ბუტა რობაქიძის მეგობრებს ბრალდება მოეხსნათ
2004 წელს მოკლული ახალგაზრდის, ბუტა რობაქიძის მეგობრებს, რომლებიც 8 წლის განმავლობაში იარაღის უკანონო შეძენისა და ტარების ბრალდებით სასჯელს იხდიდნენ, ბრალდება მოეხსნათ.
რობაქიძის ერთ-ერთ მეგობრის გიორგი ქურდაძის ადვოკატის არჩილ ჩოფიკაშვილის განცხადებით, რობაქიძის მეგობრების მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნის შეწყვეტის შუადგომლობით სასამართლოს როგორც დაცვის, ისე ბრალდების მხარემ მიმართა და სასამართლომ აღნიშნული შუამდგომლობა დააკმაყოფილა.
შესაბამისად, რობაქიძის მეგობრების მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნა შეწყდა.
შეგახსენებთ, რომ  2004 წლის 24 ნოემბერს მოკლული ბუტა რობაქიძის მეგობრებს - გიორგი ქურდაძისა და სხვა პირებს ბრალად ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-ტარება ედებოდათ.
17 დეკემბერს საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ ბუტა რობაქიძის მეგობრებისთვის ბრალის მოხსნასთან დაკავშირებით ოფიციალური განცხადება გაავრცელა.
„დღეს საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ უარი თქვა კახაბერ აზარიაშვილის, გიორგი ქურდაძისა და აკაკი ბართაიას მიმართ წარდგენილ ბრალდებაზე. ამირან (ბუტა) რობაქიძის მკვლელობის საქმეს ქართული საზოგადოება კარგად იცნობს. გამოძიებით დადგინდა, რომ 2004 წლის 24 ნოემბერს, გიორგობის დღესასწაულის ღამე, დაახლოებით, 01:30 თბილისში, აკაკი წერეთლის გამზირზე დიდუბის საზოგადო მოღვაწეთა პანთეონის მიმდებარე ტერიტორიაზე, საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟმა, გააჩერა BMW-ს მარკის ავტომანქანა, რომელსაც კახაბერ აზარიაშვილი მართავდა. მასთან ერთად იყვენენ მისი მეგობრები - გიორგი ქურდაძე, ლევან დანგაძე, აკაკი ბართაია, ირაკლი მიქაბერიძე და ამირან (ბუტა) რობაქიძე. აღნიშნული პირები გადმოვიდნენ ავტომანქანიდან, რა დროსაც პატრულის დამხმარე ეკიპაჟის წევრმა გიორგი ბაშალეიშვილმა ცეცხლსასროლი იარაღიდან ბუტა რობაქიძე გასროლით მოკლა. ამ დანაშაულისათის გიორგი ბაშალეიშვილი გასამართლებულია გაუფრთხილებლობით ჩადენილი მკვლელობისთვის.
შემთხვევის ადგილზე ჩხრეკა ჩაუტარდათ ბუტა რობაქიძის მეგობრებს, რომელთაგან გამოძიებამ ცეცხლსასროლი იარაღი, საბრძოლო მასალა ამოიღო. ახალგაზრდები ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარებისათვის სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიეცნენ.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდება, რომელიც თავის დროზე წაუყენეს ზემოხსენებულ ახალგაზრდებს ყალბია და სინამდვილეს არ შეესაბამება.
კახაბერ აზარიაშვილს, გიორგი ქურდაძეს  და აკაკი ბართაიას ბრალად ედებოდათ საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის პირველი და მეორე ნაწილებით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენა. აღნიშნულ პირთა ბრალდების სისხლის სამართლის საქმიდან გამოყოფილ საქმეზე, პოლიციის მუშაკების მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებისა და სამსახურებრივი სიყალბის ჩადენის ფაქტზე მტკიცებულებების ფალსიფიკაციის შესახებ ახალი ფაქტობრივი გარემოებები გამოიკვეთა, რომლებიც განსახილველ საქმეზე არსებით გავლენას ახდენენ. საქმის განხილვა დანიშნული იყო 2012 წლის 17 დეკემბერს, 15:00 საათზე. ზემოაღნიშნულ გარემოებათა გათვალისწინებით კახაბერ აზარიაშვილის, გიორგი ქურდაძისა და აკაკი ბართაიას მიმართ წარდგენილ ბრალდებაზე ბრალდების მხარემ  უარი თქვა.
