გურიაში გამგებლები იცვლებიან
საპარალამენტო არჩევნებიდან ორი თვე გავიდა. გურიაში, ისევე როგორც სხვა რეგიონებში, განსაკუთრებით აქტუალურია მუნიციპალიტეტების თანამდებობის პირთა გადაყენება და ძველი კადრების ახალი სახეებით ჩანაცვლება.
ოზურგეთში ეს საკითხი ყველაზე მარტივად მოგვარდა. გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელმა, ილია ვაშაყმაძემ დაკავებული თანამდებობიდან გადადგომის თაობაზე ოზურგეთის საკრებულოში განცხადება შეიტანა. საკრებულომ ვაშაყმაძის განცხადება დააკმაყოფილა და გასულ კვირას გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლად საკრებულოს თავმჯდომარეს დასამტკიცებლად კოტე შარაშენიძის კანდიდატურა წარუდგინა, რომელიც „ქართული ოცნების“ საარჩევნო შტაბის ლიდერი და კოალიციის ადგილობრივი ორგანიზაციის ხელმძღვანელი გახლდათ.
შარაშენიძის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლად დანიშვნისთანავე თანამდებობიდან წასვლის შესახებ განცხადებები დაწერეს მოადგილე მიხეილ გოგოტიშვილმა და სოფელ ლიხაურის რწმუნებულმა. შარაშენიძე იმედოვნებს, რომ კიდევ რამდენიმეს ეყოფა გონიერება და თავისი ნებით მიიღებს სწორ გადაწყვეტილებას.
რაც შეეხება ჩოხატაურს, აქ მაჟორიტარ დეპუტატს, თემურ ჭკუასელს გამგებლის ახალი კანდიდატურა უკვე შერჩეული ჰყავს. „ქართული ოცნების“ შტაბში ორი კანდიდატურა – თამაზ ჯინჭარაძე და ირაკლი ახობაძე დასახელდნენ. თუმცა, ჯერჯერობით, ჩოხატაურში გამგებლის პოსტი ისევ ლელა იმედაშვილს უკავია.
რაც შეეხება ლანჩხუთს, აქ სიტუაცია გაცილებით მწვავეა. მუნიციპალიტეტის შენობის წინ უკვე ორ კვირაზე მეტია, ოთხი ადამიანი შიმშილობს რამდენიმე მოთხოვნით, რომელთაგან პირველი სწორედ გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლის, კახა ასკურავას გადადგომაა. ლანჩხუთის საკრებულომ მიიღო გადაწყვეტილება და გამგებლის ვაკანტურ თანამდებობაზე გამოაცხადა კონკურსი, რისთვისაც შეიქმნა საკონკურსო–საატესტაციო კომისია, რომელსაც, კანონიდან გამომდინარე, საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე ზვიად აფხაზავა ხელმძღვანელობს. კომისიაში თავდაპირველად 17 ადამიანი იყო განსაზღვრული, მაგრამ შემდეგ 15–მდე შემცირდა. მათგან ხუთი „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრი და საკრებულოს თანამდებობის პირები არიან.
კომისიის პირველი სხდომა საკმაოდ ხმაურიანი გამოდგა. კოალიცია „ქართულ ოცნებაში“ შემავალი პარტიების ოთხმა წარმომადგენელმა, რომან ბიწაძემ, მარიკა თურნავამ, ელგუჯა და ლევან ჩხაიძეებმა სხდომა დატოვეს. „ეს კომისია ვერ იქნება ობიექტური, რადგან 14 კაციდან ხუთი ნაციონალური პარტიის წევრია. ამასთან, საზოგადოების სპექტრი მცირე რაოდენობითაა წარმოდგენილი და გადაწყვეტილების მიღების პროცესში გავლენას ვერ მოახდენს“, – განაცხადეს მათ და კომისიის წევრობაზე უარი განაცხადეს.
Humanrights.ge ვესაუბრა კომისიის თავმჯდომარე ზვიად აფხაზავას და ოპონენტთა ქმედებაზე კომენტარი სთხოვა.
- თავდაპირველად განსაზღვრული გვქონდა 17-წევრიანი ყოფილიყო და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ოზურგეთის ფილიალსა და „სამართლიანი არჩევნების“ წარმომადგენლებს მივმართეთ, მაგრამ მათი საქმიანობის სპეციფიკიდან გამომდინარე, უარი გვითხრეს. დარჩენილი 15–დან ოთხმა დატოვა კომისია და დარჩა 11. აქედან 5 არის საკრებულოს წევრი. ორგანიზაცია როცა აცხადებს კონკურსს, საკონკურსო კომისიაში ამ ორგანიზაციის წევრები აუცილებლად უნდა იყვნენ. თუმცა ამ კომისიაში ამირან გიგინეიშვილი არის არა როგორც საკრებულოს წევრი, არამედ როგორც არასამთავრობო ორგანიზაცია „საინფორმაციო ცენტრის“ ხელმძღვანელი.
