უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის ანგარიში - „უფლებადამცველთა მდგომარეობა საქართველოში 2011-2012 წწ.“
10 დეკემბერს, სასტუმრო „თბილისი მარიოტში“, ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელმა პრესკონფერენცია გამართა და წარმოადგინა ანგარიში უფლებადამცველთა მდგომარეობის შესახებ. პრეზენტაციას, რომელსაც ადამიანის უფლებათა ცენტრისა და „კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“ წარმომადგენლები უძღვებოდნენ, ახალარჩეული სახალხო დამცველი, უჩა ნანუაშვილიც დაესწრო.
ანგარიში - „უფლებადამცველთა მდგომარეობა საქართველოში - 2011 წ. იანვარი 2012 წ. ოქტომბერი“ წარმოადგენს ნაწილს საქართველოს შესახებ უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელის საერთო ანგარიშიდან, რომელიც მიმოიხილავს უფლებადამცველთა მდგომარეობას საქართველოში, სომხეთსა და აზერბაიჯანში.
ანგარიშის თანახმად, წამყვანი უფლებადამცველები, რომლებიც საქართველოს დედაქალაქში მოღვაწეობენ, უფრო მეტად არიან დაცულნი, ვინაიდან მათ მეტად მიუწვდებათ ხელი სხვადასხვა მედიასაშუალებებსა და საერთაშორისო ქსელებზე. თბილისის გარეთ, საქართველოს რეგიონებში მოღვაწე უფლებადამცველები კი კვლავ განიცდიან ზეწოლას და მათი უფლებები ისევ ირღვევა. რეგიონებში მსგავსი ფაქტები, ძირითადად, აღურიცხავი რჩება. ამას გარდა, საპარლამენტო არჩევნებამდე ხელისუფლება ხშირად არაადეკვატურად რეაგირებდა უფლებადარღვევებზე. სათანადო საგამოძიებო პროცედურების არარსებობა ცხადყოფდა ხელისუფლების ინტერესის ნაკლებობას, დაეცვა კანონის უზენაესობა, განსაკუთრებით - მაშინ, როცა ეს მისთვის წამგებიანი შეიძლებოდა ყოფილიყო.
უფლებადამცველი ადვოკატები, საგამოძიებო ჟურნალისტები და უმცირესობათა უფლებების დამცველები საუბრობდნენ სპეციფიკური სახის ზეწოლაზე, რამაც 2011-2012 წლებში მათი ადვოკატირების უფლება შეზღუდა. უფლებადამცველ ადვოკატებს კვლავ ექმნებოდათ სერიოზული პრობლემები სასამართლო სისტემასთან, რომელიც აშკარად კონტროლდებოდა ხელისუფლების აღმასრულებელი ფრთის მიერ და ეს უკანასკნელი ნაკლებად იყო დაინტერესებული უფლებადარღვევის ფაქტებზე რეაგირებით. დედაქალაქის გარეთ მოღვაწე საგამოძიებო ჟურნალისტები რეგიონებში ფიზიკური შეურაცხყოფისა და მუქარის მსხვერპლნი გახდნენ.
ანგარიშს თან ერთვის კონკრეტული რეკომენდაციები, როგორც ეროვნული, ასევე საერთაშორისო ორგანოების მიმართ. უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელი იმედს იტოვებს, რომ ახალი ხელისუფლების ლიდერები მჭიდროდ ითანამშრომლებენ უფლებადამცველ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან და გაითვალისწინებენ მათ რეკომენდაციებს, მათ შორის - აღნიშნულ ანგარიშში წარმოდგენილ რეკომენდაციებსაც.
„უფლებადამცველთა სამხრეთკავკასიური ქსელი“ აერთიანებს 30 უფლებადამცველ ორგანიზაციას საქართველოში, სომხეთსა და აზერბაიჯანში. ქსელის მიზანია, ხელი შეუწყოს ადამიანის უფლებათა დამცველებისათვის უსაფრთხო და ხელსაყრელი სამუშაო გარემოს შექმნას და სამოქალაქო საზოგადოების როლის ამაღლებას რეგიონში და საერთაშორისო დონეზე. ქსელი შეიქმნა ევროპული ინსტრუმენტი დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებებისათვის (EIDHR) დახმარებით.

Report of the South Caucasus Network of Human Rights Defenders – Situation of Human Rights Defenders in Georgia,
On December 10, at the Hotel Courtyard Marriott, South Caucasus Network of Human Rights Defenders held a press-conference with regard to International Human Rights Day and presented report on the Situation of Human Rights Defenders. Representatives of Human Rights Center and Article 42 of the Constitution as well as recently elected Public Defender of Georgia Ucha Nanuashvili attended the presentation.
This report- Situation of Human Rights Defenders in Georgia – January, 2012 to October, 2012 - is published as part of a joint report of South Caucasus Network of Human Rights Defenders, which covers situation of human rights defenders in Georgia, Armenia and Azerbaijan.
According to the report, high-profile defenders working in the capital (Tbilisi) enjoy more protection because they have access to a diverse media climate and international networks. In regions outside of Tbilisi, HRDs continue to experience harassment and violations of their human rights. These violations remain underreported. In addition, the authorities' responses to human rights violations are often inadequate. The absence of proper investigations speaks to the government’s disinterest in upholding the rule of law, particularly when it perceives that it might stand to lose from it.
Human rights lawyers, investigative reporters and defenders of minority rights have identified specific constraints that limited their advocacy during 2011-2012. Human rights lawyers continue to face serious problems working in a court system controlled by an executive branch that is generally uninterested in responding to human rights violations. Investigative reporters, primarily those who work in the regions outside the capital, have been harassed and threatened.
The report is followed by concrete recommendations to national and international bodies. South Caucasus Network of Human Rights Defenders hopes leaders of new government of Georgia will closely cooperate with nongovernmental organizations and consider their recommendations including the recommendations listed in the report.
The South Caucasus Network of Human Rights Defenders unites 30 human rights NGOs in Armenia, Azerbaijan and Georgia. The Network seeks to facilitate creation of a safer and enabling environment for human rights defenders in the South Caucasus and to strengthen their voices in the region and internationally. The establishment of the Network was supported by the EIDHR program.