დაუპატიმრებელი დაკავებულები შიდა ქართლში
კოალიცია „ქართული ოცნების“ საქართველოს მთავრობის სათავეში მოსვლის შემდეგ,  სამართლიანობის აღდგენის მოტივით, ჩინოვნიკთა დაკავებები შიდა ქართლშიც დაიწყო. ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონაცემებით, „ნაციონალურ მოძრაობასთან“ დაკავშირებულ ყველა დაკავებულს გირაო შეუფარდეს. არის ისეთი შემთხვევები, როცა დაკავებულს ბრალიც კი არ წარედგინა, ისე გაათავისუფლეს. საინტერესოა, რომ ერთ-ერთი დაკავებული „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელია.
დაკავება 1
შიდა ქართლში პოლიციამ კოალიცია „ქართული ოცნების“ ქარელის ახალგაზრდული ფრთის ხელმძღვანელი გიორგი ბერუაშვილი ჯერ დააკავა, შემდეგ კი საერთოდ ბრალის წაყენების გარეშე გაათავისუფლა. საქმე სასამართლომდე საერთოდ არც მისულა. უზენაეს სასამართლოს პრესსამსახურში გვითხრეს, რომ აღნიშნული პიროვნება მონაცემთა ბაზაში საერთოდ არ ფიგურირებს.
თუმცა, ბერუაშვილის დაკავების ფაქტზე პოლიციამ ხმაურიანი პრესრელიზი გაავრცელა. კერძოდ, 2012 წლის 6 ნოემბერს შსს-ს პრესსამსახურმა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა „ქართული ოცნების“ ქარელის ახალგაზრდული ორგანიზაციის ხელმძღვანელი გიორგი ბერუაშვილი დააკავეს. იქვე ეწერა, რომ ბერუაშვილმა, თაღლითურად, მოტყუების გზით, მოქალაქეებს თამაზ და იოსებ ხიზანიშილებს გამოძალა თანხა 1000 ევროს ოდენობით. ბერუაშვილი, თანხის სანაცვლოდ, მათ პირდებოდა დასაქმებას შინაგან საქმეთა სამინისტროში, სამხედრო პოლიციაში ან ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროში.
დაკავება 2
2012 წლის 7 დეკემბერს გორის სასამართლომ გორის გამგეობის ინფრასტრუქტურის სამსახურის უფროსს ნუკრი აბალაკს აღკვეთის ღონისძიების სახით გირაო 10 000 (ათი ათასი) ლარი შეუფარდა.
პროკურატურის ინფორმაციით, აბალაკმა ბოროტად გამოიყენა თავისი, როგორც შიდა ქართლის სახელმწიფო ქონების აღრიცხვისა და პრივატიზების სამხარეო სამმართველოს უფროსის უფლებამოსილება: „კერძოდ, 2007 წლის 24 მაისს კანონის დარღვევით, საიჯარო ხელშეკრულების ვადის გასვლის მიუხედავად, ხაშურის რაიონის სოფელ ბებნისში მდებარე 18.5 ჰა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი პირდაპირი მიყიდვის ფორმით გადასცა თ.ძ-ს, რითაც მას უპირატესობა მიანიჭა და ამით სახელმწიფოს კანონიერი ინტერესის დარღვევა გამოიწვია“.
ამასთან, პროკურატურის ინფორმაციით, 2008 წლის 30 სექტემბერს მან კვლავ ბოროტად გამოიყენა სამსახურეობრივი უფლებამოსილება და სოფ. ხელთუბანში მდებარე 7.3 ჰა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი პირდაპირი მიყიდვის ფორმით პირად საკუთრებაში გადასცა „სელექციური მიღწევებისა და ჯიშთა გამოცდის სადგურის“ ყოფილ დირექტორ ლ. გ.-ს. აღნიშნულ სადგურს თავის დროზე მიწა იჯარით ჰქონდა აღებული სახელმწიფოსაგან, მარამ მიწის პირდაპირი წესით მიყიდვისას სადგური უკვე ლიკვიდირებული იყო.საქმეზე გამოძიება მიმდინარეობს“.