- კანონით განსაზღვრულია ვინ უნდა იყოს კომისიის წევრი და რამდენი?
- კანონში არ წერია, რომ კომისიის წევრი არ უნდა იყოს იმ ორგანიზაციის წარმომადგენელი, სადაც კონკურსი ტარდება. წევრთა რაოდენობა კი შეზღუდული არ არის. კანონით განსაზღვრულია, ვინ უნდა იყოს კომისიის თავმჯდომარე. ჩვენ მიზანშეწონილად მივიჩნიეთ, რომ კომისიის წევრები ყოფილიყვნენ საკრებულოს ორივე ფრაქციის ხელმძღვანელი ან მისი მოადგილე, ასევე ყოფილიყო საკრებულოს სამანდატო კომისიის თავმჯდომარე, რიგითი წევრებიდან არიან თამაზ კუნჭულია, რომელიც პროფესიით იურისტია და ამირან გიგინეიშვილი, რომელზედაც უკვე მოგახსენეთ. შევეცადეთ, კომისიაში მინიმუმამდე ყოფილიყო წარმოდგენილი საკრებულოს წევრები და გაგვეზარდა საზოგადოების წარმომადგენლები.
- თუმცა თქვენი ოპონენტები სწორედ იმას ამბობენ, რომ კომისიაში საზოგადოების სპექტრი მცირე რაოდენობითაა წარმოდგენილი?
- კომისიის წევრები არიან რაიონში გამომავალი სამივე გაზეთის რედაქტორები, ასევე - არასამთავრობო ორგანიზაციისა და პარტიების წარმომადგენელები. თურნავას, ბიწაძეს და ჩხაიძეებს რომ არ დაეტოვებინათ კომისია, საზოგადოება კარგად იქნებოდა წარმოდგენილი.

District Governors Are Changed in Guria Region
Two months have passed since the parliamentary elections. In Guria, like in other regions, resignation of senior officials of local governments and replacement of old personnel with new people is urgent topic.
This problem was easily resolved in Ozurgeti. Interim district governor Ilia Vashakmadze filed resignation letter to the Ozurgeti municipal board. The board satisfied his application and last week offered Kote Sharashenidze’s candidature to the chairman of the municipal board. Sharashenidze was leader of the Georgian Dream’s local election office and head of Coalition’s local organization.
As soon as Sharashenidze was approved for the position of interim governor, deputy governor Mikheil Gogotishvili and attorney of Likhauri village applied for resignation. Sharashenidze hopes some other officials will also be clever enough to resign based on their own wish.
As for Chokhatauri district, majoritarian MP Temur Chkhuaseli has already selected new candidate for the district governor. Georgian Dream’s local office has two candidates –Tamaz Jincharadze and Irakli Akhobadze. However, Lela Imedashvili still occupies position of the governor in Chokhatauri.
Situation is more complicated in Lanchkhuti district. Four people have been on hunger-strike in front of the district administration building for more than two weeks. They have several demands and one of them is resignation of interim district governor Kakha Askurava. Lanchkhuti municipal board made decision and announced competition on vacant place of the district governor; competition-examination commission was set up which is chaired by the chairman of the municipal board Zviad Apkhazava in accordance to the law. Initially, 17 people were members of the commission but then it was reduced to 15. Five members represent National Movement and municipal board.
The first session of the commission was noisy enough. Four members from the Georgian Dream – Roman Bitsadze, Marika Turnava, Elguja and Levan Chkhaidzes left session. “This commission cannot be unbiased because five out of 14 members represent UNM. Besides that, society is represented with few people and they cannot impact decision-making process,” they said and refused to be members of the Commission.
Humanrights.ge conversed with Zviad Apkhazava and asked to comment on their opponents’ decision.
-Initially, we intended to have 17 members in the commission and we applied to the Ozurgeti office of the Georgian Young Lawyers’ Association and representatives of the International Society for Fair Elections and Democracy but they refused to participate in the commission’s activities due to the specifics of their activities. Four people left the commission and now we have only 11 members. When an organization announces competition, its members shall necessarily be members of the competition commission. However, Amiran Gigineishvili represents nongovernmental organization Information Center and not municipal board in the commission.
-Does the law regulate who shall be commission member and how many?
-The law does not state that a representative of the organization, where the competition is announced, shall not be member of the commission. The number of commission members is not restricted. We decided to invite chairmen or deputy chairmen of both fractions in the municipal board as well as chairman of the mandate commission. As for other members, they are lawyer Tamaz Kunchulia and Amiran Gigineishvili whom we already spoke about. We tried to maximally represent municipal board members in the commission and increase number of representatives of civil society in it.
-However, your opponents claim that few representatives of civil society are invited to the commission.
-Editor-in-chiefs of all three local newspapers, representatives of nongovernmental organizations and political parties are members of the commission. Unless Turnava, Bitsadze and Chkhaidzes had left the commission, society would have had balanced representation in the commission.