გამოძიებით ასევე დადგინდა, რომ ბუტა რობაქიძის მკვლელობის შემდეგ, შემთხვევის ადგილზე საპატრულო პოლიციის თბილისის მთავარი სამმართველოს უფროსი ზურაბ მიქაძე და პოლიციის სხვა თანამშრომლები მივიდნენ. მათ პოლიციის იმიჯის მოსალოდნელი შელახვისგან თავის არიდების მიზნით, დანაშაული ჩაიდინეს. კერძოდ, ზურაბ მიქაძემ, სხვა პირებთან ერთად, საპატრულო პოლიციის ორი მანქანით შემთხვევის ადგილზე ცეცხლსასროლი იარაღი და საბრძოლო მასალა მიიტანა. ამის შემდეგ, მისივე დავალებით, პოლიციის თანამშრომლებმა ცეცხლსასროლი იარაღი და საბრძოლო მასალა მტკიცებულების ფალსიფიკაციის მიზნით, შემთხვევის ადგილზე დაალაგეს. ბუტა რობაქიძის გვამთან დადეს „კალაშნიკოვის“ სისტემის ავტომატი ერთი მჭიდითა და 27 ვაზნით; ხოლო სხვა პირებს ადგილზე მიტანილი იარაღი, საბრძოლო მასალა გაუნაწილეს და მათთვის სასურველი მონაცემები დათვალიერებისა და პირადი ჩხრეკის ოქმებში ამგვარად შეიტანეს. ზურაბ მიქაძემ შემთხვევის ადგილზე ყოფნის დროს საპატრულო პოლიციის თანამშრომელი აიძულა გამოძიებისათვის ხელოვნურად შექმნილ მტკიცებულებებზე დაყრდნობით ცრუ ჩვენება მიეცა, რაც ამ უკანასკნელმა შეასრულა“.

Buta Robakidze’s Friends Exculpated
Friends of Buta Robakidze, a young man killed in 2004 by law enforcement officers, were exculpated after having been in prison for eight years for illicit purchase and carriage of weapon.
Archil Chopikashvili, lawyer of one of Robakidze’s friends Giorgi Kurdadze, said both defense side and prosecutor had petitioned to the court to exculpate Robakidze’s friends from criminal liabilities and the court satisfied their request.
Consequently, criminal prosecution against Robakidze’s friends was cancelled.
Friends of Buta Robakidze, killed on November 24, 2011- Giorgi Kurdadze and other people were charged for illicit purchase-carriage of firearms and ammunition.
On December 17, chief prosecutor of Georgia spread official statement about exculpation of Buta Robakidze’s friends.
“Today, Chief Prosecutor’s Office of Georgia cancelled accusations against Kakhaber Azariashvili, Giorgi Kurdadze and Akaki Bartaia. Georgian society is well informed about the murder of Amiran (Buta) Robakidze. The investigation concluded that on November 24, 2004 at about 1:30 am, night after St. George Holiday, patrol police crew stopped BMW nearby Didube Pantheon of Public Figures in Akaki Tsereteli Avenue; Kakhaber Azariashvili was driving the car. His friends Girogi Kurdadze, Levan Dangadze, Akaki Bartaia, Irakli Mikaberidze and Amiran (Buta) Robakidze were in the car. The young people got out of the car when a member of patrol police crew Giorgi Bashaleishvili shot Buta Robakidze from the gun and killed on the place. Griogi Bashaleishvili was judged for imprudent murder.
Buta Robakidze’s friends were searched on the place and investigation withdrew firearms and ammunition from them. The young people were convicted for illicit purchase-storage-carriage of firearms and ammunition.
The investigation concluded that the accusation imposed on the young people was fraud.
Kakhaber Azariashvili, Giorgi Kurdadze and Akaki Bartaia were charged under Article 236 Part I and II of the Criminal Code of Georgia. New circumstances of abuse of professional authority and falsification of evidence on the committed professional fabrication by police officers were discovered by investigation, which significantly influenced the disputable case. The investigation process started at 15:00 pm on December 17, 2012. Considering the aforementioned circumstances, prosecutor’s side declined the accusation against Kakhaber Azariashvili, Giorgi Kurdadze and Akaki Bartaia.
The investigation also estimated that after Buta Robakidze’s murder, head of Tbilisi Police Department Zurab Mikadze and other police officers arrived at the scene. They committed another crime to avoid possible degrading of police reputation. Namely, Zurab Mikadze brought firearms and ammunition to the place by two police cars. Afterwards, police officers put the firearm on the scene of crime to falsify evidence. They put Kalashnikov automatic gun near Buta Robakidze’s body and distributed the rest of firearms among other detainees; afterwards, they drew up false search protocols. Zurab Mikadze compelled a police officer to give false testimony to the investigation based on artificial evidence of withdrawn firearms and the police officer implemented his order.”