ადვოკატ ნინო შავშიშვილის განმარტებით, ნუკრი აბალაკს მომჩივანი არავინ ჰყავს. ის ამბობს, რომ ფინანსური პოლიცია რამდენიმე წლის წინ შესულ ერთ-ერთი მოქალაქის საჩივრის განხილვის და შესწავლის დროს სხვა ფაქტზე გავიდა. „რამდენადაც ჩემთვის ცნობილია, ფინანსური პოლიცია სულ სხვა საქმეს და სულ სხვა საჩივარს სწავლობდა, რომელთანაც ნუკრი აბალაკს არავითარი შეხება ჰქონდა. ამ მასალების შესწავლის დროს მათ სოფელ ბებნისის და ხელთუბნის მასალები ჩაუვარდათ ხელთ და მიიჩნიეს, რომ ეს პროცესი კანონდარღვევით მოხდა“, – ამბობს ადვოკატი.
ნინო შავშიშვილი: „ბრალდების მხარე ითხოვდა წინასწარი პატიმრობის შეფარდებას, რაზეც ჩვენ არ დავეთანხმეთ. პროკურატურა მას 2007-2008 წლებში ჩადენილ დანაშაულს ედავება. ნუკრი აბალაკმა დაადასტურა აღნიშნული ფაქტი, მაგრამ არ დაეთანხმება პროკურატურის მიერ წარდგენილ 332-ე მუხლის დარღვევის ფაქტს. ნუკრი აბალაკმა თქვა, რომ მასთან იმ პერიოდში ძალიან ბევრი დოკუმენტაცია შევიდა; სრულად არ გაეცნო დოკუმენტაციას და ისე მოაწერა ხელი საბუთებს. ისიც აღნიშნა, რომ ეს ფაქტი განზრახ არ ჩაუდენია. ჩვენ სასამართლოს წინაშე ვიშუამდგომლეთ გირაო 3 000 ლარის ოდენობით, მაგრამ მოსამართლის გადაწყვეტილებით, აბალაკს გირაოდ 10 000 ლარი დაეკისრა. საქმის არსებითი განხილვის დროს, სასამართლო პროცესზე დეტალურად შევეცდებით ჩვენი არგუმენტების დასაბუთებას“.
დაკავება 3
გორის სასამართლოს მოსამართლემ დავით მგელიაშვილმა პოლიციის მიერ დაკავებულ გრიგოლ გოცირიძეს (კასპის საკრებულოს წევრს და კეთილმოწყობის სამსახურის დირექტორს) აღკვეთის ღონისძიების სახით 5 000 ლარი შეუფარდა. ეს თანხა პროკურორმა კახა მურადაშვილმა მოითხოვა. შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის თანამშრომლებმა გრიგოლ გოცირიძე სოფელ ოკამთან დააკავეს. მას ბრალი 2012 წლის 10 დეკემბერს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე მუხლის მეორე ნაწილით წარედგინა, რაც ნარკოტიკული საშუალებების შეძენა-შენახვას გულისხმობს.
11 დეკემბერს სასამმართლოში გამართულ სხდომაზე, სადაც გრიგოლ გოცირიძის აღკვეთის ღონისძიების საკითხი იხილებოდა, პროკურორმა მურადაშვილმა გირაოს გამოყენების მოტივებზე ისაუბრა: „ის არ მიემალება გამოძიებას, არ შეუშლის ხელს საქმის წარმოებას და დახასიათებიდან გამომდინარე, მიგვაჩნია, რომ მის მიმართ გამოყენებულ უნდა იქნას გირაო 5 000 ლარის ოდენობით, რომელიც გადახდილ უნდა იქნეს 15 დღის განმავლობაში“.
პროკურორის დაყენებულ შუამდგომლობას ადვოკატი ნოდარ ცინცაძეც დაეთანხმა. როგორც ადვოკატი ნოდარ ცინცაძე ამბობს, მისი დაცვის ქვეშ მყოფს ნარკოლოგიური შემოწმებაც ჩაუტარდა, მაგრამ შემოწმების შედეგად სისხლში აღმოჩენილი ნივთიერებები, ცინცაძის თქმით, მკურნალობასთანაა დაკავშირებული.
