უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს შეკრებისა და მანიფესტაციების ორგანიზების უფლება მიეცათ
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ 2012 წლის 12 დეკემბერს მოლდოვას მოქალაქის, მარიანა კიკუს სარჩელი დააკმაყოფილა. მოქალაქის სარჩელი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ იყო მიმართული და „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-5 მუხლის მე-3 პუნქტის ნორმის არაკონსტიტუციურად ცნობას ითხოვდა.
აღნიშნული ნორმით, უცხო ქვეყნის მოქალაქეს უფლება არ ჰქონდა უფლება, ყოფილიყო საქართველოში შეკრებისა და მანიფესტაციის რწმუნებული ან ორგანიზატორი.
საკონსტიტუციო სასამართლომ მიიჩნია, რომ კანონის სადავო ნორმა ნაწილობრივ იმეორებდა საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ 2011 წლის 18 აპრილის გადაწყვეტილებით არაკონსტიტუციურად ცნობილი ნორმების შინაარსს. მაშინ სასამართლომ სარჩელი ნაწილობრივ დააკმაყოფილა. კერძოდ - არაკონსტიტუციურად ცნო ის ნორმები, რითაც იკრძალებოდა შეკრებისა და მანიფესტაციის ჩატარება ზოგიერთ დაწესებულებასა და ადმინისტრაციული ორგანოს, მათ შორის - სასამართლოს შესასვლელიდან 20 მეტრის რადიუსში. ასევე, სასამართლომ არაკონსტიტუციურად მიიჩნია კანონის ის ნორმა, რომლითაც მოქალაქეობის არმქონე პირს არ ჰქონდა უფლება, გაეწია აქციის ორგანიზება და ყოფილიყო პასუხისმგებელი პირი.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს პარლამენტმა 2011 წლის 1 ივლისს ცვლილებები და დამატებები შეიტანა „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ კანონში, პარლამენტმა ახალ კანონში ნაწილობრივ მაინც აღადგინა საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ არაკონსტიტუციურად ცნობილი ნორმა. სხვა ქვეყნის მოქალაქეებს კვლავაც ეკრძალებოდათ შეკრებისა და მანიფესტაციების ორგანიზების უფლება.
ამიტომაც, მიმდინარე წლის 20 აპრილს, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ კონსტიტუციური სარჩელი მოლდოვას მოქალაქის, მარიანა კიკუს სახელით შეიტანა საკონსტიტუციო სასამართლოში.
საკონსტიტუციო სასამართლომ განმარტა, რომ 2011 წლის 18 აპრილის გადაწყვეტილებით (N2/482,483,487,502 ), არაკონსტიტუციურად ცნობილი კანონით გათვალისწინებული აკრძალვა ყველა იმ პირის მიმართ იყო დადგენილი, რომლებსაც არა გააჩნდათ საქართველოს მოქალაქეობა. აქედან გამომდინარე, საკონსტიტუციო სასამართლომ მოსარჩელის მოთხოვნა გამწესრიგებელი სხდომის განჩინებით დააკმაყოფილა.
გია ქარცივაძე, საიას აჭარის ფილიალის იურისტი: „საკონსტიტუციო სასამართლომ დააკმაყოფილა სარჩელი არსებითი განხილვის გარეშე, რადგან ამ საკითხზე ერთხელ უკვე ნამსჯელი ჰქონდა. საქართველოს პარლამენტის ის ცვლილება, რითაც მან უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს აუკრძალა შეკრებების ორგანიზება, დღეს უკვე დაშვებულია“.
აღსანიშნავია, რომ 2011 წლის იანვრიდან ივლისამდე ადამიანის უფლებათა ცენტრი მონიტორინგს უწევდა საქართველოში შეკრების თავისუფლების პრაქტიკული განხორცილებას. მონიტორინგი ჩატარდა პროექტის - „საქართველოში უფლებადამცველების უნარების განვითარება შეკრების თავისუფლების მონიტორინგის შესახებ“ ფარგლებში. მონიტორინგის დასრულებისას ადამიანის უფლებათა ცენტრმა საქართველოს პარლამენტს რეკომენდაცია მისცა უცხო ქვეყნის მოქალაქეების საკითხთან დაკავშირებითაც: „უცხო ქვეყნის მოქალაქეების უფლების შეზღუდვა, იყვნენ შეკრების ორგანიზატორები, რომლის დროსაც მე-5 მუხლის შესაბამისად ხდება საზოგადოებრივი სავალი ნაწილის გადაკეტვა, შეიძლება განვიხილოთ, როგორც არაპროპორციული აკრძალვა. საანგარიშო პერიოდში უცხო ქვეყნის მოქალაქის მიერ ორგანიზებული რამდენიმე შეკრება გაიმართა. აღნიშნული შეკრებები არ იყო ფართომასშტაბიანი, მაგრამ მსგავსი მოვლენები შესაძლოა, მომავალში გასცდეს მე-5 მუხლის საზღვრებს“.

Citizens of Foreign Countries to Have Right to Organize Assemblies and Manifestations
On December 12, 2012 Constitutional Court of Georgia satisfied lawsuit of Mariana Kiku, citizen of Moldova. She had appealed against the Parliament of Georgia and requested to declare Article 5 Part III of the Law of Georgia on Assembly and Manifestation non-constitutional.
Under this norm, citizen of a foreign country shall not organize or attorney an assembly and manifestation in Georgia.
Constitutional Court concluded the disputable provision partly echoed the context of the norms found non-constitutional by its April 18, 2011 judgment, when the Court had partly satisfied the lawsuit. Namely, it found the norms unconstitutional, which prohibited organization of assemblies and manifestations within 20 meters of radius from certain institutions and administrative bodies, including the entrances to the courts. Besides, the Court found the norm, which did not allow people without Georgian citizenship to organize and be responsible for assemblies, non-constitutional.
Although the Parliament of Georgia introduced amendments and added some provisions to the Law on Assemblies and Manifestations on July 1, 2011, the norm, declared to be unconstitutional by the Constitutional Court, was partly restored in the new edition of the law. Citizens of foreign countries still cannot organize assemblies and manifestations in Georgia.
Constitutional Court of Georgia clarified that with their April 18, 2011 judgment (N2/482,483,487,502 ), the prohibition from the unconstitutional law was valid with regard to any person, who does not hold Georgian citizenship. Thus, the Court satisfied the lawsuit of Moldavian citizen with the judgment of the preliminary trial.
Gia Kartsivadze, lawyer of Adjara office of the Georgian Young Lawyers’ Association: “Constitutional Court satisfied the lawsuit without essential discussion because it had already discussed this issue. Amendments introduced by the Parliament of Georgia, which prohibited citizens of foreign countries to organize assemblies, is already allowed today.”
It is noteworthy that from January to July of 2011 Human Rights Center monitored practical implementation of the Freedom of Assembly in Georgia. The monitoring was carried out within the framework of the OSCE/ODIHR project “Capacity building for human rights defenders on monitoring freedom of assembly in Georgia.” After the monitoring, HRC recommended to the Parliament of Georgia with regard to citizens of foreign countries among many other issues: “Restriction on foreign citizens’ rights to act as organizers of assemblies using public thoroughfare under Article 5 can also be considered disproportionate. The case of foreign citizen-organized demonstration was observed during the reporting period. The assembly was not a large-scale in this particular case but such events can exceed the boundaries of the Article 5 in future.”