„როდესაც არსებობს პრეზიდენტის ერთი თვითმფრინავი, რაში გვჭირდება მეორე?!“
12 დეკემბერს თავდაცვის მინისტრის მრჩეველმა ვაკო ავალიანმა განაცხადა, რომ საქართველოს პრეზიდენტს ერთი თვითმფრინავი ჩამოართვეს. თავდაცვის სამინისტრო ამ თვითმფრინავის გასხვისებას გეგმავს. პრეზიდენტის პრესსპიკერი, მანანა მანჯგალაძე კი აცხადებს, რომ თვითმფრინავის გასხვისებით სახელმწიფო იზარალებს.
„ეს არ ნიშნავს, რომ საქართველოს პირველი პირი დავტოვეთ თვითმფრინავის გარეშე. პრეზიდენტს ჰყავდა ორი ბორტი. პირველი ბორტიც თავდაცვის სამინისტრომ იყიდა და საკმაოდ დიდი თანხა გადაიხადა. მეორე ბორტიც რომ დაგვეტოვებინა, ყოველთვიურად ქვეყანას უნდა გადაეხადა 850 000 ლარი“, - განაცხადა ავალიანმა, რომლის ინფორმაციითაც, დაზოგილი თანხები ჯარის სოციალურ საჭიროებებს მოხმარდება.
„თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაცია, რომ პრეზიდენტს ორი თვითმფრინავი ჰყავს, სიმართლეს არ შეესაბამება“, - აღნიშნულია საპასუხოდ საქართველოს პრეზიდენტის პრესსპიკერის, მანანა მანჯგალაძის განცხადებაშია, რომელიც პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ვებ-გვერდზე 13 დეკემბერს გამოქვეყნდა.
„პრეზიდენტი გადაადგილებისთვის ერთ საჰაერო ხომალდს იყენებდა, მეორე ბორტი კი მთავრობის განკარგულებაში იყო. არჩევნების შემდეგაც მდგომარეობა უცვლელი დარჩა. პრეზიდენტი სარგებლობს ერთი ხომალდით, მეორე ბორტი კი ისევ რჩება მთავრობის, კონკრეტულად კი, თავდაცვის სამინისტროს განკარგულებაში. თავდაცვის სამინისტრო აღნიშნავს იმის თაობაზე, რომ ხომალდი შეძენილია ლიზინგის წესით და გადაწყვეტილება მიღებულია სალიზინგო კომპანიასთან ხელშეკრულების გაუქმების შესახებ, რაც ავტომატურად გამოიწვევს უკვე გადახდილი თანხის დაკარგვას, რითაც სახელმწიფოს სოლიდური ზარალი მიადგება. აქვე დავძენთ, რომ ლიზინგის წესით შეძენა, ზოგადად, მიღებული და აპრობირებული მეთოდია“, - აღნიშნავს მანანა მანჯგალაძე.
პარალელურად ამ თემაზე დამატებით კომენტარი გააკეთა თავდაცვის მინისტრის მოადგილემ ალექსანდრე ბურჭულაძემ მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ. „აღნიშნულ შესყიდვას ჯერ ადევს გრიფი „საიდუმლო“. შესაბამისად, პრეზიდენტისთვის ჩამორთმეული თვითმფრინავის შესახებ ინფორმაციის გასაჯაროება, სანამ გრიფის „საიდუმლო“ ახსნის პროცედურები არ იქნება დაცული, შეუძლებელია“, - განაცხადა მან.
რაც შეეხება პრეზიდენტის პრესსპიკერის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას, რომ ამ თვითმფრინავით სარგებლობდა არა მხოლოდ პრეზიდენტი, არამედ მთავრობის წევრებიც, ბურჭულაძის განცხადებით, ეს საკითხი ძალიან იოლად გასარკვევია.
„ნებისმიერი ფრენა, რომელიც განხორციელდა ბორტი #1 და ბორტი #2-ით, არის დაფიქსირებული - კონკრეტულად როდის, სად იმყოფებოდა ეს თვითმფრინავი და რა ფრენა განახორციელა“, - განაცხადა ალექსანდრე ბურჭულაძემ.
მანვე ისაუბრა გადაწყვეტილების მიღების აუცილებლობაზე და აღნიშნა, რომ რამდენიმე ათეული მილიონი ლარის გადახდას რამდენიმე წლის განმავლობაში სამინისტრო არ მიიჩნევდა მიზანშეწონილად იმ ფონზე, როდესაც საკმაოდ სერიოზული დეფიციტია თვითონ უწყებაში.
„ჩვენ ვზრუნავთ და ვიზრუნებთ ჯარისკაცების სოციალურ მდგომარეობაზე. როდესაც არსებობს ერთი თვითმფრინავი, რაში გვჭირდება მეორე?!“ - განაცხადა ალექსანდრე ბურჭულაძემ.
რაც შეეხება გრიფის „საიდუმლო“ მოხსნის პროცედურას, მინისტრის მოადგილის თქმით, ამას სჭირდება შესაბამისი გადაწყვეტილება, ასევე მოითხოვს გარკვეულ დროს, სავარაუდოდ - ორ კვირას.