„შემიძლია გითხრათ, რომ ის გარკვეული სახის მკურნალობას გადის და შესაძლოა, მის სისხლში აღმოჩენილი ნივთიერებები ამ მკურნალობას უკავშირდებოდეს. აქედან გამომდინარე, ძიებას აქვს დრო, რომ ეს ყველაფერი გაირკვეს. წარდგენილ ბრალდებაშიც ჩვენი სრული პოზიცია მხოლოდ ძიების დასრულების შემდეგ გახდება ცნობილი“, – განმარტა ადვოკატმა.
პროკურორ კახა მურადაშვილის განცხადებით, გრიგოლ გოცირიძე დააკავეს კასპის რაიონის სოფელ ოკამთან. მას ქურთუკის უბეში 0,0004 გრამი დეზომორფინის შემცველი ხსნარი აღმოუჩინეს, რაც დიდი ოდენობით ნარკოტიკულ საშუალებას წარმოადგენს.
გრიგოლ გოცირიძე პროკურატურამ 10 დეკემბერს, ბრალის წარდგენის შემდეგ გაათავისუფლა და სასამართლო პროცესზე დაკავებულის სტატუსის გარეშე წარადგინეს.
დაკავება 4
გორის რაიონული სასამართლოს მოსამართლემ ნინო გერგაულმა დიცის საქმეზე დაკავებულებს გირაო 5-5 ათასი ლარი შეუფარდა. ამის შესახებ გადაწყვეტილება მოსამართლემ 8 დეკემბერს 18 საათზე მიიღო. დაკავებულების ადვოკატები ნოდარ ცინცაძე და ვაჟა სუხიტაშვილი მოსამართლის გადაწყვეტილებით კმაყოფილები არიან.
2012 წლის 6 დეკემბრს გორის რაიონულმა პროკურატურამ დააკავა „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტივისტები: ერედვის მუნიციპალიტეტის სოციალური სამსახურის უფროსი სპეციალისტი ჯანგირ მჭედლიშვილი, საფინანსო-საბიუჯეტო განყოფილების უფროსი გოგიტა გოჩაშვილი და სოციალური სამსახურის განყოფილების უფროსი ლევან მაისურაძე ადამიანის დევნისა (156 მუხლი მე-2 ნაწილის ა ქვეპუნქტი. ადამიანის დევნა სიტყვის, აზრის, სინდისის აღმსარებლობის რწმენის ან მრწამსის გამო, ანდა მის პოლიტიკურ საზოგადოებრივ, პროფესიულ რელიგიურ ან მეცნიერულ მოღვაწეობასთან დაკავშირებით) და ხულიგნობის (239 მუხლის მე-2 ნაწილის ა ქვეპუნქტი, ხულიგნობა წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ) ფაქტზე.
ნოდარ ცინცაძე, ადვოკატი: „დღევანდელი გადაწყვეტილება სასამართლოს დამოუკიდებლობის ხარისხის ზრდის კიდევ ერთი მაჩვენებელია. რაც შეეხება წარდგენილ ბრალდებას, ჯერ ძიება გრძელდება. თავისი განწყობით თანამშრომლობენ გამოძიებასთან, ცდილობენ, ყველა კითხვაზე პასუხი გასცენ და ცივილიზებული ფორმით მიმდინარეობს ყველაფერი“.
ვაჟა სუხიტაშვილი, ადვოკატი: „ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფი და დანარჩენები თავს დამნაშავედ არ სცნობენ. დიცში მომხდარ ფაქტზე ორივე მხარეა დაზარალებული. იძახიან, რომ ისინი იყვნენ სალოცავზე, იქ მოხდა კამათი და ჩხუბი. დაზიანებები ყველამ მიიღო, მათ შორის - ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფებმაც. ბევრი რამეა გასარკვევი. პროკურატურა ითხოვდა დაპატიმრებას იმ მოტივით, რომ მოწმეებზე არ მოეხდინათ გავლენა, რაც არ იქნა გაზიარებული მოსამართლის მიერ“.
დაკავება 5
2012 წლის 28 ნოემბერს შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის თანამშრომლებმა ვერხვების დევნილთა ჩასახლებაში მცხოვრები რეზო კახნიაშვილი და კიდევ 4 პიროვნება დააკავეს. რეზო კახნიაშვილი შიდა ქართლის რწმუნებულ-გუბერნატორის აპარატში ზედამხედველობის სამსახურის უფროსად მუშაობდა. პოლიციამ მასთან ერთად კიდევ ოთხი პიროვნება – ვანო მიდოდაშვილი, ლექსო მიდოდაშვილი, დათო ტურაშვილი და ალეკო ზანგალაძე დააკავეს.
