilities on the position of Public Defender of Georgia.
In his interview to humanrights.ge, the fifth public defender of Georgia spoke about his working plan and priorities and about reinforcement of the Ombudsman’s office in general.
First to be done
“First of all, we will start working on the cases which have been pushed for the last time. For example, Tengiz Gunava’s case and topic of famous detentions in general. We will study every case to avoid all questions about politically motivated persecution of people. I will do everything in my power to guarantee this. I think maximum and exhaustive information shall be provided about these issues. When we will have full information, an adequate response will be guaranteed. Court processes will be open and transparent. Investigation is going on. We are waiting for the materials and evidence of the prosecutor to be published. We can state that the process is open. None of the detainees will complain about breached rights. Nobody will be beaten or tortured, which was common during previous years. Moreover, interviews with detainees will be published, which did not happen during previous years. I do not remember any interview with any pre-trial detainees. I think the parliamentary minority hurries to declare those people to be political prisoners. I assure you, I will be one of the first who will make public statement if somebody is targeted with political oppression and persecution. In order to allow the prisoner to talk, the system shall be open and transparent.
In Georgia, the standards of protection for human rights in many fields do not conform to the international standards. This was caused by different legislative amendments over the last few years as well as additional factors. I have accepted difficult inheritance and know it will require years of work to improve the situation. I am far from the illusion that everything will be done soon and rapidly. However, the presence of political will and desire to protect human rights in the country is the main point.”
Reinforced regional offices
“I believe the Public Defender’s Office shall be reinforced by all means. The institute shall become more open for civil society. A permanent consultation council shall be set up together with human rights defenders. A more active regime of cooperation with the civil society is necessary. A regular cooperation mechanism shall be worked out. I am ready to permanently receive recommendations on different issues from human rights defenders.
The [Public Defender’s] regional offices shall be reinforced both in the view of human resources and in other directions too. One or two people cannot work in the ombudsman’s regional offices and protect human rights in similar conditions. It is impossible. I fully intend for their resources, capacity and awareness to be increased; they shall have more contact with the head office. It is a fact that the big part of violations is observed in the regions. I am fully aware that with the present budget it is impossible but now we will use funds donated by the international community and international donor organizations. As a rule, the public defender cooperates with these organizations and receives funding from alternative sources. It will become a main source to reinforce regional structure.”
Most serious mistake committed by the new government for the last two months
“It is mass dismissal of people from public agencies and recent events in general. I think I will have to study many cases. The Human Rights Center, where I worked until now, has studied some of these cases, responded to them and several people have already returned to their working places. Most cases were about MIA. The problem is urgent but it might not be large scaled.
It is not justified that recent dismissal of employees from public institutions were not advocated. I do not mean senior officials; I am speaking about lower circle of employees. Unfortunately, similar facts occurred.
Besides that, the government was passive with regard to Nigvziani’s incident and they did not interfere in the ongoing process. Of course there are mistakes. There are new challenges. There is topic of detentions which shall be studied. Some conclusion shall be prepared on this issue in order to eradicate all speculations. A final report shall be prepared, which will answer all questions. I hope we will have to work on these issues in near future.”
Monitoring Councils
“Current reality showed that National Mechanism of Prevention shall be reinforced. Unfortunately, this mechanism could not ensure protection of human rights in custodies. Consequently, we received horrible situation in the prisons. This mechanism shall be revised and rectified. It can be achieved by involvement of different human rights organizations. Monitoring councils are also very important. First of all, we should the government should institute a political will that every public monitoring council, monitoring both penitentiary and psychiatric institutions, shall function under the Public Defender’s Office. If they co-exist together with any ministry, their activities will depend on the will of the ministries. So, loss of their trust was result of similar situation. The Public Defender shall be the power who will guarantee and assist the effective activities of those monitoring councils.
Present Monitoring Council functioning under the Ministry of Corrections and Legal Assistance, is the subject of serious criticism. There are no criteria in selecting its members. Consequently, people of different professions and interests are unified in it. However, it is urgently important to unify only those people who have professional experience in human rights issues so that they will be accountable to the society. Society shall know everything about the activities of this group, about the cases and violations observed by group members. And the most important issue – the Council shall be completely free from any political influences.”
Recommendations and Cooperation with other Candidates of Public Defender
“Previous public defenders prepared many important recommendations, reports whose main parts were never implemented. It is time to renew a significant part of those recommendations. Today we still face old challenges and the Public Defender’s Office will have to revive old recommendations and many old problems. We will maximally try to review old cases and will start work to adequately respond to them.”
“Additionally, I have an idea to invite other candidates, who were nominated by different organizations for the Public Defender’s position, to become members of council of special advisors in order to maximally consider their views and recommendations.”