14 დეკემბერს საქართველოს თავდაცვის სამინისტრომ მორიგი განცხადება გაავრცელა პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის მიერ Galfstrim G450 საფრენი აპარატით განხორციელებული ფრენების შესახებ ინფორმაციას ავრცელებს. თავდაცვის მინისტრის მრჩეველმა, ვაკო ავალიანმა განაცხადა, რომ ამ დროისთვის, კანონის შესაბამისად, ამ ბორტით 2011 წელს განხორციელებულ ფრენებზე გრიფი მოიხსნა.
მისივე თქმით, 2011 წლის 26-30 სექტემბერს აღნიშნული ბორტით განხორციელდა ფრენა თბილისი-ბათუმი-ვენა-ვარშავა-თბილისის მიმართულებით. 29-30 სექტემბერს ვარშავაში გაიმართა "აღმოსავლეთ პარტნიორობის" მეორე სამიტი, რომელსაც პრეზიდენტიც ესწრებოდა.
2011 წლის 26 ივლისიდან 4 აგვისტოს ჩათვლით განხორციელდა რეისი თბილისი-ბათუმი-ლასპალმასი–ზანდერი-ლიმა-კუსკო-მერმუდა-ნორთჰოლდი-ბათუმი-თბილისი. ვაკო ავალიანის განცხადებით, ოფიციალურად ცნობილია, რომ მიხეილ სააკაშვილი 29 ივლისს ლიმაში, პერუს პრეზიდენტის, ოლანდა ჰუმალას ინაუგურაციის ცერემონიას დაესწრო.
„აღნიშნული Galfstrim G450–ით განხორციელებული ფრენებიდან მხოლოდ მცირე ჩამონათვალია. საქართველოს ბიუჯეტიდან ასევე ფინანსდებოდა "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" ლიდერების ფრენები ლასპალმასის, ნიცისა და მსოფლიოს მრავალ ტურისტულ ცენტრში. ამ ბორტით ფრენები განხორციელდა 2012 წელსაც, თუმცა, 2012 წლის მონაცემებს გრიფი ადევს“, - აღნიშნა ავალიანმა.

“When there is one plane for the president, why do we need second one?!”
On December 12, Vako Avaliani, the Advisor to the Defence Minister said, one out of two planes was seized from the president of Georgia. The Defence Ministry intends to sell it. President’s spokesperson Manana Manjgaladze said the state will lose by selling the plane.
“It does not mean that the president will remain without a plane. He had two planes. The first plane was also bought by the Defence Ministry and it cost too expensive. If we maintained the second plane too, the budget will have to spend 850 000 lari every month,” Avaliani said, adding the money this will save will be spent on social issues.
“Information released by the Defence Ministry as if president has two planes is not true,” statement of the president’s spokesperson Manana Manjgaladze reads, which was published on the website of the president’s administration.
“The President uses only one plane, while the other one belongs to the government. After the elections this situation did not change. The president still uses only one plane, while the other one belongs to the Defence Ministry. The Ministry claims that the plane was purchased through leasing and decision on abolishing the contract with leasing company will automatically result into loss of already paid sums. In addition, lease-procurement is generally approved and appropriated method,” said Manana Manjgaladze.
In parallel to it, deputy defence minister Aleksandre Burchuladze made comment on this issue after the government’s session finished. “This procurement has Top Secret status. Consequently, it is impossible to make information about the plane public until Top Secret status is remove from it,” he said.
As for the information spread by the president’s spokesperson, government members also used the plane besides the president; Burchuladze said it is easy to check this information.
“Date, rout and purpose of every flight made by the Plane # 1 and Plane # 2 is registered,” said Aleksandre Burchuladze.
He also spoke about necessity to make decision and added that ministry could not justify payment of several dozen million lari for the plane during many years whilst there is serious deficiency in the ministry.
“We will take care of social conditions of our soldiers; when we have one plane, why should we need the second?!” Aleksandre Burchuladze said.
As for the procedures to remove Top Secret status from the case, deputy minister said relevant decision is needed which requires some time – presumably two weeks.
On December 14, Defence Ministry released information about flights of President Mikheil Saakashvili made by [disputable] Galfstrim G 450. Vako Avaliani said Top Secret status was removed from the information about the flights made in 2011.
He added that on September 26-30, 2011 flight Tbilisi-Batumi-Vienna-Warsaw-Tbilisi was made by this plane. On September 29-30 second summit of the Eastern Partnership was held in Warsaw and President of Georgia also attended it.
From July 26 to August 4 in 2011 flight was made through Tbilisi-Batumi-Las Palmas-Zander-Lima-Cusco-Mermuda-Northolt-Batumi-Tbilisi. Vako Avaliani said, according to official information, on July 29, President Mikheil Saakashvili attended inauguration ceremony of Ollanta Humala, president of Peru.
“It is only short list of flights made by Galfstrim G450. Georgian state budget funded flights of the leaders of the United National Movement to Las-Palma, Nice and many tourist centers of the world. Flights were made by this plane in 2012 too but they still have Top Secret status,” said Avaliani.