პოლიციის ინფორმაციით, დაკავებულები ეჭვმიტანილები არიან საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე მუხლის მეორე ნაწილის დარღვევაში, რაც ნარკოტიკული საშუალების შენახვა დამზადებას გულისხმობს. რეზო კახნიაშვილს ადვოკატი ნინო შავშიშვილი იცავს, რომელსაც 2-3 საათის განმავლობაში დაკავებულთან შეხვედრის საშუალება არ მიეცა. პოლიციის მოსაცდელი ადგილიდან კი ჟურნალისტები გარეთ გაყარეს.
ადვოკატებთან შეხვედრამდე დაკავებულები ცალ-ცალკე პოლიციის უფროსის, გიორგი დვალიშვილის კაბინეტში შედიოდნენ. დვალიშვილი 2012 წლის 12 ივლისს კარალეთის დევნილთა ჩასახლებაში მომხდარი ინციდენტის დროს ცემეს. დაკავებულთაგან რამდენიმე სწორედ კარალეთის ინციდენტში მონაწილეობდა. დღეს ძველი დაპირისპირებული მხარეები ერთმანეთს უკვე სხვადასხვა რანგში შეხვდნენ.
ადვოკატ ნინო შავშიშვილის თქმით, რეზო კახნიაშვილი მოწმეების გარეშე დააკავეს: „მე გავეცანი ჩხრეკის ოქმს. დაფიქსირებულია, რომ ჩხრეკა მოწმეების გარეშე მოხდა. იქ შესაძლებელი იყო მეზობელი ადამიანების დასწრება. პოლიცია უთითებს, რომ ნივთმტკიცებად ნაპოვნია შპრიცი, რომელშიც გაურკვეველი სითხე ასხია. ჯერ მისი ექსპერტიზა არაა ჩატარებული. დასაკითხია სხვა პირებიც და ალბათ გაირკვევა, თუ საიდან გაჩნდა ეს შპრიცი რეზო კახნიაშვილის საძინებელში“.
შიდა ქართლის რწმუნებულ-გუბერნატორის აპარატის ორ დაკავებულ თანამშრომელს – რეზო კახნიაშვილს და ალექსანდრე ზანგალაძეს ნარკოტიკული ზემოქმედების ქვეშ ყოფნა არ დაუდასტურდა. რწმუნებულ-გუბერნატორის მოადგილემ ბადრი ბასიშვილმა განაცხადა, რომ პოლიცია „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრების პოლიტიკურ დევნას ახორციელებს.
ორი დღის შემდეგ  დაკავებული საჯარო მოხელეები – რეზო კახნიაშვილი, ალექსანდრე ზანგალაძე და ვანო მიდოდაშვილი, მათთან ერთად მყოფი ლექსო მიდოდაშვილი და დავით ტურაშვილი გაათავისუფლეს. „ერთადერთი, რაც ჩემთვისაა ცნობილი, ისინი გათავისუფლებულები არიან და სახლში იმყოფებიან. ასევე ვადასტურებ, რომ ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფი რეზო კახნიაშვილის მიმართ ბრალი არ არის წარდგენილი. რაც შეეხება გამოძიების შეწყვეტის ბრძანებას, ამის შესახებ ჩვენთვის არაფერია ცნობილია“, – განაცხადა ნინო შავშიშვილმა.
დიდი ლიახვის ხეობიდან დევნილი პირების გათავისუფლება ბადრი ბასიშვილმაც დაადასტურა.
საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის მიხედვით (მუხლი 176), დაკავებული უნდა გათავისუფლდეს, თუ არ დადასტურდა ეჭვი, რომ მან ჩაიდინა დანაშაული; არ იქნა მიღებული გადაწყვეტილება მის მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების შესახებ; გავიდა დაკავების ამ კოდექსით დადგენილი ვადა; არ იქნა მიღებული უფლებამოსილი სახელმწიფო ორგანოს ან თანამდებობის პირის თანხმობა დაკავებაზე; დაკავებისას არსებითად დაირღვა სისხლის სამართლის საპროცესო კანონი. დაკავებული თავისუფლდება პროკურორის ან მოსამართლის გადაწყვეტილებით.

Un-imprisoned Detainees in Shida Kartli
After Coalition Georgian Dream came in power, with the motive of restoring justice in the country, detention of senior officials started in Shida Kartli region like in many other regions of Georgia. According to Human Rights Center’s information, bail was imposed on every detainee related with the National Movement as a preventive measure. In some cases, detainees were released without imposing charges on them. It is remarkable that among recently detained people was Georgian Dream’s member.
Detention 1
Shida Kartli police initially detained and then released him without imposing any charge on Giorgi Beruashvili, head of Kareli district youth branch of the Georgian Dream. The case did not reach court. Press-center of the Supreme Court noted that this person is not in their data base at all.
However, police spread noisy press-release about Beruashvili’s detention. Namely, on November 6, 2012 MIA press-center repeated that officers of criminal police department detained Giorgi Beruashvili, head of Kareli district youth branch of the Georgian Dream. The press-release stated that Giorgi Beruashvili, the head of the youth wing of “Georgian Dream” coalition, has extorted 1000 EU from Tamaz Khizanishvili and Ioseb Khizanishvili by swindling. In exchange for money Beruashvili promised to employ them either at the Ministry of Internal Affairs, Military Police or the Ministry of Refugees and Resettlement.
Detention 2
On December 7, 2012 Gori district court bailed Nukri Abalaki, head of infrastructure service of the Gori district administration, with 10 000 lari.
Prosecutor’s Office reported that Abalaki had abused his official authority occupying the position of head of state property registration and privatization regional department of Shida Kartli: “Namely, on May 24, 2007, through breaching the law, regardless expired lease agreement, [Nukri Abalaki] sold 18.5 hectares of agricultural plot in Bebnisi village of Khashuri district to T. Dz. by granting privilege to the purchaser and in doing so, [Abalaki] violated legal interests of the state.”
Additionally, according to the prosecutor’s office, on September 30, 2008 [Nukri Abalaki] again abused his power and sold 7.3 hectares of agricultural land to L.G. former director of Station for Selection and Species Testing, in Kheltubani village. Before that, the station had leased this plot from the state but at the moment of procurement, the station was already liquidated. The case is being investigated.”
Lawyer Nino Shavshishvili clarified that nobody has sued Nukri Abalaki on aforementioned cases. She said, Financial Police started discussion of a complaint filed by a citizen several years ago and then they moved to another case. “As far as I know, Financial Police was studying completely different case and complaint and they were not related with Nukri Abalaki at all. During the process, they got hold of materials on Bebnisi and Kheltubani villages and decided that those procurements were illegal,” said the lawyer.
Nino Shavshishvili: “The prosecutor requested pretrial detention but we did not agree. Prosecutor’s Office argues about the facts from 2007-2008. Nukri Abalaki confirmed this fact but did not agree with the violation of Article 332 as alleged by prosecutor’s office. Abalaki said a lot of documents were submitted to his department at that time; he signed the documents without thoroughly studying all of them. He also clarified that he had not acted on purpose. We solicited to the court to bail him with 3 000 lari but judge imposed 10 000 lari. During essential discussion of the case, we will try to verify our arguments at the trial.”
Detention 3
Judge Davit Mgeliashvili at Gori district court bailed detainee Grigol Gotsiridze (member of Kaspi municipal board and director of the department for public services and amenities) with 5 000 lari. Prosecutor Kakha Muradashvili had requested this amount of bail. Officers of Shida Kartli regional police detained Girgol Gotsiridze near Okami village. On December 10, 2012 he was charged under Article 260 Part II of the Criminal Code of Georgia – purchase-storage of narcotic substance.
On December 11, when court was discussing Grigol Gotsiridze’s preventive measure, prosecutor Muradashvili spoke about motives of bail. “He will not hide from the investigation; will not hinder ongoing process and based on his background, we believe he shall be bailed by 5 000 lari that shall be paid within 15 days.”
Lawyer Nodar Tsintsadze agreed with the prosecutor’s solicitation. He said his client was tested on narcotics but substances discovered in his blood were related with the medicines he is taking due to medical treatment.
“He is taking medical treatment and substances discovered in his blood might be connected with those medicines. So, investigation has time to estimate the truth. Our final position about the imposed charge will be disclosed after the investigation is over,” said the lawyer.
Prosecutor Kakha Muradashvili said Grigol Gotsiridze was detained near Okami village, Kaspi district. Substance with 0.0004 gram desomorphone mixture was discovered in his pocket that is narcotic in large amount. Prosecutor’s office released Grigol Gotsiridze after imposing charge on him on December 10 and he attended the trial without detainee’s status.
Detention 4
Judge Nino Gergauli at Gori district court bailed 5 000 lari on each detainee on Ditsi case. The judge passed verdict at 6:00 pm on December 8. Detainees’ lawyers Nodar Tsintsadze and Vazha Sukhitashvili are satisfied with the court judgment.
On December 6, 2012 Gori district prosecutor’s office arrested activists of the National Movement: chief specialist of social service at Eredvi municipality Jangir Mchedlishvili, head of financial-budget service Gogita Gochashvili and head of social service Levan Maisuradze for the persecution of a person (Article 156, Part II – “a”- Persecution for speech, opinion, conscience, religious denomination, faith or creed or political, public, professional, religious or scientific pursuits under violence or threat of violence) and for hooliganism (Article 239 Part II –“a” hooliganism by a prior consent of a group).
Nodar Tsintsadze, the lawyer: “Today’s judgment of the court is another indicator of increasing independence of the judiciary system. As for the accusations, investigation is underway; former detainees will cooperate with the investigation and try to answer all questions; so the process is going on in a civilized form.”
Vazha Sukhitashvili, the lawyer: “My client and other detainees in this case do not plead guilty. Both parties were damaged in the Ditsi incident. The detainees allege they were at the temple where the incident occurred. Everybody was injured including detainees. Many things shall be clarified. Prosecutor’s office requested imprisonment claiming the detainees could influence witnesses that was not shared by the judge.”
Detention 5
On November 28, 2012 Shida Kartli regional police officers arrested Rezo Kakhniashvili, residing in IDP settlement in Verkhvebi, Gori and four more people. Rezo Kakhniashvili was head of supervision service at the Shida Kartli regional governor’s administration. Police arrested four more people together with him – Vano Midodashvili, Lekso Midodashvili, Dato Turashvili and Aleko Zangaladze.
According to the police, the detainees were suspected in the violation of Article 260 Part II of the Criminal Code of Georgia that is illicit purchase/production of narcotic substance. Lawyer Nino Shavshishvili protects Rezo Kakhniashvili’s rights; the lawyer was not allowed to meet the detainee during 2-3 hours. Journalists were expelled from the waiting room of the police station.
Before meeting with lawyers, the detainees met head of police department Giorgi Dvalishvili separately. Dvalisvhili was beaten during the incident in Karaleti IDP settlement on July 12, 2012. Some of the detainees participated in the Karaleti incident. Today, old rivals met each other with different positions.
Lawyer Nino Shavshishvili said Rezo Kakhniashvili was arrested without witnesses. “I studied search protocol which states that he was searched without witnesses. However, it was possible to invite neighbors at the search process; police claims they had withdrawn syringe with unidentified substance in it in his house. Other people shall also be questioned and soon it will be clarified how the syringe appeared in Rezo Kakhniashvili’s bedroom.”
Drug-test did not confirm influence of narcotic substances on two detainees - employees of Shida Kartli regional governor’s administration Rezo Kakhniashvili and Aleksandre Zangaladze. Deputy regional governor Badri Basishvili said police politically persecutes members of the National Movement.
Two days later, the detainees Rezo Kakhniashvili, Aleksandre Zangaladze and Vano Midodashvili, as well as Lekso Midodashvili and Davit Turashvili were released. “The only thing we learned is that they are free and at home. I also confirm that my client Rezo Kashniashvili is not charged yet. As for the order to stop investigation, we have not learned about it yet,” said Nino Shavshishvili.
Badri Basishvili also confirmed information about release of IDP persons from Large Liakhvi Gorge.
In accordance to the Criminal Procedural Code of Georgia (Article 176) the detainee shall be released if it is not proved that he/she had committed crime or not; imprisonment was not imposed on him/her as a preventive measure; term for detention envisaged under this law was expired; authoritative representative of state agency or governmental official did not approve his/her detention; criminal procedural code was breached during detention. The detainee is released based on the decision of prosecutor or a judge.